Policja podsumowała “majówkę”. Specjalny apel do motocyklistów.

Liczba wypadków, rannych i nietrzeźwych kierowców na drogach w majowy weekend

Policja podsumowała "majówkę". Specjalny apel do motocyklistów.
  • Niezwykle długa majówka w 2023 roku i jej skutki na drogach
  • Statystyki wypadków i zatrzymań nietrzeźwych kierowców - majówka 2023
  • Apel policji do motocyklistów

Tegoroczna majówka była wyjątkowa ze względu na niezwykle korzystny dla urlopowiczów układ kalendarza. Kiedy jednak jedni odpoczywali, inni byli na służbie – policyjna akcja drogowa trwała aż sześć dni. Jakie przyniosła rezultaty?

Wzmożone kontrole policyjne związane z majówką trwały od 28 kwietnia do 3 maja włącznie. W naszym artykule przedstawiamy statystyki ujawnione przez Biuro Ruchu Drogowego Policji. Przytaczamy także specjalny apel, jaki Komenda Główna Policji (KGP) wystosowała do motocyklistów.

Niezwykle długa majówka w 2023 roku i jej skutki na drogach

W ciągu pięciu dni pod rząd, aż cztery wolne od pracy – korzystny układ kalendarza sprawił, że miliony Polaków wzięły urlop 2 maja i urządziły sobie dłuższą przerwę od służbowych obowiązków. Takie przerwy przeważnie oznaczają podróże, a więc wzmożony ruch na drogach, czego konsekwencją są niestety wypadki. Naszą narodową tradycją jest także nieodmawianie sobie różnorakich trunków w czasie wolnym od pracy, co może mieć szczególnie negatywne konsekwencje dla kierowców.

Tegoroczna, długa majówka była dużym wyzwaniem dla policji, która przygotowywała się na ten czas szczególnie. Pod koniec kwietnia, tradycyjnie już, wydział profilaktyki społecznej KGP wydał listę porad i zaleceń związanych z bezpieczeństwem dla osób wypoczywających, w tym także dla kierowców. Czy działania te przyniosły skutek?

Jakie dane na temat wypadków i osób prowadzących pojazdy po alkoholu podała do wiadomości policja?

Statystyki wypadków i zatrzymań nietrzeźwych kierowców – majówka 2023

Okazało się, że tegoroczna majówka na drogach przebiegła wyjątkowo spokojnie. Zdarzeń drogowych było mniej niż w 2022 r., kiedy to okres ten liczył o jeden dzień mniej. W tym roku zatrzymano jednak nieco więcej nietrzeźwych kierowców.

W ciągu pięciu dni tegorocznej majówki zdarzyło się 306 wypadków, w których zginęło 26 osób, a 353 osoby zostały ranne. W roku poprzednim wypadków było 348. Śmierć poniosły wówczas 33 osoby, a 389 zostało rannych. Poprawa statystyk w tym konkretnym przypadku nie musi mieć związku z nowymi, wyższymi kwotami mandatów. Te obowiązują już od stycznia 2022 r., a więc były już przyznawane w czasie ubiegłorocznej majówki.

Funkcjonariusze zatrzymali 1 840 kierowców, w których organizmie przekroczona została dopuszczalna dawka alkoholu. W roku poprzednim wynik był podobny, jednak odrobinę niższy – 1821 kierowców. Biorąc pod uwagę jeden dzień majowego weekendu mniej, tegoroczna statystyka przedstawia tendencję pozytywną. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu nadal jednak jest poważnym problemem społecznym.

Specjalne przesłanie policji do motocyklistów

Ogłaszając majówkowe statystyki, Komenda Główna Policji wygłosiła specjalny apel, którym zwróciła się szczególnie do motocyklistów.  Oto cytat z komunikatu:

– Pomimo zakończenia długiego majowego weekendu nadal apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych o ostrożność, rozsądek, a także rozwagę. Zwracamy się również do motocyklistów, by podróżowali bezpiecznie, zgodnie z przepisami, a nadmierna prędkość i brawura nie stały się przyczyną kolejnej tragedii. Niestety, nie wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W powyższym apelu trudno nie znaleźć wpływu stereotypów na temat użytkowników jednośladów, jednak przyznać należy, że w pewien sposób sami na ten stan rzeczy zapracowaliśmy. Przyłączamy się zatem do apelu – korzystajmy z wiosennej pogody z rozsądkiem, unikajmy brawury na drogach i nigdy nie wsiadajmy na motocykl po spożyciu alkoholu.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button