Aktualnie czytasz:
3/4 wypadków z udziałem motocyklistów powodowane przez kierowców samochodów
2

Do ciekawych wniosków doszła Politechnika Warszawska, która na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie opracowała szczegółowy raport dotyczący bezpieczeństwa motocyklistów.

74% wypadków

Blisko 3/4 wypadków z udziałem motocyklistów powodowanych jest przez innych użytkowników ruchu – tak wynika z cytowanego przez TVN Warszawa raportu Politechniki Warszawskiej. Ten przygotowywany był na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego i miał za zadanie sprawdzić czy wpuszczenie motocykli na buspasy będzie bezpiecznie. Jak już wiemy – będzie, stąd już niedługo ruszy pilotażowy program udostępniający buspasy motocyklistom.

Ale to nie wszystko. Politechnika przeanalizowała dane dotyczące wypadków z lat 2011 – 2016. Okazuje się, że motocykliści byli sprawcami co czwartego wypadku z ich udziałem. W przeważającej większości, bo w aż 74%, sprawcami wypadków z udziałem motocyklistów byli inni kierowcy.

Powody wypadków z udziałem motocyklistów

Największą dysproporcję widać jeśli popatrzymy na dane dot. nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu. 91% wypadków z udziałem motocyklistów, których powodem było nieudzielenie pierwszeństwa, powstaje z winny innych kierowców. Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu to inny ważny powód wypadków. Tam 85% winy leży także po stronie innych kierowców.

Oczywiście, by nie było tak cukierkowo – w przypadku wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków, aż 73% zostało spowodowanych przez motocyklistów. 9/10 wypadków na przejściach dla pieszych z udziałem motocyklistów jest także przez nich powodowanych.

Źródło: TVN Warszawa

Nasz komentarz

Warto zwrócić w tym momencie uwagę na najważniejszą przyczynę wypadków z udziałem motocyklistów – wymuszenie pierwszeństwa. Ile z tych wypadków dałoby się uniknąć? Nawet jeśli wina w przytłaczającej większości leży po stronie innych kierowców, to kto w takim zdarzeniu bardziej ucierpi? Raport mówi jasno:

Ofiary śmiertelne w tych wypadkach stanowią 14 procent wszystkich ofiar śmiertelnych, ciężko ranni 17 procent, a lekko ranni 11 procent. Ofiarami są w większości sami motocykliści. Stanowią oni ok. 90 procent ofiar w wypadkach z udziałem motocykli.

Myślenie za wszystkich w koło, bez względu na to kto ma pierwszeństwo, to jedyny sposób zadbania o swoje bezpieczeństwo. Czy nam się to podoba, czy nie.

Źródło: TVN Warszawa

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
100%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
2 Komentarze
 • Lukasz
  14 października 2017 at 23:34

  Dodam ciekawostkę.
  Zdarzenie na zdjęciu miało miejsce, w połowie czerwca, w Łodzi na ul. Kopcińskiego.
  Kierowca puszki (EPJ) nie chcąc tracić czasu w korku wjechał na buspas i potrącił… policjanta na motocyklu.
  Tak więc został przykładnie ukarany. Policjantowi nic się nie stało, nie przewrócił się, otarli się lusterkami.