Aktualnie czytasz:
Komentarz: Prawo jazdy na skuter (AM)
3

W internecie panuje prawdziwy chaos informacyjny dotyczący nowych uprawnień. Wiele redakcji słysząc hasło nowelizacja od nowego roku spanikowało, siejąc zamęt.

Również internetowe serwisy branżowe straszą właścicieli skuterów, że wraz z 1 stycznia konieczne jest posiadanie nowego prawa jazdy nawet poruszając się jednośladem o pojemności 50 ccm. Ba, natknąć się można nawet na informacje, że ta Ustawa weszła w życie już 26 listopada 2010.

„Jak informuje Interia.pl w dniu dzisiejszym  tj. 26 listopada 2010r weszła w życie ustawa uchwalona przez Sejm.”

Bzdura. Bardziej spostrzegawczy będą wiedzieli, że na mocy Konstytucji RP Ustawa może wejść w życie jedynie po opublikowaniu jej w Monitorze Polskim, po określonej w projekcie karencji. W tym przypadku Ustawa nie przeszła jeszcze nawet całej ścieżki legislacyjnej, a dodatkowo będzie mogła obowiązywać dopiero rok po uchwaleniu, co potwierdził dla Skuterowo.com asp.szt. Jarosław Gnatowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji: Przedmiotowa ustawa będzie przedstawiona na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 04 stycznia 2011 roku po poprawkach wniesionych przez Senat RP. Jednocześnie informuję, że ustawa wchodzi w życie w rok od dnia ogłoszenia.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

To moim zdaniem nie jest dziennikarstwo. Dziennikarz potrafi weryfikować pół prawdy i na mocy prawa prasowego (o ile działalność serwisu jest zarejestrowana) korzystać z instytucji rzecznika prasowego poszczególnych podmiotów, tylko po to, aby nie wprowadzać szkodliwej dezinformacji. Ona z kolei wpływa realnie na rynek skuterów i pogłębianie stereotypów dotyczących nowych uprawnień.

Innym problemem jest usilne podważanie zasady: Lex retro non agit, prawo nie działa wstecz.
Skuterowo.com już niemal rok temu analizowało Projekt nowej ustawy o kierujących pojazdami. W niej bardzo wyraźnie zostało zaznaczone, że:

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

Dlaczego tak wiele redakcji nie poświęciło chwili czasu i uwagi, aby dostarczyć czytelnikom rzetelnej wiedzy? Dla mnie jest to niezrozumiałe, tym bardziej, że tym sposobem działa się na szkodę nie tylko całej polskiej społeczności skuterowej, czy branży produkcyjnej i handlowej…

Fot.: Krzysztof Białoskórski
Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%