125 ccm
Aktualnie czytasz:
Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy? W którą stronę? Jakie konsekwencje dla motocyklistów?
3

Zmiana czasu na zimowy w 2017 roku przypada w nocy z soboty na niedzielę 28/29 października. Zmiana czasu z letniego na zimowy sprawi, że tego jednego dnia pośpimy nieco dłużej. Może to być jednak ostatnia zmiana tego typu - posłowie planują odejścia od pomysłu z połowy lat '70.

Zmiana czasu na zimowy następuje zawsze w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę. W tym roku to dokładnie noc z 28 na 29 października. O godzinie 3:00 powinniśmy przestawić zegarki na 2:00, co sprawi, że śpiochy (takie jak ja) bez wyrzutów pośpią nieco dłużej.

Czas zimowy i letni został ustalony w latach '70. Wtedy zakłady pracowały od wczesnych godzin porannych i pomysł ten miał na celu ograniczanie zużycie energii. We współczesnym świecie, jakby nie patrzeć 40 lat później, nie ma to większego znaczenia.

Ostatnia zmiana czasu?

Z tego też powodu może to być ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy w historii. Jak nigdy posłowie większości ugrupowań są zgodni, że jest to przestarzała i nikomu niepotrzebna metoda. Według nowego planu mielibyśmy zmienić czas na letni wiosną 2018 i z takim już pozostać. Przegłosowywane będzie to jednak dopiero w przyszłym roku.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Jak możemy wyczytać w Dzienniku Zachodnim:

Posłowie PSL tłumaczą, że poza ekonomią za pozostanie przy czasie letnim przemawiają także względy zdrowotne. Jak tłumaczą wyjątkowo paskudna jesień jest jeszcze paskudniejsza przez to, że większość ludzi kończy pracę po zmroku.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Oczywiście, przeciwna może być Unia Europejska, która reguluje także czas jakim się posługujemy. Gazeta Pomorska przypomina, że:

[...] Unia Europejska w 2001 roku uchwaliła prawo, które bezterminowo reguluje obowiązujące zmiany czasu na letni i zimowy. Czas dwa razy roku zmieniany jest w ok. 70 państwach na świecie.

Pożyjemy, zobaczymy.

Zmiana czasu na zimowy, a bezpieczeństwo na drogach

Oczywiście, trzeba pamiętać, że jesień to jeden z najniebezpieczniejszych okresów na drogach. Zmienne warunki pogodowe, krótki dzień i w końcu niższe temperatury - wszystko to wpływa na zwiększone ryzyko.

Fakt jest faktem, że w drugiej połowie października i na początku listopada coraz mnie motocyklistów decyduje się na jazdę. Właśnie z powodu niższych temperatur i zmiennej pogody. Mimo to, od czasu do czasu słoneczne weekendy zachęcają do jazdy. Trzeba wtedy pamiętać, że dzień kończy się zaskakująco szybko, a wraz z zachodzącym słońcem robi się dużo zimniej. Dlatego warto planować krótsze wycieczki i zaczynać nieco wcześniej.

Także osoby dojeżdżające jesienią do pracy na jednośladach powinny wziąć pod uwagę to, że wcześniej zrobi się ciemno. Warto zainwestować w dobrą odzież oraz odblaskowe elementy. Kierowcy samochodów szybko odzwyczają się od tego, że na drogach są także motocykliści ("bo jaki wariat jeździ w listopadzie?"). Zachowanie szczególnej ostrożności jest mocno wskazane.

ZOBACZ TAKŻE: 3/4 wypadków z udziałem motocyklistów powodowane przez kierowców samochodów

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
  • jas13
    19 października 2017 at 14:39

    Cały wrzesień wygwizd, dopiero w październiku kawałek pogody, to trzeba korzystać. Jak ranki zrobią się poniżej +4, to będzie koniec jazdy.