Aktualnie czytasz:
Jazda z zatrzymanym prawem jazdy? Co może grozić?
1

Przekroczyliście prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h i… zostaliście na tym złapani. Czeka was teraz 3 miesiące „wolnego” od motocykla czy skutera. Ale sprzęt sprawny stoi w garażu, a na mieście trzeba coś załatwić. Warto więc wiedzieć co może grozić za jazdę z zatrzymanym prawem jazdy i zdawać sobie sprawę z nieopłacalności takiego zachowania.

Zatrzymanie prawa jazdy nie jest tożsame z odebraniem prawa jazdy (cofnięciu uprawnień). Osoba, której zatrzymano prawo jazdy, teoretycznie ma je nadal (choć fizycznie dokument prawa jazdy zostaje zdeponowany w urzędzie), ale przez 3 miesiące nie wolno jej poruszać się pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu. Po upłynięciu tego terminu uprawnienia zostają przywrócone, dokument zwrócony i znów można cieszyć się jazdą.

A co może grozić osobie, dla której potrzeba jazdy okazała się silniejsza od zakazu? Otóż, jeżeli w ciągu tych trzech miesięcy osoba z zatrzymanym prawem jazdy zostanie skontrolowana przez policję, dostanie mandat w wysokości 500 zł, a okres zatrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Ponowna wpadka w czasie półrocznego okresu zatrzymania prawa jazdy owocować będzie odebraniem prawa jazdy – czyli trwałym cofnięciem uprawnień. To już cięższa kara, gdyż aby odzyskać prawo jazdy nie wystarczy tylko poczekać, będzie trzeba przejść kurs nauki jazdy oraz ponownie zdać egzamin.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Jeżeli natomiast mimo cofniętych uprawnień ktoś znów zasiądzie za kierownicą pojazdu mechanicznego, dopuści się przestępstwa o którym mówi art. 180a Kodeksu Karnego:

„Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Zatem po zatrzymaniu prawa jazdy lepiej się wstrzymać z jazdą i poddać się karze, gdyż w przeciwnym razie konsekwencje naprawdę nie są przyjemne.

Pamiętać należy także o tym, że nasze ubezpieczenie OC nie chroni nas, jeżeli nie mamy (zatrzymane lub cofnięte) uprawnień do prowadzenia pojazdu mechanicznego.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
3%
Interesujące
16%
heh...
0%
Że co?
3%
Grrrr!
3%
Smutne
66%
  • LUKE Łukasz
    24 stycznia 2018 at 12:35

    Witam wszystkich mam takie pytanie jeżeli mam skuter mam ważne OC ale brak dowodu rejestracyjnego bo jest zatrzymane w Urzędzie Miasta to co mi za to grozi przy zatrzymaniu?pytam bo są dwie opcje pierwsza to laweta i parking policyjny a druga to mandat 50zł proszę o informację