Co grozi za jazdę bez prawa jazdy AM?

W częstych pytaniach do redakcji zadajecie to pytanie: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy AM? Konsekwencji jest wiele. Mandat to często najłagodniejsza forma. Przy okazji również okazało się, że wciąż wielu nie wie czy taki dokument w ogóle jest od nich wymagany.

Podstawowy problem - często panuje dezorientacja. Osoby, które mogą poruszać się po dziś dzień bez prawa jazdy AM zakładają, że muszą. Inni z kolei od których już jest wymagane jeżdżą nieświadomie bez uprawnień. Przypomnimy zatem  kogo nie dotyczy prawo jazdy AM. Oto 3 warunki:

1. Karta motorowerowa (uzyskana przed 19.01.2013) - nie musisz posiadać prawa jazdy AM.

2. Ukończony 18 rok życia (przed 19.01.2013) - nie musisz posiadać prawa jazdy AM.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

3. Masz prawo jazdy każdej innej kategorii - nie musisz posiadać prawa jazdy AM.

W każdym innym przypadku musisz mieć w kieszeni prawko AM. Co w sytuacji kiedy powinieneś je posiadać, a jeździsz bez uprawnień na motorowerze albo skuterze?

Po pierwsze w razie kontroli czeka Ciebie mandat 500 zł. Jeśli jesteś niepełnoletni to dodatkowe kłopoty czekają Twoich rodziców. Do tego jeszcze rodzic, albo inna osoba, która udostępniła Tobie pojazd również otrzymuje grzywnę! Grozi Tobie również odholowanie pojazdu, albo odprowadzenie go na piechotę, bowiem każdorazowo, obligatoryjnie otrzymujesz zakaz dalszej jazdy.

Wszelkie tłumaczenia typu "na pewno mnie nie złapią", "kto zatrzymuje motorowery do kontroli?" , "to tylko mały skuterek" są pozbawione sensu i moim zdaniem lekkomyślne i ignoranckie, nieodpowiedzialne. Tym bardziej jeśli świadomie w ten sposób rodzic udostępnia taki pojazd małolatowi. Skąd taka opinia?

Inne publikacje na ten temat:

Bo mandat to najmniej uporczywa kara jaka grozi za jazdę motorowerem bez prawa jazdy AM w sytuacji kiedy od danego kierującego jest wymagane. Co w sytuacji kiedy spowodujesz kolizję? To masz spory problem. Prócz mandatu za jazdę bez prawa jazdy (500 zł) otrzymasz dodatkową grzywnę za spowodowanie kolizji (do 500 zł). Teraz jednak gwóźdź programu: za wszystkie szkody płacisz z własnej kieszeni! Ubezpieczenie OC/AC w tej sytuacji nie działa. 

Przykład: Zagapiłeś się przed światłami i walisz w świeżą Skodę Octavię III. Niszczysz zderzak, wgniatasz manetką nieco tylną klapę oraz tłuczesz klosz świateł. Szacunkowy koszt usługi w ASO: 14 560 PLN brutto. Dlaczego bierzemy w tym przypadku pod uwagę ASO? Bo każdy pojazd będący albo na gwarancji, albo naprawiany w trybie bezgotówkowym właśnie tam będzie serwisowany. Co zrobi ubezpieczyciel? Oczywiście wypłaci tę kwotę poszkodowanemu w 100%. Jednak automatycznie zwróci się do Ciebie, albo Twoich rodziców z regresem na tę właśnie kwotę: 14 560 PLN brutto.

Wybrany przykład to pospolite auto jakich wiele na naszych drogach. Jednak pomyśl sobie, że spowodujesz kolizję na świeżym Mercedesie, BMW czy Porsche. Kto wyskoczy wtedy z 30 czy 50 tysięcy złotych?

Do kwot oczywiście dolicz jeszcze sobie naprawdę swojego motoroweru czy skutera. Chyba, że już zrezygnujesz z jazdy na nim bez uprawnień pod wpływem urazu.

Zdecydowanie najgorszy scenariusz to wypadek. Wypadek od kolizji różni się tym, że w tym przypadku są poszkodowani ludzie - ranni, bądź zabici. Przykład? Zagapiłeś się i potrąciłeś pieszego na pasach. Oblig w tym przypadku to 1000 zł mandatu (jazda bez prawa jazdy + spowodowanie wypadku). Do tego tak na deser - zwrot kosztów leczenia, wypłata zasądzonego odszkodowania z powództwa cywilnego (tutaj kwoty mogą iść nawet w setki tysięcy złotych). Jeśli poszkodowany na skutek Twojej jazdy bez prawka doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu (niepełnosprawność, brak możliwości wykonywania pracy) to do tego dochodzi jeszcze wypłata dożywotniej renty! Ta może wynosić dodatkowo kilka tysięcy złotówek każdego miesiąca.

Stąd pytanie: Czy warto ryzykować? Czy wiedziałeś co tak naprawdę grozi za jazdę bez prawa jazdy AM?

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

22 opinii

 1. Nie wspomnieliście o najważniejszym i jednym z gorszych wariantów…..:
  – jedziesz sobie bez prawa AM i uderza w Ciebie samochód a ty impetem potrącasz kogoś.

  Teoretycznie wypadek nie z Twojej winy… Ale Ciebie nie powinno tam być więc wina jest po Twojej stronie i znów wszystkie najgorsze warianty spadają na Ciebie.
  Czyli – 90% przypadków kolizji w których uczestniczysz nie posiadając uprawnień (nie dotyczy to tylko AM ale tak samo jazdy nawet dziś posiadając kat B skuterem 125cm) skończy się ogromnymi problemami.
  Obojętne czy ewidentna była wina drugiego kierowcy to TY NIE MIAŁEŚ UPRAWNIEŃ BY SIĘ W TYM MIEJSCU ZNALEŹĆ NA DANYM POJEŹDZIE i zawsze będziesz uczestniczył w winie (jeśli cała nie spadnie na ciebie).

 2. Fajnie, że znowu o tym przypominacie. Tylko, żeby to jeszcze trafiło do zainteresowanych to było by super, bo jak patrzę na dzisiejszą młodzież i słucham jaką mają wiedzę w tym temacie to…
  Dziwi mnie tylko, że ich rodzice wcale inaczej nie myślą i godzą się na wszystko.

 3. B4rtek napisał:

  Teoretycznie wypadek nie z Twojej winy… Ale Ciebie nie powinno tam być więc wina jest po Twojej stronie i znów wszystkie najgorsze warianty spadają na Ciebie.

  Nie powinno, ale byłeś. W takich sytuacjach różnie bywa.

 4. W/g prawa nie powinno bo nie posiadasz uprawnien by uczestniczyc w ruchu na tym pojezdzie. Prawo jest bezlitosne w takich sytuacjach a ubezpieczalnie jeszcze gorsze.

 5. jestem uczestnikiem ruchu drogowego od niedawna, zaledwie 4 dni (odbiór prawka AM), lecz jeżdżę na motorach 50/80 od dłuższego czasu.. lecz nie poruszałem się po drogach publicznych, jeździłem po polach i bezdrożach ponieważ na wyjazd na Ulice nie pozwalali mi moi rodzice.. i za to naprawdę im dziękuje 😉 przez cały czas uświadamiali mnie o konsekwencjach ii to się potwierdziło (jednak Rodzice zawsze rację mają :P) tak czy siak dla tych którzy jeżdżą bez uprawnień…ten temat jest to przestroga… Zdałem AM w ciągu zaledwie 1 miesiąca wszystkie testy za pierwszym razem i tylko trzeba było się nauczyć ale „chcieć to móc” więc życzę powodzenia. Bez Uprawnień na drogę nie ma mowy 😉

 6. KrystianEr napisał:

  A jeżeli ma się prawo jazdy Kat.B już od zaledwie pół roku, i jeździ się motocyklem 125 cc jakie są tego konsekwencje prawne? (przy zatrzymaniu przez władze)?

  Tu nic się nie zmieniło – jazda bez wymaganych uprawnień…

 7. A jeżeli ma się prawo jazdy Kat.B już od zaledwie pół roku, i jeździ się motocyklem 125 cc jakie są tego konsekwencje prawne? (przy zatrzymaniu przez władze)?

 8. KrystianEr napisał:

  To zmuła… Mogli dać 1.5 roku ;( albo i w ogóle po zaliczeniu \\\\\\\”darmowego\\\\\\\” testu na 125 juz jak zrobili coś takiego to powinni to ułatwić w jakiś sposób .

  i każdemu z prawkiem b. powinni dać po 125tce… no i jeszcze tak kask i kurtkę 🙂

 9. Prawo jazdy AM to jakaś głupota, było dobrze bo tacy jak ja mogli zrobić popularną kartę motorowerową bez płatnie w szkole i jeździć a teraz musisz zdawać AM zapłacić 1000 zł, za 1000 zł nie jeden używany skuter zmieściłby się w tej kwocie nawet motorower. Niestety zbierałem długo na mój wymarzony motorower i nie widzę sensu 2/3 ceny tego motoroweru przeznaczać na AM, powinni przywrócić kartę motorowerową żeby nie przybywało młodzieży bez uprawnień. Rozumiem że Polska ma dziury w budżecie przez tych „wykształconych” nieudaczników z urzędu no ale proszę was widzicie co się dzieje rośnie liczba młodzieży bez AM i jeżdżą bez nie znając przepisów ruchu drogowego.

 10. A jak ktoś ma 18 lat to musi robić kurs na AM (motorower) czy można od razu przystąpić do egzaminu?

 11. Co jeśli jestem osobą niepełnosprawną i chciałbym zrobić sobie prawo jazdy tej kategorii a powiedziano mi że nie mogę go zrobić ponieważ w egzaminie praktycznym są zadania których nie dam rady wykonać samodzielnie a nie można ich pominąć ?

  1. Hej. Poszukaj w internecie niejakiego Tomka Kulika. Tomek jest świetnym instruktorem i szefem jednej z większych szkół w Warszawie, ale przede wszystkim ma w jednym palcu wszystkie przepisy, kruczki i rozwiązania. Powinien pomóc.

 12. Mam pytanie mój syn miał kolizję z samochodem wina leży po stronie kierowcy auta lecz syn nie ma prawka AM ani 18 lat kończy za 2 miesiące jakie są konsekwencje co grozi synowi ?

 13. zastrzelą małego ??? albo powieszą tak działa polskie prawo to chory kraj idiotów za sterami władzy ZAPOMNIAŁ WÓŁ JAK CIELĘCIEM BYŁ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button