Aktualnie czytasz:
Mandaty 2014: Co Grozi za Jazdę bez Prawa Jazdy?

Według policyjnych statystyk co piąty kontrolowany motocyklista nie posiadał w sezonie 2012 uprawnień do poruszania się jednośladem powyżej 50 ccm. W ich przypadku skończyło się na mandacie 500 PLN i holowaniu pojazdu. Jednak to nie wszystkie konsekwencje jakie mogą grozić za jazdę bez prawka.

Jak nie wszystkie? Mandat i holowanie na policyjny parking to najłagodniejsza forma kary za jazdę jednośladem powyżej 50 ccm bez prawa jazdy, o czym większość ludzi nie ma pojęcia. Naszym zdaniem jakby sobie zdawali sprawę z pełni konsekwencji zastanowiliby się jeszcze raz nad swoim, delikatnie mówiąc - liberalnym podejściem do sprawy.

Jakikolwiek wypadek/kolizja może zmienić Twoją sytuację do końca życia. I nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady. W przypadku jazdy motocyklem bez prawa jazdy (wg klasyfikacji prawnej to jazda bez uprawnień do prowadzenia pojazdu) nie działa jakiekolwiek ubezpieczenie. Pół biedy jak dojdzie do drobnej kolizji z przydrożnym płotem. Gorzej jak uderzymy np. w bardzo drogi samochód. Wszystkie koszty związane z jego naprawą ponosimy my! Może to być np. kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie mówiąc już o uszkodzeniach własnych motocykla. AC również w takiej sytuacji nie obowiązuje.

Najgorszy scenariusz w przypadku jazdy motocyklem bez prawa jazdy to kolizja/wypadek z udziałem pieszego na pasach. Tutaj również wszystkie koszty ponosimy z własnej kieszeni. Uściślając odszkodowanie zostanie wypłacone od ubezpieczyciela, ale po zwrot pełnej kwoty zwróci się do nas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i rozpocznie procedurę regresową (zwrot kosztów). Jakie kwoty wchodzą w grę? Nawet miliony złotych - w przypadku czyjeś śmierci, bądź kalectwa. Wobec motocyklisty, który kierował bez prawa jazdy sąd może wydać nakaz dożywotniej renty dla poszkodowanego. Chcecie się wpakować w coś takiego?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Mimo wszystko w Polsce naprawdę ogromna ilość ludzi idzie na skróty i kieruje motocyklem, albo skuterem o pojemności większej niż 50 ccm bez obowiązkowego prawa jazdy. Tłumaczą się niskimi kosztami mandatu i małym prawdopodobieństwem złapania przez policję. Są też przypadki obywateli twierdzących, że jeżdżą bezpiecznie i nigdy nie wezmą udziału w wypadku. Tego nie trzeba komentować, bo szkoda naszej redakcyjnej czcionki.

Jeśli chcesz jeździć motocyklem zrób prawo jazdy, zmotywuj się. Kurs na prawko kat. A to nie katastrofa i średnio zdolny kandydat jest w stanie po miesiącu zapisać się na egzamin, który też nie jest aż tak trudny. Koszty też nie powalają na kolana. Zatem czy warto ryzykować dla kilku chwil przyjemności?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
25%
0%