Aktualnie czytasz:
Jazda bez prawa jazdy 2019. Kara za jazdę bez prawa jazdy
5

Jazda bez prawa jazdy 2019. Kara za jazdę bez prawa jazdy

autor: Przemysław Borkowski4 stycznia 2019

Już niedługo konieczność posiadania przy sobie blankietu będzie zbędna. Ale co jeśli jeździmy bez danej kategorii lub w ogóle nie powinniśmy wsiadać do pojazdu mechanicznego? Jakie są konsekwencje jazdy bez prawa jazdy w 2019 roku?

Nim głębiem w las – tym gorzej. W taki sposób można szybko scharakteryzować konsekwencje jazdy bez prawa jazdy. Samo nieposiadanie blankietu przy sobie to póki co mandat w wysokości 50 zł, jednak w przyszłości konieczność posiadania prawa jazdy przy sobie ma zniknąć – to plus. 

W przypadku, gdy nie posiadamy uprawnień danej kategorii (np. posiadamy prawo jazdy kategorii B, a poruszamy się motocyklem) zapłacimy 500 zł mandatu lub grzywnę do 5000 zł i pokryjemy koszty odholowania pojazdu. Jeśli odebrano nam prawo jazdy (np. na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym), zapłacimy od 50 do 5000 zł grzywny i dostaniemy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

Sprawy komplikują się jeszcze bardziej jeśli posiadamy już sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Gdy zostaniemy zatrzymani grozi nam od 3 miesięcy do 5 lat więzienia plus grzywna. 

Jazda bez prawa jazdy 2019:

 1. Mamy prawo jazdy, ale nie posiadamy dokumentu przy sobie = 50 zł / dokument
 2. Nie posiadamy prawa jazdy danej kategorii lub w ogóle = 500 zł mandatu LUB grzywna do 5000 zł PLUS koszty odholowania pojazdu
 3. Odebrano nam prawo jazdy, ale nadal jeździmy = od 50 do 5000 zł grzywny PLUS sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
 4. Mamy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów = od 3 miesięcy do 5 lat więzienia PLUS grzywna

Jak widać, nie ma sensu jeździć bez prawa jazdy. Konsekwencje są zbyt poważne, zwłaszcza że do powyższego należy dołożyć regres ubezpieczeniowy. Spowodowanie wypadku mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów? Zapłacimy za całość kosztów likwidacji szkód. Jeśli kierowca z zakazem spowoduje wypadek śmiertelny grozi mu do 12 lat więzienia.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
10%
Interesujące
13%
heh...
5%
Że co?
4%
Grrrr!
9%
Smutne
59%
 • 24 maja 2019 at 21:10

  Jeżeli jeździłem skuterem bez prawka po bocznych drogach i jakiś pan zrobił zdjęcia blach to coś mi grozi?

  • Rafal
   28 maja 2019 at 02:16

   Niestety ale Ci grozi, ponieważ jeśli zgłosi to na policję i będzie przekonujący lub zapłaci łapówkę dla policjantów żeby przyjechali do twojego domu i sprawdzili czy masz dokument upoważniający do kierowania skuterem. Czyli 18 lat dowód lub kat AM. Jeśli nie masz, a jesteś nieletni to rodzice dostaną kare od 1000 do 5000zl a ciebie mogą wyrzucić ze szkoły nawet jeśli policja zgłosi sprawę do dyrekcji szkoły do której uczeszczasz. Mój wujek jest policjantem i specjalnie go pytałem o taką sprawę jazdy na skuterze po polach i co wtedy jak ktoś zrobi zdjecie

   • Andrzej
    1 czerwca 2019 at 10:15

    najpierw musiałby udowodnić że to Ty poruszałeś się tym skuterem a nie np twój znajomy. to że zrobił zdjęcia tablic to znaczy że ma zdjęcie z tyłu i prawdopodobnie nie widać Twojej twarzy więc musiałby dodatkowo udowodnić że to właśnie Ty jechałeś wtedy na tym skuterze

    • Tomasz
     4 lipca 2019 at 12:21

     Wtedy sprawdza, kto jest właścicielem skutera, pyta rodziców, kto jeździ tym skuterem, pyta dalej, czy komuś pożyczał skuter, jeśli tak komu – dane, idą tam i sprawdzają, jeśli się przyzna – kara idzie na niego (ciekawe czy przyjmie 5000), jeśli nie, sprawa wraca do właściciela. Nie ma tak, że nie da się znaleźć winnego. Metodą dedukcji w postępowaniu wyjaśniającym w końcu trafi się na sprawcę. Udowodnić nie jest trudno, szczególnie jak wśród młodzieży, która dotąd nie miała zatargów z prawem, nikt nie zechce psuć sobie starty w dorosłe życie.

 • Marcin
  28 lipca 2019 at 16:51

  witam
  mam sprawę zabrali mi prawko na rok nie odebrałem go do tego czasu gdyż wyjechałem za granicę po powrocie kobieta w urzędzie mi powiedziała że przez to że nie odebrałem prawka ubrałem się w dodatkowy egzamin
  może mi ktoś powiedzieć o co tu chodzi?