Aktualnie czytasz:
Zgubione prawo jazdy 2019. Co zrobić żeby je odzyskać? 
1

Zgubione prawo jazdy 2019. Co zrobić żeby je odzyskać? 

autor: Przemysław Borkowski15 stycznia 2019

Mimo planów na zrezygnowanie z konieczności posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy, póki co… są to tylko plany. Z tego powodu kierowca zobligowany jest posiadać przy sobie blankiet, a w przypadku jego zgubienia – wyrobić wtórnik. W innym wypadku grozi mu mandat w wysokości 50 zł. 

Zgubiłeś prawo jazdy? To nic strasznego, ale – niestety – wymaga nieco czasu i ciut komplikacji Potrzebujesz zdjęcie, zaświadczenie lekarskie, wypełniony wniosek i 100 zł 50 gr na opłaty. Urząd na wydanie nowego dokumentu ma 30 dni od daty złożenia wniosku, ale najczęściej dokument udaje się odebrać po około 10 dniach. Całość załatwimy w wydziale komunikacji.

Kara za brak dokumentu przy sobie to 50 zł, bez punktów karnych. Jeśli znajdziemy nasze zagubione prawo jazdy, a mamy już nowe, to koniecznie musimy oddać je do wydziału komunikacji. Nie możemy posługiwać się poprzednim prawem jazdy.

Zgubione prawo jazdy 2019. Co mieć ze sobą?

 1. Kolorową, aktualną fotografię w wymiarach 3,5 x 4,5 cm, lewy półprofil z widocznym lewym uchem.
 2. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem. W przypadku wydania terminowego prawa jazdy w archiwum wydziału komunikacji znajduje się orzeczenie lekarskie.
 3. Orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (dot. kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E), więc motocykliści mogą pominąć ten podpunkt.
 4. Pieniądze w kwocie 100 zł i 50 groszy (ta pierwsza to opłata za dokument, druga zaś to opłata ewidencyjna)
 5. Należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, dostępny wydziale komunikacji oraz oświadczenie o zgubieniu lub utracie tego dokumentu.

Jazda bez prawa jazdy 2019:

 1. Mamy prawo jazdy, ale nie posiadamy dokumentu przy sobie = 50 zł / dokument
 2. Nie posiadamy prawa jazdy danej kategorii lub w ogóle = 500 zł mandatu LUB grzywna do 5000 zł PLUS koszty odholowania pojazdu
 3. Odebrano nam prawo jazdy, ale nadal jeździmy = od 50 do 5000 zł grzywny PLUS sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
 4. Mamy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów = od 3 miesięcy do 5 lat więzienia PLUS grzywna

 

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
25%
0%
 • maciej
  5 czerwca 2019 at 09:29

  Z tym zaświadczeniem lekarskim to chyba pomyłka. Zaświadzenie lekarskie wymagane jest przy wyrabianiu prawa jazdy i w przypadku kiedy było wydane na cza określony. Nie rozumiem po co zaświadczenie jeśli ktoś miał prawo jazdy na czas nieokreślony a zgubił je i wyrabia wtórnik