Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie postanowił wprowadzić, póki co w ramach programu testowego, aktywne przejścia dla pieszych. Mają one na celu poprawić bezpieczeństwo pieszych na pasach, ale także edukować uczestników ruchu drogowego.
Pierwsze aktywne przejścia dla pieszych powstały na ulicy Kondratowicza. Kolejne są w planach. ZDM słusznie zauważa, że bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest obniżone. Z jednej strony to wina warunków pogodowych (gorsza widoczność, niższa przyczepność), z drugiej kierowców. Nie bez winy są także piesi, często wchodzący na jezdnię w pełni skoncentrowani na nowych fotkach na Instagramie.
Informacja o aktywnych przejściach dla pieszych jest o tyle ważna, że dotyczy pośrednio także motocyklistów. W cytowanym przez nas w zeszłym tygodniu raporcie Politechniki Warszawskiej, motocykliści w 3/4 wypadków z ich udziałem są niewinni. Jest jednak statystyka działająca na niekorzyść motocyklistów – to właśnie wypadki z udziałem pieszych. Tam w większości winny jest motocyklista, który np. omijając lub wyprzedzając samochody uderza w pieszego na przejściu.
ZOBACZ TAKŻE: 3/4 wypadków z udziałem motocyklistów powodowane przez kierowców samochodów
Jak widać na powyższym filmie, system jest dość prosty. Czujki ruchu uruchomiają dodatkowe oświetlenie zamontowane na znakach oraz bezpośrednio w jezdni. Dodatkowo pasy wymalowane są na czerwono, a przed przejściem znajduje się specjalna, antypoślizgowa powierzchnia. Z komunikatu prasowego ZDM wynika, że znacząco skraca ona drogę hamowania, zwłaszcza gdy jezdnia jest mokra.
Źródło: Onet Moto