Nowe procedury na stacjach kontroli pojazdów. Musisz zrobić przegląd? Powinieneś o tym wiedzieć

Koronawirus skomplikował nasze życie do tego stopnia, że wykonanie podstawowych czynności bywa po prostu trudne, a załatwienie spraw urzędowych (jeśli nie masz dostępu do Profilu Zaufanego), to już matematyka najwyższych lotów. Jednak o ile od większości spraw możemy się jakoś wykręcić, przełożyć na inny termin lub załatwić zdalnie, to na badaniu technicznym musimy pojawić się osobiście, a bez ważnego badania nie możemy jeździć po drogach publicznych.

Dla jednej grupy ludzi motocykl jest dodatkiem do życia i uziemienie go w garażu nie stanowi większego problemu. Dla drugich z kolei, poruszanie się jednośladem w czasie pandemii koronawirusa jest jedyną możliwością na zrezygnowanie z komunikacji publicznej i bezpieczne przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Poza tym początek sezonu to czas, w którym najczęściej kupujemy/zmieniamy motocykle i to właśnie teraz wielu motocyklistów jest zmuszonych po raz kolejny wykonać badanie techniczne motocykla.

Bezpieczne badanie techniczne. Co jest ważne?

Niestety nie mamy możliwości zdalnego załatwienia sprawy, dlatego Instytut Transportu Samochodowego w kooperacji z Ministerstwem Infrastruktury postanowił opracować zestaw praktyk, które mają sprawić, że badania na stacjach kontroli pojazdów, będą bezpieczniejsze. Te z pozoru podstawowe czynności, mogą mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twoje jak i diagnosty, wykonującego badanie techniczne pojazdu.

Nie dziwi zatem zalecenie o ograniczeniu do minimum kontaktu właściciela pojazdu (lub użytkownika) z diagnostą na stacji. Według przedłożonych zaleceń, po wjeździe na badanie techniczne nie powinniśmy wychodzić z auta (w przypadku samochodu), a jeżeli na stacji pojawiliśmy się w chęcią wykonania przeglądu technicznego motocykla, rozsądnym wydaje się, pozostawienie na głowie kasku oraz zamknięcie szyby - nie będzie to do końca komfortowe, ale na pewno zminimalizuje możliwość zachorowania. Komisja zaleca również wykonanie płatności kartą lub przelewem. W przypadku wykonania przeglądu motocykla, wpisanie kodu Pin akceptującego płatność kartą nie powinno nastręczać większych problemów - każdy motocyklista ma przecież rękawice, w których może to zrobić. Warto w ogóle nie zdejmować rękawic w trakcie badania, a po powrocie do domu solidnie umyć oraz odkazić ręce.
REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

>>>Jak zarejestrować pojazd w dobie koronawirusa?<<<

Pamiętajcie, że jeśli nie musicie korzystać z motocykla czy samochodu w tym trudnym czasie, to nie warto robić przeglądu za wszelką cenę. Jeżeli jednak motocykl jest Waszym jedynym bezpiecznym środkiem transportu, to zachowajcie szczególne środki ostrożności i najlepiej już teraz sprawdźcie czy badanie techniczne motocykla nie straciło jeszcze ważności. Jazda bez przeglądu to zbędne ryzyko.

Każdego roku w Polsce diagności wykonują blisko 15 milionów badań technicznych. Badania wykonywane są na 5 tysiącach Stacji Kontroli Pojazdów przez 10 tysięcy uprawnionych do tego diagnostów.

[trending]

 

 

 

 

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

    1. A kto się teraz będzie przejmował przeglądem w takiej sytuacji kryzysowej chyba tylko jeb…ty pan policjant który chce się wykazać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button