Aktualnie czytasz:
Jazda bez prawa jazdy 2019. Kara za jazdę bez prawa jazdy
1

Jazda bez prawa jazdy 2019. Kara za jazdę bez prawa jazdy

autor: Przemysław Borkowski4 stycznia 2019

Już niedługo konieczność posiadania przy sobie blankietu będzie zbędna. Ale co jeśli jeździmy bez danej kategorii lub w ogóle nie powinniśmy wsiadać do pojazdu mechanicznego? Jakie są konsekwencje jazdy bez prawa jazdy w 2019 roku?

Nim głębiem w las – tym gorzej. W taki sposób można szybko scharakteryzować konsekwencje jazdy bez prawa jazdy. Samo nieposiadanie blankietu przy sobie to póki co mandat w wysokości 50 zł, jednak w przyszłości konieczność posiadania prawa jazdy przy sobie ma zniknąć – to plus. 

W przypadku, gdy nie posiadamy uprawnień danej kategorii (np. posiadamy prawo jazdy kategorii B, a poruszamy się motocyklem) zapłacimy 500 zł mandatu lub grzywnę do 5000 zł i pokryjemy koszty odholowania pojazdu. Jeśli odebrano nam prawo jazdy (np. na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym), zapłacimy od 50 do 5000 zł grzywny i dostaniemy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy. 

Sprawy komplikują się jeszcze bardziej jeśli posiadamy już sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Gdy zostaniemy zatrzymani grozi nam od 3 miesięcy do 5 lat więzienia plus grzywna. 

 
Czytaj
REKLAMA

Kliknij i wygraj wyprawę po Ameryce z Motul

Weź udział w konkursie Motul i przeżyj niezapomnianą przygodę. Wygraj wyprawę motocyklową marzeń po Ameryce, wodoodporny plecak lub jeden z 500 zestawów Motul. Masz czas tylko do końca czerwca!

Jazda bez prawa jazdy 2019:

  1. Mamy prawo jazdy, ale nie posiadamy dokumentu przy sobie = 50 zł / dokument
  2. Nie posiadamy prawa jazdy danej kategorii lub w ogóle = 500 zł mandatu LUB grzywna do 5000 zł PLUS koszty odholowania pojazdu
  3. Odebrano nam prawo jazdy, ale nadal jeździmy = od 50 do 5000 zł grzywny PLUS sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
  4. Mamy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów = od 3 miesięcy do 5 lat więzienia PLUS grzywna

Jak widać, nie ma sensu jeździć bez prawa jazdy. Konsekwencje są zbyt poważne, zwłaszcza że do powyższego należy dołożyć regres ubezpieczeniowy. Spowodowanie wypadku mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów? Zapłacimy za całość kosztów likwidacji szkód. Jeśli kierowca z zakazem spowoduje wypadek śmiertelny grozi mu do 12 lat więzienia.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
12%
Interesujące
14%
heh...
5%
Że co?
4%
Grrrr!
7%
Smutne
57%