Zgubione prawo jazdy 2019. Co zrobić żeby je odzyskać? 

Mimo planów na zrezygnowanie z konieczności posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy, póki co… są to tylko plany. Z tego powodu kierowca zobligowany jest posiadać przy sobie blankiet, a w przypadku jego zgubienia – wyrobić wtórnik. W innym wypadku grozi mu mandat w wysokości 50 zł. 

Zgubiłeś prawo jazdy? To nic strasznego, ale – niestety – wymaga nieco czasu i ciut komplikacji Potrzebujesz zdjęcie, zaświadczenie lekarskie, wypełniony wniosek i 100 zł 50 gr na opłaty. Urząd na wydanie nowego dokumentu ma 30 dni od daty złożenia wniosku, ale najczęściej dokument udaje się odebrać po około 10 dniach. Całość załatwimy w wydziale komunikacji.

Kara za brak dokumentu przy sobie to 50 zł, bez punktów karnych. Jeśli znajdziemy nasze zagubione prawo jazdy, a mamy już nowe, to koniecznie musimy oddać je do wydziału komunikacji. Nie możemy posługiwać się poprzednim prawem jazdy.

Zgubione prawo jazdy 2019. Co mieć ze sobą?

  1. Kolorową, aktualną fotografię w wymiarach 3,5 x 4,5 cm, lewy półprofil z widocznym lewym uchem.
  2. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem. W przypadku wydania terminowego prawa jazdy w archiwum wydziału komunikacji znajduje się orzeczenie lekarskie.
  3. Orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (dot. kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E), więc motocykliści mogą pominąć ten podpunkt.
  4. Pieniądze w kwocie 100 zł i 50 groszy (ta pierwsza to opłata za dokument, druga zaś to opłata ewidencyjna)
  5. Należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, dostępny wydziale komunikacji oraz oświadczenie o zgubieniu lub utracie tego dokumentu.

Jazda bez prawa jazdy 2019:

  1. Mamy prawo jazdy, ale nie posiadamy dokumentu przy sobie = 50 zł / dokument
  2. Nie posiadamy prawa jazdy danej kategorii lub w ogóle = 500 zł mandatu LUB grzywna do 5000 zł PLUS koszty odholowania pojazdu
  3. Odebrano nam prawo jazdy, ale nadal jeździmy = od 50 do 5000 zł grzywny PLUS sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
  4. Mamy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów = od 3 miesięcy do 5 lat więzienia PLUS grzywna
[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Z tym zaświadczeniem lekarskim to chyba pomyłka. Zaświadzenie lekarskie wymagane jest przy wyrabianiu prawa jazdy i w przypadku kiedy było wydane na cza określony. Nie rozumiem po co zaświadczenie jeśli ktoś miał prawo jazdy na czas nieokreślony a zgubił je i wyrabia wtórnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button