Aktualnie czytasz:
Jazda bez prawka w 2019 roku. Konsekwencje (utrata prawa jazdy, sądowy zakaz)
8

Jazda bez prawa jazdy może mieć poważne konsekwencje, w ograniczeniem wolności włącznie. Co zrobić by ich uniknąć?

Odpowiedź jest jednak: posiadać uprawnienia! Jazda bez prawa jazdy, bez względu na to czy kierowca stracił uprawnienia czy nigdy wcześniej ich nie posiadał, może być fatalna w skutkach. Otrzymanie mandatu karnego jest najmniejszym problemem. Wśród konsekwencji znajduje się pozbawienie wolności czy regres ubezpieczeniowy.

Jazda bez prawa jazdy: Brak kategorii

Często zdarza się, że w opiniach forumowych doradców można wyczytać: „Jak masz prawko na auto to nie rób prawka na motor, to tylko 500 zł mandatu”. To rzeczywiście prawda, kierowca nieposiadający odpowiedniej kategorii do prowadzenia danego pojazdu w pierwszej kolejności otrzyma mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę do 5000 zł. Do tego pokryjemy koszty odholowania pojazdu. 

W przypadku spowodowania wypadku, kierowca taki narażony jest na wszystko powyższe + możliwość wystąpienia regresu ubezpieczeniowego. Regres to sytuacja w której ubezpieczyciel pokryw koszty związane z likwidacją szkód, a potem wymaga ich pokrycia właśnie przez sprawcę. Podstawą do regresu jest brak uprawnień, jazda pod wpływem, niesprawny pojazd. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Jazda bez prawka a sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Jeśli jeździmy z zabranymi uprawnieniami, np. na trzy miesiące po przekroczeniu prędkości o 50 km/h, to istnieje ryzyko pozbawienia nas uprawnień na dłużej. Gdy zostaniemy zatrzymani w takiej sytuacji, lub spowodujemy wypadek, są zadecyduje na jak długo odebrać nam prawo jazdy. Dodatkowo oczywiście zapłacimy grzywnę w wysokości do 5000 zł. 

Dalej: jazda mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów regulowana jest przez kodeks karny. Kierowcy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Oczywiście nie trzeba wspominać, że regres ubezpieczeniowy i wszystkie niemiłe konsekwencje tyczą się także tych podpunktów. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

 

Jaka jest Twoja reakcja?
16%
5%
14%
 • Jacek
  27 lutego 2019 at 14:39

  A dlaczego osoby nie mające nawet karty rowerowej poruszają się po drogach na skuterach itp. Dlaczego nie zrobili przepisu dla kierowców posiadający c,e zawodowi do tego żeby mogły prowadzić autobus po zaliczeniu tylko kursu na przewóz osób a posiadacze kat.b mogą jeżdzić traktorem i qudami? Powinni to wyprostować bo przepisy są jednakowe dla wszystkich. Ja i moi koledzy po fachu jako kierowcy zawodowi mamy więcej do tyłu niż obecni kierujący kat.b do przodu. Ministrze transportu zrób coś z tym. Pozdrawiam kolegów kierowców zawodowych.

 • Radrk
  27 lutego 2019 at 20:01

  Ach te piękne czasy karty moto-rowerowej 🙁

 • Janek
  27 lutego 2019 at 21:47

  A dlaczego niby holowanie jak nie mam prawa jazdy danej kategorii?? Prosze o podstawe prawna .

  • Zdjęcie profilowe Przemysław Borkowski
   28 lutego 2019 at 08:45

   – W przypadku kontroli drogowej kierujący bez uprawnień musi się również liczyć z usunięciem pojazdu z drogi na koszt właściciela, chyba, że w pojeździe znajduje się osoba posiadająca uprawnienia, której można przekazać pojazd – wyjaśnia mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

 • Rafał
  28 lutego 2019 at 10:42

  Odholować mogą tylko w przypadku jeżeli pojazd znajduje sie na drodze publicznej. Podczas zatrzymania wystarczy zjechac na najblizszy parking i nie ma jakiejkolwiek podstawy prawnej na odholowanie motocykla 🙂 Pozdrawiam

 • Grabol
  25 marca 2019 at 17:18

  Jazda mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów to art. 244 kk i od 01.06.2017 r. już do 5 lat, a nie do 3. Co gorsza, co do zasady przepis nie pozwala sądowi wymierzyć innej kary niż pozbawienie wolności (czyli np. grzywnę lub „odróbki”), chociaż sąd może ją zawiesić, jeśli są przesłanki do zawieszenia.

 • Robert
  13 lipca 2019 at 22:03

  W 2013r. Skończył mi się zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych… Do tej pory nie wyrobiłem prawo jazdy.. Jak będzie mnie zaliczać policja jak mnie złapią czy dostanę mandat 500zł i co mi grozi.. Zaliczam się do tych osób co nigdy nie mieli prawo jazdy.. Jak to zaliczyć do nowych przepisów z 2019r

  • 13 lipca 2019 at 22:11

   2013r. Skończył mi się zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych… Do tej pory nie wyrobiłem prawo jazdy.. Jak będzie mnie zaliczać policja jak mnie złapią czy dostanę mandat 500zł i co mi grozi.. Zaliczam się do tych osób co nigdy nie mieli prawo jazdy.. Jak to zaliczyć do nowych przepisów z 2019r