Komisja Europejska, a ubezpieczenie OC. KE chce jednolitego sposobu naliczania zniżek

Komisja Europejska chce wprowadzić obowiązkowy, jednolity sposób naliczania zniżek. W teorii po to, żeby ułatwić życie mieszkańcom Unii Europejskiej. Ubezpieczyciele mają mieszane uczucia – proponowane regulacje uderzają w wolność do prowadzenia działalności gospodarczej.

W pomyśle Komisji Europejskiej unijni ubezpieczyciele zostaliby zobligowani do stosowania określonych zasad przy ubezpieczaniu pojazdów. KE chce wprowadzić jednolity formularz zaświadczenia o historii szkód i obowiązek publikowania sposobu naliczania bonusów za bezwypadkową jazdę, tak żeby każdy potencjalny klient mógł się z nim zapoznać. W teorii ma to grać na korzyść obywateli, którzy np. przeprowadzają się do innego kraju.

Jak wprowadzenie jednolitego formularza jest chwalone przez przedstawicieli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, tak konieczność publikacji sposobu naliczania zniżek – już nie.

Propozycja wprowadzenia w Unii jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkodowej jest dobrym pomysłem. Jego standaryzacja spowoduje, że dokument ten będzie rozpoznawalny we wszystkich krajach UE. Jednak zobligowanie ubezpieczycieli do publikowania szczegółowych kryteriów systemu zniżek/zwyżek za bezszkodową jazdę – wydaje się już zbyt daleko idącą propozycją, która ogranicza swobodę działalności gospodarczej – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Finalnie; czy rzeczywiście chcemy, żeby szczegółowe informacje dot. naszych polis trafiały do jednej, wielkiej bazy danych w Brukseli? Co do dostępności danych dot. historii naszego ubezpieczenia, każdy z nas może pobrać je bezpośrednio z UFG. Nie potrzebujemy do tego pomocy z KE.

Co o tym myślicie?

Źródło: UFG

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button