Zmiany w przeglądach: prace nad zmianami prawa o ruchu drogowym ponownie ruszyły. Co nas czeka?

Spóźniłeś się z przeglądem? Zapłacisz dwukrotność stawki!

W skrócie
  • Zmiany przepisów dotyczących przeglądów technicznych pojazdów powracają na wokandę
  • Dokumentacja fotograficzna to nie jedyna zmiana jaka czeka nas podczas wizyty w stacji kontroli pojazdów
  • Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku

Co mają na celu zapowiadane zmiany na stacjach diagnostycznych? Podobno nadrzędnym celem jest dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy związanej z określaniem stanu technicznego pojazdów. Jakie zmiany czekają polskich kierowców i kiedy wejdą w życie?

Nowe przepisy miały wejść wżycie już 1 stycznia 2021, ale spowodowana Bóg wie czym obsuwa sprawiła, że mamy już drugie półrocze 2021, a o zmianach w przepisach ciągle głucho. Ostatnio jednak pojawił się nowe doniesienia w tej kwestii. Podobno prace nad zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Ostatnie doniesienia mówiły o tym, że na stacjach SKP, podczas przeglądu, będzie dokonywana dokumentacja fotograficzna, mająca na celu udokumentowanie faktycznej obecności pojazdu na przeglądzie, a także wskazania drogomierza. Projekt nowych przepisów trafił w końcu – po kilku miesiącach marazmu – do komitetu Unii Europejskiej oraz komitetu cyfryzacji. Jest to kolejny z potrzebnych kroków do legislacji nowych przepisów. Już w zeszłym roku pisaliśmy o tym, że diagnosta będzie posiadać obowiązek wykonania fotograficznej dokumentacji przeglądu technicznego oraz wskazań drogomierza. Zwłaszcza ten drugi aspekt może okazać się pomocny w przypadku omyłkowego wpisu stanu licznika niezgodnego ze stanem faktycznym, co, jak się okazuje, zdarza się całkiem często. W takiej sytuacji, w razie kontroli policji, można zweryfikować wpis ze stanem ze zdjęcia wykonanego podczas przeglądu i w ten sposób uniknąć przykrych konsekwencji.

Przeglądy techniczne SKP 2022: Koniec z przymykaniem oka?

Zdjęcia podczas przeglądu będą obligatoryjne. To już pewne. Do tej pory nie było jednak wiadomo jaki będzie ich dalszy los i gdzie będą przechowywane. Teraz jednak sytuacja ma zostać uściślona, bo pojawiły się nowe, bardziej szczegółowe informacje. Po  upływie okresu przechowywania dokumentacji fotograficznej, ta ma zostać zniszczona przez przedsiębiorcę prowadzącego stację diagnostyczną w sposób uniemożliwiający identyfikację pojazdu, którego dotyczyła. Mówiąc wprost, zdjęcia zapewne będą po prostu usuwane z dysku. Być może przydałby się program, który automatycznie będzie usuwać zdjęcia, których termin ważności właśnie wygasł.

Prawo drogowe 2021: nowe przepisy dotyczące jazdy nocą! To spora zmiana, o której lepiej wiedzieć, aby ustrzec się mandatu

Kolejne zmiany mają dotyczyć samych badań, które mają być teraz dokładniejsze. Tyczy się to także pomiaru emisji zanieczyszczeń w spalinach. Kalibracja urządzeń pomiarowych ma następować co 12 miesięcy. Do tej pory nie było takiego wymogu. Mechanik, przegląd, garaż, kanał,

Od początku przyszłego roku będziemy mogli stawić się na stacji kontroli pojazdów już 30 dni przed terminem badania. Jeśli badanie techniczne motocykla zakończy się wynikiem pozytywnym, kolejna wizyta zostanie wyznaczona nie w oparciu o datę kontroli, a o datę wpisaną w dokumentach. To bardzo ważna zmiana, gdyż kierowcy nie będą musieli odkładać wizyty na SKP do ostatniej chwili, aby nie “stracić” kilku dni nadal ważnego przeglądu. Zmiana ta ma też ciemniejszą stronę. Jeśli po pierwszym stycznia 2022 spóźnimy się z przeglądem o 30 dni, to za taki poterminowy przegląd zapłacimy dwukrotność podstawowej stawki! Wyjątkiem mają być pojazdy objęte tzw. szkodą istotną, którą ma stwierdzać zakład ubezpieczeniowy,lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – informacja o takim uszkodzeniu ma trafiać do CEPIK-u

Prawo jazdy kategorii B, czyli na samochód: możesz z nim zdecydowanie więcej i to nie tylko na motocyklach 125

Według zapowiedzianych zmian, zwiększy się również kontrola nad SKP. Każda stacja diagnostyczna będzie musiała zostać przynajmniej raz w roku skontrolowana. Zwiększą się również możliwości Transportowego Dozoru Technicznego. Urząd będzie na bieżąco kontrolować punkty kontroli pojazdów i będzie mógł wydawać oraz cofać lub odbierać diagnostom uprawnienia do wykonywania okresowych przeglądów technicznych. Nowe przepisy mają obowiązywać o 1 stycznia 2022 roku, czyli dokładnie rok później niż zakładano.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button