Jazda bez prawka w 2021 roku. Konsekwencje (utrata prawa jazdy, sądowy zakaz)

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy w 2021 roku?

Jazda bez prawa jazdy może mieć poważne konsekwencje – z ograniczeniem wolności włącznie. Co zrobić by ich uniknąć i co grozi za jazdę bez prawka w 2021 roku?

Odpowiedź jest jedna: nigdy nie jeździć bez odpowiednich uprawnień! Niezależnie od tego czy posiadasz jakiekolwiek prawo jazdy, czy nie posiadasz go wcale. Jazda bez prawa jazdy, bez względu na to czy kierowca stracił uprawnienia czy nigdy wcześniej ich nie posiadał, może być fatalna w skutkach. Otrzymanie mandatu karnego jest najmniejszym problemem. Wśród konsekwencji znajduje się pozbawienie wolności czy regres ubezpieczeniowy. Co jeszcze grozi za jazdę bez prawka w 2021 roku?

Jazda bez prawa jazdy: Brak kategorii

Często zdarza się, że w opiniach forumowych doradców można wyczytać: „Jak masz prawko na auto to nie rób prawka na motor, to tylko 500 zł mandatu”. To rzeczywiście prawda, kierowca nieposiadający odpowiedniej kategorii do prowadzenia danego pojazdu w pierwszej kolejności otrzyma mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę do 5000 zł. Do tego pokryje koszty odholowania pojazdu. Jednak tak niewielkie konsekwencje czekają delikwenta tylko w przypadku ruetynowej kontroli i wykrycia jazdy bez odpowiednich uprawnień.

Utrata prawa jazdy na motocykl: jak odzyskać uprawnienia?

W przypadku spowodowania wypadku, kierowca taki narażony jest na wszystko powyższe + możliwość wystąpienia regresu ubezpieczeniowego. Regres to sytuacja w której ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z likwidacją szkód, a potem wymaga ich pokrycia właśnie przez sprawcę. Podstawą do regresu jest brak uprawnień, jazda pod wpływem, niesprawny pojazd. Jeśli w wypadku zostały poszkodowane osoby trzecie i do tego noszą trwałe uszkodzenia, to konsekwencje takiego zdarzenia będą ponoszone jeszcze przez długie lata.

Jazda bez prawka a sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Jeśli jeździmy z zabranymi uprawnieniami, np. na trzy miesiące po przekroczeniu prędkości o 50 km/h, to istnieje ryzyko pozbawienia nas uprawnień na dłużej. Gdy zostaniemy zatrzymani w takiej sytuacji, lub spowodujemy wypadek, są zadecyduje na jak długo odebrać nam prawo jazdy. Dodatkowo oczywiście zapłacimy grzywnę w wysokości do 5000 zł. 

Utrata prawa jazdy za jazdę pod wpływem. Czy stracę wszystkie kategorie?

Dalej: jazda mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów regulowana jest przez kodeks karny. Kierowcy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Oczywiście nie trzeba wspominać, że regres ubezpieczeniowy i wszystkie niemiłe konsekwencje tyczą się także tych podpunktów. 

Przeczytaj również:

Prawo jazdy 2021: jakie zmiany czekają na kierowców? Za co będzie odbierane? Nachodzą nowe przepisy

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

8 opinii

  1. A dlaczego osoby nie mające nawet karty rowerowej poruszają się po drogach na skuterach itp. Dlaczego nie zrobili przepisu dla kierowców posiadający c,e zawodowi do tego żeby mogły prowadzić autobus po zaliczeniu tylko kursu na przewóz osób a posiadacze kat.b mogą jeżdzić traktorem i qudami? Powinni to wyprostować bo przepisy są jednakowe dla wszystkich. Ja i moi koledzy po fachu jako kierowcy zawodowi mamy więcej do tyłu niż obecni kierujący kat.b do przodu. Ministrze transportu zrób coś z tym. Pozdrawiam kolegów kierowców zawodowych.

    1. – W przypadku kontroli drogowej kierujący bez uprawnień musi się również liczyć z usunięciem pojazdu z drogi na koszt właściciela, chyba, że w pojeździe znajduje się osoba posiadająca uprawnienia, której można przekazać pojazd – wyjaśnia mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

  2. Odholować mogą tylko w przypadku jeżeli pojazd znajduje sie na drodze publicznej. Podczas zatrzymania wystarczy zjechac na najblizszy parking i nie ma jakiejkolwiek podstawy prawnej na odholowanie motocykla 🙂 Pozdrawiam

  3. Jazda mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów to art. 244 kk i od 01.06.2017 r. już do 5 lat, a nie do 3. Co gorsza, co do zasady przepis nie pozwala sądowi wymierzyć innej kary niż pozbawienie wolności (czyli np. grzywnę lub “odróbki”), chociaż sąd może ją zawiesić, jeśli są przesłanki do zawieszenia.

  4. W 2013r. Skończył mi się zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych… Do tej pory nie wyrobiłem prawo jazdy.. Jak będzie mnie zaliczać policja jak mnie złapią czy dostanę mandat 500zł i co mi grozi.. Zaliczam się do tych osób co nigdy nie mieli prawo jazdy.. Jak to zaliczyć do nowych przepisów z 2019r

    1. 2013r. Skończył mi się zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych… Do tej pory nie wyrobiłem prawo jazdy.. Jak będzie mnie zaliczać policja jak mnie złapią czy dostanę mandat 500zł i co mi grozi.. Zaliczam się do tych osób co nigdy nie mieli prawo jazdy.. Jak to zaliczyć do nowych przepisów z 2019r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button