Aktualnie czytasz:
Egzamin na prawo jazdy 2019: Nadchodzą poważne zmiany
2

Od lipca proces egzaminowania zostanie poważnie zmieniony. Egzaminator będzie mógł przeprowadzić w ciągu dnia tylko 8 egzaminów, bez względu na ich wynik. Zmiany w teorii pokierowane są chęcią ograniczenia zarabiania na egzaminach poprawkowych. 

W ramach nowelizacji ustawy Ministerstwo Infrastruktury chce walczyć z zarabianiem na oblanych egzaminach. To odpowiedź na raport NIK sprzed lat, który informował o fakcie, że ponad 70% przychodów WORD-ów pochodzi z egzaminów poprawkowych, a egzaminatorzy – zatrudnieni przed WORD – mieli otrzymywać wytyczne co do liczby osób oblanych w danym czasie.

Od 1 lipca 2019 w życie wejdą przepisy zakładające ograniczenie ilości egzaminów, który może przeprowadzić egzaminator. Ma być ich 8 dziennie, a każdy z nich umówiony na określoną godzinę. Do tej pory egzaminowany kierowca mógł czekać na swoją kolej nawet pół dnia.

Same przepisy wejdą w życie dopiero z początkiem przyszłego roku.

 
Czytaj
REKLAMA

Odkryj na nowo motocykle 125 FB Mondial

Poznaj FB Mondial HPS 125. Najbardziej stylowy motocykl na prawo jazdy B.Niezwykła dbałość o detale oraz ergonomiczna pozycję jazdy sprawiają, że jazda jest przyjemnością i sprawia, że każdy może dosięgnąć marzeń. To motocykl, wykonany w duchu klasyki, który zapewnia najwyższe bezpieczeństwo, a dzięki zaawansowanej technologii jest niezawodny.

Komentarz:

Zupełnie inną kwestią jest fakt zatrudnianie w przyszłości egzaminatorów WORD przez wojewodę, a nie przez sam WORD. W ten sposób egzaminator staje się urzędnikiem państwowym, a pieniądze z egzaminu trafiałyby w pierwszej kolejności do Skarbu Państwa.

Na pocieszenie WORD-y otrzymają ustawę, która zabroni małym OSK współdzielenia placów manewrowych. Czytaj: WORD odda ciut pieniędzy z egzaminów do Skarbu Państwa, ale za to przejmie cały, ogromny rynek szkolenia kierowców (jako ci, którzy posiadają swoje, duże place manewrowe). Wszyscy zadowoleni, może poza prywatnymi przedsiębiorcami prowadzącymi OSK.

Źródło: moto.pl, Ministerstwo Infrastruktury

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
29%
Interesujące
7%
heh...
0%
Że co?
57%
Grrrr!
7%
Smutne
0%
  • Jakub
    14 maja 2019 at 18:20

    A co to ma zmienić, bo ja dalej nie rozumiem. To, że egzaminator będzie miał tylko 8 egzaminów dziennie według mnie niewiele zmieni. Będzie powiedzmy dwóch egzaminatorów na „A”. Czyli dziennie 16 egzaminów. Egzaminatorzy dostną „wytyczne”, że mają przepuścić po 1 zdającym i karuzela dalej jedzie i kasa za poprawkowe znowu z WORDach.

  • das
    15 maja 2019 at 18:30

    Te zmiany to tylko pudrowanie syfa albo inaczej liść na g..o.