Prawo Jazdy AM: Najczęściej zadawane pytania

Skuterowo.com ostatnio poświęciło wiele uwagi nowym przepisom, które wejdą w życie za dwa lata.
Jednak, aby w zupełności, definitywnie rozwiać wszelkie wątpliwości Skuterowo.com i Komenda Główna Policji odpowiada na najczęściej zadawane pytania przez zainteresowanych tym problemem.

1. Od kiedy nowe przepisy dotyczące nowych kategorii (AM, A2) będą obowiązywać? Dokładnie od połowy styczna 2013 roku.

2. Kto uniknie nowych regulacji? Każdy, kto przed 2013 rokiem ukończy 18 lat, albo zdobędzie kartę motorowerową. W tym drugim przypadku dokument wydany przez dyrektora szkoły zostanie wymieniony na prawo jazdy kategorii AM bez potrzeby ponownego zdawania egzaminu.

3. Kto będzie musiał posiadać prawo jazdy AM, aby poruszać się skuterem? Każdy, kto po wejściu ustawy w 2013 roku nie ukończy 18 roku życia i nie będzie posiadać karty motorowerowej.

4. Mój kolega twierdzi, że wszyscy będą musieli posiadać prawo jazdy do kierowania skuterem. Jesteście pewni, że macie rację? Tak, jesteśmy pewni. Już od niemal roku analizujemy zapisy nowej ustawy o kierujących pojazdami. Nasze wnioski potwierdziła też Komenda Główna Policji.

5. Czy jeśli zdobędę jakąkolwiek inną kategorię prawa jazdy, to również będzie konieczne ubieganie się o uprawnienia AM? Nie. Fakt zdania egzaminu na jakąkolwiek kategorię (np. A, A2, B czy D) uprawnia również do kierowania motorowerem.

Więcej w dziale: Prawo Jazdy AM.

Fot.: Skuterowo.com

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

19 opinii

  1. Mam nadzieję że to już koniec artykułów o prawie jazdy AM bo ostatnio za dużo tego,ja rozumiem że czytelnicy skuterowo.com to w 90% osoby poniżej 18 roku życia,ale bez przesady.

  2. Nie, wraz z nowymi przepisami samo osiągnięcie pełnoletności i posiadanie dowodu osobistego nie będzie się wiązało z posiadaniem uprawnień do kierowania motorowerem.

  3. Pytanie. Skoro wymóg posiadania prawka AM będzie od połowy stycznia 2013 czyli od 15 a 18-stkę będę miał 17 stycznia 2013, to aby jeździć skuterem będę musiał zmienić kartę motorowerową na to prawko czy jeszcze będę mógł jeździć na dowodzie ?

  4. to już nie mój problem:) ale jestem ciekaw od jakiego wieku o nowe prawo jazdy AM można się ubiegać?tak samo jak teraz o kartę moto rowerową?

  5. Mi pozostał egzamin praktyczny na Kartę Motorowerową, i się denerwuje. Chce bardzo zdać i posiadać Karte Motorowerową . 🙂

  6. Witam. Rozumiem z tego że po wejściu ustawy a mam 45 lat, będę mógł jezdzić pojazdami lekkimi typu microcar na dowód osobisty i skuterami tak samo jak do tej pory.

  7. pytanko ile bedzie testów czy tak jak zawsze dwa czy więcej a i czy na egzamin trzeba mieci własny skuter oraz czy bęndą jakieś lekcje z jazdy ?? proszę o odpowiedz najlepiej na email [email protected]

  8. Testów będzie kilkanaście, a na egzamin trzeba przyjechać własnym wyłącznie markowym motorowerem, odpowiednio ubranym 🙂 Węcej dowiesz się na google.pl

  9. Przyjechać na egzamin własnym motorowerem – to żeś wymyślił… Jak ktoś zdaje B to na egzamin swoim samochodem przyjeżdża?

  10. madi – nie dostrzegasz sarkazmu w wypowiedzi Hindenburga? Dzieciaki ciągle mają problem z odnalezieniem informacji o nowych kategoriach prawa jazdy. Oni nie umieją posługiwać się opcją \”szukaj\”, stąd coraz więcej sarkastycznych odpowiedzi na forum…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button