Popularne

Jazda bez prawa jazdy 2021. Kara za jazdę bez prawa jazdy

Co grozi za brak uprawnień w razie kontroli i wypadku

W skrócie
 • Jazda bez prawa jazdy jakiejkolwiek kategorii to przejaw ignorancji
 • Nie ma znaczenia czy nie masz prawa jazdy wcale czy tylko brakuje kategorii
 • Jadąc bez prawa jazdy nie działa ubezpieczenie OC i AC.
 • Jadąc bez prawa jazdy za wszystkie szkody płacisz z własnej kieszeni
 • Policja odholuje pojazd na koszt kierującego
 • Policja coraz częściej zamiast mandatu kieruje sprawę do sądu

Już niedługo konieczność posiadania przy sobie blankietu będzie zbędna. Ale co jeśli jeździmy bez danej kategorii lub w ogóle nie powinniśmy wsiadać do pojazdu mechanicznego? Jakie są konsekwencje jazdy bez prawa jazdy w 2020 roku?

Im głębiej w las – tym gorzej. W taki sposób można szybko scharakteryzować konsekwencje jazdy bez prawa jazdy. Samo nieposiadanie blankietu przy sobie nie stanowi już wykroczenia. Wystarczy aplikacja mObywatel lub inny dokument tożsamości do weryfikacji uprawnień przez policję.

W przypadku, gdy nie posiadamy uprawnień danej kategorii (np. posiadamy prawo jazdy kategorii B, a poruszamy się motocyklem) zapłacimy 300 zł mandatu lub grzywnę do 5000 zł, którą nałoży na nas sąd i pokryjemy koszty odholowania pojazdu. Jeśli odebrano nam prawo jazdy (np. na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym), zapłacimy od 50 do 5000 zł grzywny i dostaniemy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy. 

 

Sprawy komplikują się jeszcze bardziej jeśli posiadamy już sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Gdy zostaniemy zatrzymani grozi nam od 3 miesięcy do 5 lat więzienia plus grzywna. To wówczas nie jest wykroczenie a przestępstwo ścigane z urzędu.

Jazda bez prawa jazdy 2021: Co nam grozi?

 1. Mamy prawo jazdy, ale nie posiadamy dokumentu przy sobie = brak konsekwencji
 2. Nie posiadamy prawa jazdy danej kategorii lub w ogóle = 300-500 zł mandatu LUB grzywna do 5000 zł PLUS koszty odholowania pojazdu
 3. Odebrano nam prawo jazdy, ale nadal jeździmy = od 50 do 5000 zł grzywny PLUS sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
 4. Mamy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów = od 3 miesięcy do 5 lat więzienia PLUS grzywna
 5. Brak prawa jazdy, lub tylko danej kategorii w razie kolizji lub wypadku = brak ubezpieczenia – czeka nas regres ubezpieczeniowy na 100% wartości wszystkich szkód materialnych oraz osobowych.

Jak widać, nie ma sensu jeździć bez prawa jazdy. Konsekwencje są zbyt poważne, zwłaszcza że do powyższego należy dołożyć regres ubezpieczeniowy. Spowodowanie wypadku mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów? Zapłacimy za całość kosztów likwidacji szkód. Jeśli kierowca z zakazem spowoduje wypadek śmiertelny grozi mu do 12 lat więzienia.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

10 opinii

 1. Jeżeli jeździłem skuterem bez prawka po bocznych drogach i jakiś pan zrobił zdjęcia blach to coś mi grozi?

  1. Niestety ale Ci grozi, ponieważ jeśli zgłosi to na policję i będzie przekonujący lub zapłaci łapówkę dla policjantów żeby przyjechali do twojego domu i sprawdzili czy masz dokument upoważniający do kierowania skuterem. Czyli 18 lat dowód lub kat AM. Jeśli nie masz, a jesteś nieletni to rodzice dostaną kare od 1000 do 5000zl a ciebie mogą wyrzucić ze szkoły nawet jeśli policja zgłosi sprawę do dyrekcji szkoły do której uczeszczasz. Mój wujek jest policjantem i specjalnie go pytałem o taką sprawę jazdy na skuterze po polach i co wtedy jak ktoś zrobi zdjecie

   1. najpierw musiałby udowodnić że to Ty poruszałeś się tym skuterem a nie np twój znajomy. to że zrobił zdjęcia tablic to znaczy że ma zdjęcie z tyłu i prawdopodobnie nie widać Twojej twarzy więc musiałby dodatkowo udowodnić że to właśnie Ty jechałeś wtedy na tym skuterze

    1. Wtedy sprawdza, kto jest właścicielem skutera, pyta rodziców, kto jeździ tym skuterem, pyta dalej, czy komuś pożyczał skuter, jeśli tak komu – dane, idą tam i sprawdzają, jeśli się przyzna – kara idzie na niego (ciekawe czy przyjmie 5000), jeśli nie, sprawa wraca do właściciela. Nie ma tak, że nie da się znaleźć winnego. Metodą dedukcji w postępowaniu wyjaśniającym w końcu trafi się na sprawcę. Udowodnić nie jest trudno, szczególnie jak wśród młodzieży, która dotąd nie miała zatargów z prawem, nikt nie zechce psuć sobie starty w dorosłe życie.

     1. Jak się nie przyznasz, nic ci nie zrobią. Rodzice mogą kazać policji sp… i tyle. Prawdopodobnie policja nawet się tym nie zajmie, bo to jest za błacha sprawa, żeby jakieś śledztwa prowadzić. Gdybyś wypadek spowodował, to co innego. Nie mają też prawa wyrzucić cię ze szkoły, nie ma takiej kary w Polsce, a obowiązek nauki jest do 18. Wujek policjant cię nastraszył, żebyś głupot nie robił.

 2. witam
  mam sprawę zabrali mi prawko na rok nie odebrałem go do tego czasu gdyż wyjechałem za granicę po powrocie kobieta w urzędzie mi powiedziała że przez to że nie odebrałem prawka ubrałem się w dodatkowy egzamin
  może mi ktoś powiedzieć o co tu chodzi?

 3. A ja jeżdżę już bez Prawa Jazdy 13 lat…zatrzymano mnie 2 razy. Pierwszym razem dałem 150 zł napiwku. Drugim razem milicjant przestraszony powiedział: Ja pana nigdy nie zatrzymałem…i odjechałem…

 4. Jeżeli kierowca źle się czuje, za kierownicą bez prawa jazdy znajomy odwoźi kierowce do szpitala,albo do domu. Jaki mandat dostanę za prowadzenie auta w obecności właścicielki bez prawa jazdy???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button