Nowe procedury na stacjach kontroli pojazdów. Musisz zrobić przegląd? Powinieneś o tym wiedzieć

Koronawirus skomplikował nasze życie do tego stopnia, że wykonanie podstawowych czynności bywa po prostu trudne, a załatwienie spraw urzędowych (jeśli nie masz dostępu do Profilu Zaufanego), to już matematyka najwyższych lotów. Jednak o ile od większości spraw możemy się jakoś wykręcić, przełożyć na inny termin lub załatwić zdalnie, to na badaniu technicznym musimy pojawić się osobiście, a bez ważnego badania nie możemy jeździć po drogach publicznych.

Dla jednej grupy ludzi motocykl jest dodatkiem do życia i uziemienie go w garażu nie stanowi większego problemu. Dla drugich z kolei, poruszanie się jednośladem w czasie pandemii koronawirusa jest jedyną możliwością na zrezygnowanie z komunikacji publicznej i bezpieczne przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Poza tym początek sezonu to czas, w którym najczęściej kupujemy/zmieniamy motocykle i to właśnie teraz wielu motocyklistów jest zmuszonych po raz kolejny wykonać badanie techniczne motocykla.

Bezpieczne badanie techniczne. Co jest ważne?

Niestety nie mamy możliwości zdalnego załatwienia sprawy, dlatego Instytut Transportu Samochodowego w kooperacji z Ministerstwem Infrastruktury postanowił opracować zestaw praktyk, które mają sprawić, że badania na stacjach kontroli pojazdów, będą bezpieczniejsze. Te z pozoru podstawowe czynności, mogą mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twoje jak i diagnosty, wykonującego badanie techniczne pojazdu.

Nie dziwi zatem zalecenie o ograniczeniu do minimum kontaktu właściciela pojazdu (lub użytkownika) z diagnostą na stacji. Według przedłożonych zaleceń, po wjeździe na badanie techniczne nie powinniśmy wychodzić z auta (w przypadku samochodu), a jeżeli na stacji pojawiliśmy się w chęcią wykonania przeglądu technicznego motocykla, rozsądnym wydaje się, pozostawienie na głowie kasku oraz zamknięcie szyby – nie będzie to do końca komfortowe, ale na pewno zminimalizuje możliwość zachorowania. Komisja zaleca również wykonanie płatności kartą lub przelewem. W przypadku wykonania przeglądu motocykla, wpisanie kodu Pin akceptującego płatność kartą nie powinno nastręczać większych problemów – każdy motocyklista ma przecież rękawice, w których może to zrobić. Warto w ogóle nie zdejmować rękawic w trakcie badania, a po powrocie do domu solidnie umyć oraz odkazić ręce.

>>>Jak zarejestrować pojazd w dobie koronawirusa?<<<

Pamiętajcie, że jeśli nie musicie korzystać z motocykla czy samochodu w tym trudnym czasie, to nie warto robić przeglądu za wszelką cenę. Jeżeli jednak motocykl jest Waszym jedynym bezpiecznym środkiem transportu, to zachowajcie szczególne środki ostrożności i najlepiej już teraz sprawdźcie czy badanie techniczne motocykla nie straciło jeszcze ważności. Jazda bez przeglądu to zbędne ryzyko.

Każdego roku w Polsce diagności wykonują blisko 15 milionów badań technicznych. Badania wykonywane są na 5 tysiącach Stacji Kontroli Pojazdów przez 10 tysięcy uprawnionych do tego diagnostów.

[trending]

 

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

 

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

    1. A kto się teraz będzie przejmował przeglądem w takiej sytuacji kryzysowej chyba tylko jeb…ty pan policjant który chce się wykazać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button