Po roku spekulacji: Prawo Jazdy AM

Gdy w 2009 roku w Internecie zaczęły pojawiać się pytania o Prawo Jazdy AM, chaos informacyjny i brak rzetelnych informacji zagrały na nerwach wielu użytkownikom motorowerów. Choć wtedy znalezienie sprawdzonych odpowiedzi na dręczące wszystkich pytania graniczyło z cudem, to najgorsze jest już za nami. Ustawa przeszła już całą drogę legislacyjną i pozostaje nam tylko czekać na wejście w życie nowych przepisów.

Jednak zanim to nastąpiło trudno było jednoznacznie stwierdzić, co przyniosą nowe przepisy. Pierwsze projekty ustawy o nie do końca jasnej treści, szczątkowe informacje pojawiające się w mediach, a także dezinformacja na forach internetowych spędzały sen z powiek i doprowadzały do białej gorączki osoby, które miały zostać pozbawione uprawnień do kierowania motorowerami. Wychodząc na przeciw wszystkim posiadaczom skuterów, Skuterowo.com zbierało wszelkie fakty dotyczące projektu ustawy o AM i publikowało je na łamach serwisu. Dziś, po blisko roku od opublikowania pierwszej publikacji: Prawo Jazdy AM – Poznaj wszystkie fakty sprawdzamy, które informacje prasowe okazały się faktami, a które niepotrzebnie irytującymi informacjami.

Jeśli przed 2013 rokiem ukończysz 18 lat, lub zdobędziesz kartę motorowerową nowe przepisy ominą Cię.
Jeśli przed 2013 rokiem ukończysz 18 lat, lub zdobędziesz kartę motorowerową nowe przepisy ominą Cię.

Mitem, który spotkał się z największym sprzeciwem użytkowników skuterów była pierwsza wersja ustawy, a właściwie brak klauzuli, która jednoznacznie stwierdzałaby dalsze losy osób, które nabyły uprawnienia do kierowania motorowerami przed wejściem w życie ustawy. Wraz z  kolejnymi wiadomościami umieszczonymi na Skuterowo.com wielu skuterowców odetchnęło z ulgą, bowiem poprawki do ustawy potwierdziły znaną od wieków zasadę Lex retro non agit, czyli “prawo nie działa wstecz”. Oznaczało to, że:

– osoby, które przed wejściem w życie ustawy osiągną pełnoletność nie będą musiały posiadać żadnej z kategorii prawa jazdy do poruszania się motorowerami;

– osoby, które nie osiągnęły pełnoletności, ale posiadają uprawnienia do poruszania się motorowerami w postaci karty motorowerowej nie muszą zdobywać ponownie uprawnień, a jedynie wymienić posiadany dokument na prawo jazdy.

Dla wszystkich tych, które nie spełnią obu warunków przed wejściem w życie nowych przepisów mamy informację, iż do kursu na prawo jazdy AM będzie można przystąpić po ukończeniu 14. roku życia, a potwierdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności będzie egzamin przeprowadzany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Przypomnijmy, iż prawo jazdy AM uprawnia do kierowania:

– motorowerem, przez który rozumiemy dwu lub trójkołowy pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności 50ccm lub elektryczny o mocy do 4kW, osiągającym maksymalną prędkość 45km/h

– czterokołowcem lekkim, o masie do 250kg, osiągającym maksymalną prędkość 45km/h.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Warto zapamiętać, iż posiadanie prawa jazdy uprawniającego do poruszania się motocyklami, samochodami osobowymi lub ciężarowymi zezwala również na kierowanie pojazdami wymienionymi w PJ AM.

Macie jeszcze dwa lata. Unikniecie konieczności zdawania na prawo jazdy AM kończąc 18 lat, albo wyrabiając kartę motorowerową do 2013 roku.
Macie jeszcze dwa lata. Unikniecie konieczności zdawania na prawo jazdy AM kończąc 18 lat, albo wyrabiając kartę motorowerową do 2013 roku.

Początkowo, zwłaszcza pod wpływem fałszywych informacji płynących z wielu witryn internetowych, posiadacze małych jednośladów bali się nagłej zmiany przepisów, która uniemożliwiłaby im korzystanie z często jedynego środka transportu. Jak już jednak informowaliśmy, ustawa wchodzi w życie najwcześniej rok po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Dziś, gdy wiemy już wszystkie szczegóły na temat prawa jazdy AM mamy dla Was dobre wieści: jako, iż nowa Ustawa o Kierujących Pojazdami zbiegła się w czasie z dostosowywaniem Polskiego prawa do dyrektyw Unijnych, nowe przepisy będą obowiązywały dopiero od stycznia 2013 roku. Tak więc na ukończenie 18 lat, wyrobienie karty motorowerowej lub zdobycie prawa jazdy na starych zasadach macie jeszcze prawie dwa lata. Dla wielu znacząca może się stać ta ostatnia opcja, bowiem w związku ze wspomnianymi zmianami wymaganymi przez Unię Europejską od 2013 roku zmienią się także zasady przyznawania uprawnień do kierowania motocyklami.

Zmiany dotką też miłośników skuterów większej pojemności. Trudniej będzie zdobyć kategorię A
Zmiany dotką też miłośników skuterów większej pojemności. Trudniej będzie zdobyć kategorię A

Obecnie, adepci motocyklizmu mają do wyboru dwie ścieżki mocy zwanej prawem jazdy:

– kat. A1 – dostępna po ukończeniu 16. roku życia uprawnia do poruszania się motocyklami o pojemności do 125ccm, mocy 11kW oraz stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,1kW/kg (lub motocyklem trójkołowym o mocy 15kW);

– kat. A – dostępna po ukończeniu 18. roku życia, uprawnia do poruszania się motocyklami o dowolnych parametrach.

Od 2013 roku dotychczasowa kategoria A, która 18-latkom pozwalała dosiadać każdego motocykla, od sportowych sześćsetek po potężne litry zostanie rozbita na dwie osobne kategorie:

– kategoria A2 – dostępna po ukończeniu 18. roku życia, będzie uprawniała do poruszania się motocyklem o mocy 35kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2kW/kg (lub motocyklem trójkołowym o mocy 15kW), po dwóch latach jej posiadania będzie można przystąpić do egzaminu na kat. A;

– kat. A – dostępna dla posiadaczy kat. A2 z dwuletnim stażem lub dla osób, które ukończyły 24. rok życia, będzie uprawniała do poruszania się dowolnym motocyklem.

Pomimo, iż stworzenie nowego prawa jazdy AM, podobnie jak wprowadzone w maju 2009 roku terminowe badania techniczne motorowerów, ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach i zmniejszeniu liczby wypadków z udziałem motorowerów, to temat ten nadal budzi wiele kontrowersji i skrajnie różnych komentarzy. Oto niektóre z nich:

“Ja jestem za prawkiem AM dla dzieciaków ,coraz więcej wypadków powodują młode osoby ,niech POLICJA ma ich pod kontrolą i karze surowymi mandatami (…)”
– agekon
“A najlepsza jest informacja, która była podana w Radiu : Prawo Jazdy AM ma kosztować 800zł – myślałem że padnę na podłogę ze śmiechu :D”
– wiechu1996
“Po 5 może 10 latach od wprowadzenia tego prawka, będziemy mogli odpowiedź na zasadnicze pytanie: Czy było to potrzebne?”
– qazwsxedc

A co Ty myślisz o nowych kategoriach prawa jazdy AM i A2?

Zobacz wszystkie wiadomości o prawie jazdy AM.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button