Aktualnie czytasz:
Nowe procedury na stacjach kontroli pojazdów. Musisz zrobić przegląd? Powinieneś o tym wiedzieć
3

Koronawirus skomplikował nasze życie do tego stopnia, że wykonanie podstawowych czynności bywa po prostu trudne, a załatwienie spraw urzędowych (jeśli nie masz dostępu do Profilu Zaufanego), to już matematyka najwyższych lotów. Jednak o ile od większości spraw możemy się jakoś wykręcić, przełożyć na inny termin lub załatwić zdalnie, to na badaniu technicznym musimy pojawić się osobiście, a bez ważnego badania nie możemy jeździć po drogach publicznych.

Dla jednej grupy ludzi motocykl jest dodatkiem do życia i uziemienie go w garażu nie stanowi większego problemu. Dla drugich z kolei, poruszanie się jednośladem w czasie pandemii koronawirusa jest jedyną możliwością na zrezygnowanie z komunikacji publicznej i bezpieczne przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Poza tym początek sezonu to czas, w którym najczęściej kupujemy/zmieniamy motocykle i to właśnie teraz wielu motocyklistów jest zmuszonych po raz kolejny wykonać badanie techniczne motocykla.

Bezpieczne badanie techniczne. Co jest ważne?

Niestety nie mamy możliwości zdalnego załatwienia sprawy, dlatego Instytut Transportu Samochodowego w kooperacji z Ministerstwem Infrastruktury postanowił opracować zestaw praktyk, które mają sprawić, że badania na stacjach kontroli pojazdów, będą bezpieczniejsze. Te z pozoru podstawowe czynności, mogą mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twoje jak i diagnosty, wykonującego badanie techniczne pojazdu.

Nie dziwi zatem zalecenie o ograniczeniu do minimum kontaktu właściciela pojazdu (lub użytkownika) z diagnostą na stacji. Według przedłożonych zaleceń, po wjeździe na badanie techniczne nie powinniśmy wychodzić z auta (w przypadku samochodu), a jeżeli na stacji pojawiliśmy się w chęcią wykonania przeglądu technicznego motocykla, rozsądnym wydaje się, pozostawienie na głowie kasku oraz zamknięcie szyby - nie będzie to do końca komfortowe, ale na pewno zminimalizuje możliwość zachorowania. Komisja zaleca również wykonanie płatności kartą lub przelewem. W przypadku wykonania przeglądu motocykla, wpisanie kodu Pin akceptującego płatność kartą nie powinno nastręczać większych problemów - każdy motocyklista ma przecież rękawice, w których może to zrobić. Warto w ogóle nie zdejmować rękawic w trakcie badania, a po powrocie do domu solidnie umyć oraz odkazić ręce.
 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

>>>Jak zarejestrować pojazd w dobie koronawirusa?<<<

Pamiętajcie, że jeśli nie musicie korzystać z motocykla czy samochodu w tym trudnym czasie, to nie warto robić przeglądu za wszelką cenę. Jeżeli jednak motocykl jest Waszym jedynym bezpiecznym środkiem transportu, to zachowajcie szczególne środki ostrożności i najlepiej już teraz sprawdźcie czy badanie techniczne motocykla nie straciło jeszcze ważności. Jazda bez przeglądu to zbędne ryzyko.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Każdego roku w Polsce diagności wykonują blisko 15 milionów badań technicznych. Badania wykonywane są na 5 tysiącach Stacji Kontroli Pojazdów przez 10 tysięcy uprawnionych do tego diagnostów.

 

 

 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
50%
0%
50%
 • Jurek
  24 marca 2020 at 20:18

  A jutro nie wolno wychodzic z domu to jak zrobic badanie

  • Wojtyła
   25 marca 2020 at 01:17

   A kto się teraz będzie przejmował przeglądem w takiej sytuacji kryzysowej chyba tylko jeb…ty pan policjant który chce się wykazać.

 • Adam 29
  25 marca 2020 at 21:53

  Właśnie zrobiłem przegląd 2 tygodnie przed terminem ale lepiej wcześniej póki jeszcze można.