Aktualnie czytasz:
Za jazdę bez prawa jazdy pójdziesz do więzienia? Zmiany 2015

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o kierujących i prawa karnego. Za jazdę bez prawka pójdziesz do więzienia, a za przekroczenie prędkości o 50 km/h pożegnasz się z uprawnieniami na 3 miesiące.

Wspomniana nowelizacja nie jest wynikiem szaleńczej jazdy „białym BMW” M3.O samym pomyśle zaostrzenia kar dla kierowców pisaliśmy już w Skuterowo.com w maju. Dziś na konferencji prasowej dostaliśmy zapewnienie od Donalda Tuska, że Rada Ministrów popiera projekt i kieruje go do dalszych prac:

Wydłużamy dopuszczalne kary dla kierowców którzy prowadzą pojazd po alkoholu. Wprowadzamy dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów dla recydywistów. Wprowadziliśmy nowy czyn zabroniony – jazda bez uprawnień dla tych, którzy stracili prawo jazdy, będzie przestępstwem.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

Ponadto nowelizacja zakłada wprowadzenie kaskadowych kar pieniężnych dla pijaków drogowych. Pierwszy przypadek wykrycia kierowania pojazdem „na bani” będzie kosztować 5 000 PLN. Kolejny aż 10 000 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Największe kontrowersje budzi perspektywa wsadzania do więzień ludzi jeżdżących bez prawa jazdy. Dotyczy to jednak tych, którym to sąd odebrał uprawnienia. W innym przypadku – np. kierowania w trakcie 3miesięcznego zakazu kara będzie wydłużana o kolejne 6.

Zobacz: Co jeszcze grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
14 Komentarze
1 2
 • Zdjęcie profilowe
  20 lutego 2015 at 09:12

  Niby OK Druid, tylko wydaje mi się, że takie drastyczne kary finansowe dotyczą tylko takich gości jak my.
  Tzn. ktoś normalnie pracuje, ma normalną rodzinę i albo mu się powinie noga i z głupoty po pijaku wsiądzie, albo tak ma na stałe – zarabia, pracuje, ale lubi wypić i i tak jeździ.
  Przypadek gości, którzy chleją i jest im wszystko jedno, mają w d… rodzinę, robotę, to co się z nimi stanie, co się stanie z rodziną, są dla niej tylko obciążeniem i katorgą. To jest problem, bo takiego gościa, co mu wszystko zwisa ciężko sensownie ukarać nie krzywdząc niewinnych członków rodziny. Tam może kobieta zapier… na 3 etatach, aż jej łeb odskakuje, a pan domu chleje i rozbija się polonezem (przykład tylko). Nie wnosi nic, tylko zniszczenie, ale spróbuj się go pozbyć…
  Z tym zabieraniem kluczyków, to też nie takie hop-siup. Czasem tak (bo to przyzwolenie i pobłażanie), ale czasem sytuacja jak z przemocą domową. Spróbuj gościowi, co tłucze rodzinę, zabrać z ręki pas… będąc członkiem rodziny (zazwyczaj słabszym).
  To są masakryczne sytuacje, trzeba naprawdę bardzo ostrożnie.
  Tak jak pisałem, konfiskata, czy wysokie kary tak, są skuteczne, dla zwykłych, średnio zamożnych ludzi.
  Jak idziemy niżej (drabinki społecznej), zaczynają się sytuacje mniej oczywiste.

 • Zdjęcie profilowe Druid
  20 lutego 2015 at 09:28

  Trudno Arasz, takiej rodzinie to ostatnią potrzebną rzeczą w takiej sytuacji jest samochód. Nawet jak prawo się nie zmieni w tym względzie, to z roku, na rok rosną odszkodowania i nawiązki jakie sprawcy wypadków po alkoholu muszą płacić swoim ofiarom. W takim przypadku bez znaczenia jest z jakiego paragrafu przepadnie pojazd, bo nasi sprawni komornicy już sobie z tym poradzą…
  Z cierpieniem rodziny masz całkowitą rację, dlatego wkurzała mnie ta durnowata dyskusja o potrzebie, lub nie ratyfikowania konwencji o przemocy w rodzinie…

 • Zdjęcie profilowe
  20 lutego 2015 at 09:31

  Ta… życie nie jest proste…

 • Piotrek
  26 lutego 2016 at 12:12

  a ja mam pytanie takie: niestety zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę na „kacu” po kilku dniowym piciu gdy już byłem przekonany że jestem trzeźwy po przeszło 12 godzinach wsiadłem za kierownicę. Przy rutynowej kontroli wydmuchałem jednak sporo. nie miałem jeszcze sprawy w sądzie. Poszedłem na 111 dniową terapię zamkniętą do ośrodka w celu leczenia. Chodzę dodatkowo na terapie indywidualna i na spotkania AA. Jakie są konsekwencje gdy teraz również przy rutynowej kontroli zostanę zatrzymany trzeźwy ?