Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Jednoślad.pl:  

Zarejestruj się

Jazda z zatrzymanym prawem jazdy? Co może grozić?

Kategoria: Motoryzacja Porady Prawo

Dodano 28 listopada 2016

Przekroczyliście prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h i… zostaliście na tym złapani. Czeka was teraz 3 miesiące “wolnego” od motocykla czy skutera. Ale sprzęt sprawny stoi w garażu, a na mieście trzeba coś załatwić. Warto więc wiedzieć co może grozić za jazdę z zatrzymanym prawem jazdy i zdawać sobie sprawę z nieopłacalności takiego zachowania.

Zatrzymanie prawa jazdy nie jest tożsame z odebraniem prawa jazdy (cofnięciu uprawnień). Osoba, której zatrzymano prawo jazdy, teoretycznie ma je nadal (choć fizycznie dokument prawa jazdy zostaje zdeponowany w urzędzie), ale przez 3 miesiące nie wolno jej poruszać się pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu. Po upłynięciu tego terminu uprawnienia zostają przywrócone, dokument zwrócony i znów można cieszyć się jazdą.

A co może grozić osobie, dla której potrzeba jazdy okazała się silniejsza od zakazu? Otóż, jeżeli w ciągu tych trzech miesięcy osoba z zatrzymanym prawem jazdy zostanie skontrolowana przez policję, dostanie mandat w wysokości 500 zł, a okres zatrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Ponowna wpadka w czasie półrocznego okresu zatrzymania prawa jazdy owocować będzie odebraniem prawa jazdy – czyli trwałym cofnięciem uprawnień. To już cięższa kara, gdyż aby odzyskać prawo jazdy nie wystarczy tylko poczekać, będzie trzeba przejść kurs nauki jazdy oraz ponownie zdać egzamin.

Jeżeli natomiast mimo cofniętych uprawnień ktoś znów zasiądzie za kierownicą pojazdu mechanicznego, dopuści się przestępstwa o którym mówi art. 180a Kodeksu Karnego:

„Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Zatem po zatrzymaniu prawa jazdy lepiej się wstrzymać z jazdą i poddać się karze, gdyż w przeciwnym razie konsekwencje naprawdę nie są przyjemne.

Pamiętać należy także o tym, że nasze ubezpieczenie OC nie chroni nas, jeżeli nie mamy (zatrzymane lub cofnięte) uprawnień do prowadzenia pojazdu mechanicznego.

Czytaj więcej o: , , ,

- napisał 284 publikacji w Jednoślad.pl.

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Komentuj | Wasze komentarze i opinie »


Zostaw komentarz do tego artykułu
Dodając komentarz akceptujesz regulamin Jednoślad.pl

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Listonosz na skuterze: Ciemno, zimno i…

Listonosz na skuterze: Ciemno, zimno i…

28 października 2012

Ten dzień był jak idź stąd i nie wracaj. Zanim zalałem poranną kawę popatrzyłem przez okno i już wiedziałem, że to będzie próba cierpliwości. Nie sądziłem jednak, że aż taka...

Blogi Skutery12 opinii

Junak NK 125: Opis, Cena, Zdjęcia, Dane techniczne

Junak NK 125: Opis, Cena, Zdjęcia, Dane techniczne

20 października 2016

Kontrola prawidłowego naciągu łańcucha to jedna z najważniejszych, codziennych czynności obsługowych motocykla i motoroweru. Dlaczego? Zbyt słabo naciągnięty będzie skutkował zwiększonym zużyciem zestawu napędowego i pogorszoną trakcją, zbyt mocno, uszkodzi łożyska wałka zdawczego skrzyni biegów, lub pęknie na większych nierównościach. W jaki sposób prawidłowo go wyregulować? Odpowiadamy poniżej. Kiedy łańcuch jest prawidłowo wyregulowany? Zasada jest […]

125 ccm Zdjęcia0 opinii

Test Benelli Pepe 50/125: Skuter nie tylko dla pań

Test Benelli Pepe 50/125: Skuter nie tylko dla pań

12 kwietnia 2011

Benelli Pepe spędził z nami tydzień, pokazał w tym czasie, że nie jest przeciętnym jednośladem jakich na naszych drogach setki.

Skutery Testy14 opinii

Portal i Forum Motocyklowe Jednoślad.pl

Portal i forum motocyklowe Jednoślad.pl wykorzystuje pliki sesji cookie. © 2005-2016 Wydawca: Jednoślad.pl. Grupa OnAir!, 01-231 Warszawa, Płocka 5a, Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jednoślad.pl to funkcjonujący od 2005 roku portal motocyklowy oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.