Prawo drogowe 2021: nowe przepisy dotyczące jazdy nocą! To spora zmiana, o której lepiej wiedzieć, aby ustrzec się mandatu

Już 1 czerwca prawo drogowe ulegnie zmianie. Warto wiedzieć co się zmieni, aby nie zapłacić

W skrócie
  • Z dniem 1 czerwca do życia zostanie powołana jedna z szumnie zapowiadanych zmian w prawie: prędkość maksymalna w godzinach nocnych ulegnie ujednoliceniu.
  • Od 1 czerwca w terenie zabudowanym będziemy mogli się poruszać z prędkością maksymalną 50 km/h bez rozróżnienia na godziny. Wyjątkiem będą miejsca objęte tzw. strefą zamieszkania (znak D-40) - na takich obszarach nadal będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 20 km/h.
  • Więcej informacji o planowanych zmianach w prawie drogowym znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoslad.pl!

Rząd o dawna zapowiada zmiany w prawie drogowym, których zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Pierwsza zmiana zostanie powołana do życia z dniem 1 czerwca 2o21 i będzie dotyczyć jazdy nocą. Co należy wiedzieć, aby ustrzec się mandatu?

Z dniem 1 czerwca 2021 zacznie obowiązywać jedna z szumnie zapowiadanych zmian w prawie drogowym, która ma sprawić, że jazda po zmroku będzie bezpieczniejsza. Zmiana dotyczyć będzie prędkości maksymalnej z jaką będą mogli się poruszać w terenie zabudowanym kierowcy. Prędkość maksymalna w mieście w godzinach 23.00-5.00 ulegnie zmianie.

Do tej pory kierowcy poruszający się nocą (w godzinach wspomnianych powyżej), mogli poruszać się z prędkością 60 km/h. Z dniem 1 czerwca nie będzie to możliwe – prędkość zmniejszy się z 60 km/h do 50 km/h. Powyższa zmiana podyktowana jest względami bezpieczeństwa: jazda w godzinach nocnych w związku z brakiem odpowiedniej widoczności wymaga od kierowcy większego skupienia za kierownicą. Dodatkowo w grę wchodzi zmęczenie, które ma realny wpływ na percepcję osoby, która prowadzi motocykl lub samochód. Według specjalistów w godzinach nocnych i na drogach nieoświetlonych ryzyko śmierci w wyniku wypadku jest zdecydowanie większe niż nocą – w co czwartym wypadku ginie człowiek. Taka statystyka wpływa na wyobraźnię.

Zmiany w prawie: nie wszędzie pojedziemy z prędkością 50 km/h

– Podczas jazdy w nocy dodatkowo niebezpieczną okoliczność może stanowić naturalne o tej porze zmęczenie kierowcy. Jeszcze trudniej zauważyć wtedy pieszego czy rowerzystę, którzy mogą nie posiadać świateł odblaskowych, dlatego po zmroku za kierownicą musimy zachować szczególną czujność

– mówi w rozmowie z portalem prawodrogowe.pl Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Należy jednak wspomnieć, że chociaż prędkość maksymalna w godzinach nocnych z dniem 1 czerwca zostanie ujednolicona, to w terenach objętych tzw. strefą zamieszkania (informuje o tym znak D-40) dopuszczalną prędkością maksymalną nadal będzie prędkość 20 km/h.

prędkość nocą

Jazda na motocyklu w godzinach nocnych, szczególnie latem potrafi być bardzo odprężająca i przyjemna. Niestety taka przyjemność wymaga od kierowcy zdecydowanie większej uwagi i ostrożności. O ile w godzinach nocnych przeciętny człowiek może mieć problem z oszacowaniem odległości np. samochodu jadącego z przeciwka w podjąć w związku z tym katastrofalne w skutkach decyzje, to jednak zdecydowanie częściej będziemy borykać się z zaburzeniami percepcji, wynikającymi ze zmęczenia.

Praktycznie każdy człowiek proporcjonalnie do zmęczenia traci zdolność do szybkiej reakcji, jest mniej spostrzegawczy i zdecydowanie gorzej radzi sobie z koordynacją ruchową, co ma ogromny wpływ na umiejętne i bezpieczne poruszanie się motocyklem po drogach. Do tego dochodzą sytuacje na które nie mamy wpływu: zwierzęta przechodzące przez drogę, dziury w nawierzchni, których nocą nie zauważymy czy inni, również zmęczeni uczestnicy ruchu drogowego.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przeczytaj również:

Zmiany prawo jazdy 2021: Od dziś wchodzą nowe przepisy (lista zmian)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button