Aktualnie czytasz:
Adam Tychmanowicz (Yanosik) o wypadkach: „Może to wcale nie jest wina kierowców?” 
5

Adam Tychmanowicz (Yanosik) o wypadkach: „Może to wcale nie jest wina kierowców?” 

autor: Przemysław Borkowski13 sierpnia 2018

Założyciel Yanosika w obszernym wywiadzie dla money.pl mówi wprost: to nie wina kierowców, to kwestia nierealnych ograniczeń i słabej jakości dróg.

Adam Tychmanowicz stworzył Yanosika, bo miał już dość jeżdżenia z CB Radiem. Teraz Yanosik to aplikacja posiadające nawigację i społecznościowy system ostrzegania przez zagrożeniami (w tym przed policją, co zresztą z Yanosikiem najbardziej jest kojarzone). Aplikacja posiada do 160. tysięcy użytkowników online na bieżąco oraz 1,5 miliona unikalnych użytkowników miesięcznie. 

Twórca popularnego Yanosika w wywiadzie dla money.pl wypowiadał się na temat powodów wypadków na polskich drogach. 

Nasze dane nie jeden raz pokazują, że pewna droga jest w złym stanie, dziurawa, niebezpieczna, ale nie ma na niej wypadków, bo jeździmy po niej rozsądnie. Aż nagle pewnego dnia co chwilę jest na niej stłuczka lub niebezpieczne zdarzenie drogowe. Sprawdzamy i co się okazuje? Że została w międzyczasie wyremontowana. I można się domyślać, że została np. źle wyprofilowana czy oznaczona. Albo może wylano inną masę bitumiczną. Albo wykonano nieprawidłowe odprowadzenie wody i w czasie deszczu jest na niej ślisko. Może więc to wcale nie jest wina kierowców? – mówi Tychmanowicz.

 
Czytaj
REKLAMA

Wybierasz stylowe dwa koła czy mocarne trzy? Peugeot Django 125 i Metropolis 400 na prawo jazdy B!

Dzięki Peugeot możesz się wyróżnić. Wybierz Peugeot Django 125 lub trójkołowy skuter Metropolis 400. Do prowadzenia obu wystarcza jedynie prawo jazdy kategorii B.

Odpiera także ataki sugerujące, że Yanosik to tylko aplikacja ostrzegająca przed policją. Bo, słusznie, policja powinna być w miejscach niebezpiecznych, a nie miejscach „które nabijają kasę”. W tym przypadku jednak intencje nie zawsze są jednoznaczne. 

Tychmanowicz dodaje, że ilość znaków, zwłaszcza w terenie zabudowanym, potrafi być przytłaczająca, a ograniczenia prędkości nierealne. Podaje przykłady dwupasmowych dróg rozdzielonych pasem zieleni w których ograniczenie to 50 km/h. Z danych aplikacji wynika, że kierowcy jeżdżą tam ze średnią prędkością 70 km/h. Jeśli droga według danych policji jest bezpieczna, to dlaczego nie podnieść limitu?

Oczywiście problemem jest biurokracja i podejście do bezpieczeństwa na drogach jako tako. Lepiej karać po fakcie i nabijać samorządowe lub rządowe kiesy niżeli szkolić, dostosowywać infrastrukturę i przeciwdziałać.

Źródło: money.pl

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
8%
Interesujące
85%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
 • marek
  13 sierpnia 2018 at 21:55

  polska infrastruktura też nie należy do najlepszych, do tego prędkość i są wypadki. To że ktoś jedzie po pijaku to czyja wina? Nie raz nie dwa yanosik uratował mi tyłek, ale jadac autem nie tracmy zdrowego rozsądku

 • soniak
  13 sierpnia 2018 at 22:18

  Trochę racji w tym jest. Ogólnie facet zrobił mega nam wszystkim dobrze wymyślając tę aplikację.

 • Robal_pl
  14 sierpnia 2018 at 08:48

  A pan wspomniał o tym jakie dane Yanosik zbiera z telefonu i gromadzi? W życiu tego nie zainstaluję.

 • fredek
  14 sierpnia 2018 at 13:57

  jakie? Z tego co mi wiadomo to zbiera dane ale o lokalizacji …no sory ale po kazdym uruchomieniu aplikacji Yanosik szuka sygnału GPS..

 • zbój
  17 sierpnia 2018 at 22:16

  Teraz nawigacja Waze od Google się liczy. Warto przetestować, ma opcje jazdy na jednośladzie. https://www.waze.com/pl/