Aktualnie czytasz:
Zgubione prawo jazdy 2019. Co zrobić żeby je odzyskać? 
1

Zgubione prawo jazdy 2019. Co zrobić żeby je odzyskać? 

autor: Przemysław Borkowski15 stycznia 2019

Mimo planów na zrezygnowanie z konieczności posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy, póki co… są to tylko plany. Z tego powodu kierowca zobligowany jest posiadać przy sobie blankiet, a w przypadku jego zgubienia – wyrobić wtórnik. W innym wypadku grozi mu mandat w wysokości 50 zł. 

Zgubiłeś prawo jazdy? To nic strasznego, ale – niestety – wymaga nieco czasu i ciut komplikacji Potrzebujesz zdjęcie, zaświadczenie lekarskie, wypełniony wniosek i 100 zł 50 gr na opłaty. Urząd na wydanie nowego dokumentu ma 30 dni od daty złożenia wniosku, ale najczęściej dokument udaje się odebrać po około 10 dniach. Całość załatwimy w wydziale komunikacji.

Kara za brak dokumentu przy sobie to 50 zł, bez punktów karnych. Jeśli znajdziemy nasze zagubione prawo jazdy, a mamy już nowe, to koniecznie musimy oddać je do wydziału komunikacji. Nie możemy posługiwać się poprzednim prawem jazdy.

 
Czytaj
REKLAMA

SŁONECZNA OFERTA SUZUKI

AdvertisementStreet czy Adventure? Teraz w tej samej cenie!

Zgubione prawo jazdy 2019. Co mieć ze sobą?

 1. Kolorową, aktualną fotografię w wymiarach 3,5 x 4,5 cm, lewy półprofil z widocznym lewym uchem.
 2. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem. W przypadku wydania terminowego prawa jazdy w archiwum wydziału komunikacji znajduje się orzeczenie lekarskie.
 3. Orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (dot. kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E), więc motocykliści mogą pominąć ten podpunkt.
 4. Pieniądze w kwocie 100 zł i 50 groszy (ta pierwsza to opłata za dokument, druga zaś to opłata ewidencyjna)
 5. Należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, dostępny wydziale komunikacji oraz oświadczenie o zgubieniu lub utracie tego dokumentu.

Jazda bez prawa jazdy 2019:

 1. Mamy prawo jazdy, ale nie posiadamy dokumentu przy sobie = 50 zł / dokument
 2. Nie posiadamy prawa jazdy danej kategorii lub w ogóle = 500 zł mandatu LUB grzywna do 5000 zł PLUS koszty odholowania pojazdu
 3. Odebrano nam prawo jazdy, ale nadal jeździmy = od 50 do 5000 zł grzywny PLUS sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
 4. Mamy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów = od 3 miesięcy do 5 lat więzienia PLUS grzywna

 

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
71%
heh...
0%
Że co?
29%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
 • maciej
  5 czerwca 2019 at 09:29

  Z tym zaświadczeniem lekarskim to chyba pomyłka. Zaświadzenie lekarskie wymagane jest przy wyrabianiu prawa jazdy i w przypadku kiedy było wydane na cza określony. Nie rozumiem po co zaświadczenie jeśli ktoś miał prawo jazdy na czas nieokreślony a zgubił je i wyrabia wtórnik