Aktualnie czytasz:
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy AM?

W częstych pytaniach do redakcji zadajecie to pytanie: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy AM? Konsekwencji jest wiele. Mandat to często najłagodniejsza forma. Przy okazji również okazało się, że wciąż wielu nie wie czy taki dokument w ogóle jest od nich wymagany.

Podstawowy problem – często panuje dezorientacja. Osoby, które mogą poruszać się po dziś dzień bez prawa jazdy AM zakładają, że muszą. Inni z kolei od których już jest wymagane jeżdżą nieświadomie bez uprawnień. Przypomnimy zatem  kogo nie dotyczy prawo jazdy AM. Oto 3 warunki:

1. Karta motorowerowa (uzyskana przed 19.01.2013) – nie musisz posiadać prawa jazdy AM.

2. Ukończony 18 rok życia (przed 19.01.2013) – nie musisz posiadać prawa jazdy AM.

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

3. Masz prawo jazdy każdej innej kategorii – nie musisz posiadać prawa jazdy AM.

W każdym innym przypadku musisz mieć w kieszeni prawko AM. Co w sytuacji kiedy powinieneś je posiadać, a jeździsz bez uprawnień na motorowerze albo skuterze?

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Po pierwsze w razie kontroli czeka Ciebie mandat 500 zł. Jeśli jesteś niepełnoletni to dodatkowe kłopoty czekają Twoich rodziców. Do tego jeszcze rodzic, albo inna osoba, która udostępniła Tobie pojazd również otrzymuje grzywnę! Grozi Tobie również odholowanie pojazdu, albo odprowadzenie go na piechotę, bowiem każdorazowo, obligatoryjnie otrzymujesz zakaz dalszej jazdy.

Wszelkie tłumaczenia typu „na pewno mnie nie złapią”, „kto zatrzymuje motorowery do kontroli?” , „to tylko mały skuterek” są pozbawione sensu i moim zdaniem lekkomyślne i ignoranckie, nieodpowiedzialne. Tym bardziej jeśli świadomie w ten sposób rodzic udostępnia taki pojazd małolatowi. Skąd taka opinia?

Bo mandat to najmniej uporczywa kara jaka grozi za jazdę motorowerem bez prawa jazdy AM w sytuacji kiedy od danego kierującego jest wymagane. Co w sytuacji kiedy spowodujesz kolizję? To masz spory problem. Prócz mandatu za jazdę bez prawa jazdy (500 zł) otrzymasz dodatkową grzywnę za spowodowanie kolizji (do 500 zł). Teraz jednak gwóźdź programu: za wszystkie szkody płacisz z własnej kieszeni! Ubezpieczenie OC/AC w tej sytuacji nie działa. 

Przykład: Zagapiłeś się przed światłami i walisz w świeżą Skodę Octavię III. Niszczysz zderzak, wgniatasz manetką nieco tylną klapę oraz tłuczesz klosz świateł. Szacunkowy koszt usługi w ASO: 14 560 PLN brutto. Dlaczego bierzemy w tym przypadku pod uwagę ASO? Bo każdy pojazd będący albo na gwarancji, albo naprawiany w trybie bezgotówkowym właśnie tam będzie serwisowany. Co zrobi ubezpieczyciel? Oczywiście wypłaci tę kwotę poszkodowanemu w 100%. Jednak automatycznie zwróci się do Ciebie, albo Twoich rodziców z regresem na tę właśnie kwotę: 14 560 PLN brutto.

Wybrany przykład to pospolite auto jakich wiele na naszych drogach. Jednak pomyśl sobie, że spowodujesz kolizję na świeżym Mercedesie, BMW czy Porsche. Kto wyskoczy wtedy z 30 czy 50 tysięcy złotych?

Do kwot oczywiście dolicz jeszcze sobie naprawdę swojego motoroweru czy skutera. Chyba, że już zrezygnujesz z jazdy na nim bez uprawnień pod wpływem urazu.

Zdecydowanie najgorszy scenariusz to wypadek. Wypadek od kolizji różni się tym, że w tym przypadku są poszkodowani ludzie – ranni, bądź zabici. Przykład? Zagapiłeś się i potrąciłeś pieszego na pasach. Oblig w tym przypadku to 1000 zł mandatu (jazda bez prawa jazdy + spowodowanie wypadku). Do tego tak na deser – zwrot kosztów leczenia, wypłata zasądzonego odszkodowania z powództwa cywilnego (tutaj kwoty mogą iść nawet w setki tysięcy złotych). Jeśli poszkodowany na skutek Twojej jazdy bez prawka doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu (niepełnosprawność, brak możliwości wykonywania pracy) to do tego dochodzi jeszcze wypłata dożywotniej renty! Ta może wynosić dodatkowo kilka tysięcy złotówek każdego miesiąca.

Stąd pytanie: Czy warto ryzykować? Czy wiedziałeś co tak naprawdę grozi za jazdę bez prawa jazdy AM?

 

Jaka jest Twoja reakcja?
3%
6%
74%
21 Komentarze
1 2
 • Zdjęcie profilowe KrystianEr
  6 sierpnia 2014 at 18:48

  A jeżeli ma się prawo jazdy Kat.B już od zaledwie pół roku, i jeździ się motocyklem 125 cc jakie są tego konsekwencje prawne? (przy zatrzymaniu przez władze)?

 • Zdjęcie profilowe
  6 sierpnia 2014 at 19:02

  KrystianEr napisał:

  To zmuła… Mogli dać 1.5 roku ;( albo i w ogóle po zaliczeniu \\\\\\\”darmowego\\\\\\\” testu na 125 juz jak zrobili coś takiego to powinni to ułatwić w jakiś sposób .

  i każdemu z prawkiem b. powinni dać po 125tce… no i jeszcze tak kask i kurtkę 🙂

 • Piotr50
  10 kwietnia 2016 at 13:12

  Prawo jazdy AM to jakaś głupota, było dobrze bo tacy jak ja mogli zrobić popularną kartę motorowerową bez płatnie w szkole i jeździć a teraz musisz zdawać AM zapłacić 1000 zł, za 1000 zł nie jeden używany skuter zmieściłby się w tej kwocie nawet motorower. Niestety zbierałem długo na mój wymarzony motorower i nie widzę sensu 2/3 ceny tego motoroweru przeznaczać na AM, powinni przywrócić kartę motorowerową żeby nie przybywało młodzieży bez uprawnień. Rozumiem że Polska ma dziury w budżecie przez tych „wykształconych” nieudaczników z urzędu no ale proszę was widzicie co się dzieje rośnie liczba młodzieży bez AM i jeżdżą bez nie znając przepisów ruchu drogowego.

 • Szaleniec
  17 czerwca 2016 at 22:17

  A jeśli mam kartę rowerowom to mogę liczyć na łagodniejszą karę

 • das
  13 października 2016 at 16:30

  brak PJ AM przy jeździe motorowerem – 200zł

 • Citizen
  22 lipca 2017 at 14:28

  A jak ktoś ma 18 lat to musi robić kurs na AM (motorower) czy można od razu przystąpić do egzaminu?

 • Cinek
  25 lipca 2017 at 01:01

  Co jeśli jestem osobą niepełnosprawną i chciałbym zrobić sobie prawo jazdy tej kategorii a powiedziano mi że nie mogę go zrobić ponieważ w egzaminie praktycznym są zadania których nie dam rady wykonać samodzielnie a nie można ich pominąć ?

  • Zdjęcie profilowe Michał Mikulski
   25 lipca 2017 at 12:08

   Hej. Poszukaj w internecie niejakiego Tomka Kulika. Tomek jest świetnym instruktorem i szefem jednej z większych szkół w Warszawie, ale przede wszystkim ma w jednym palcu wszystkie przepisy, kruczki i rozwiązania. Powinien pomóc.

 • Kuba
  1 czerwca 2018 at 17:45

  Jest to kurwa smieszne ze trzeba miec prawko na jakis skuterek co wyciaga max 45 km/h 😉

 • Sylwester
  20 czerwca 2018 at 17:47

  Mam pytanie mój syn miał kolizję z samochodem wina leży po stronie kierowcy auta lecz syn nie ma prawka AM ani 18 lat kończy za 2 miesiące jakie są konsekwencje co grozi synowi ?

 • NYGUS
  16 lipca 2018 at 21:29

  zastrzelą małego ??? albo powieszą tak działa polskie prawo to chory kraj idiotów za sterami władzy ZAPOMNIAŁ WÓŁ JAK CIELĘCIEM BYŁ