Prawo drogowe 2021: nowe przepisy dotyczące jazdy nocą! To spora zmiana, o której lepiej wiedzieć, aby ustrzec się mandatu

Już 1 czerwca prawo drogowe ulegnie zmianie. Warto wiedzieć co się zmieni, aby nie zapłacić

W skrócie
  • Z dniem 1 czerwca do życia zostanie powołana jedna z szumnie zapowiadanych zmian w prawie: prędkość maksymalna w godzinach nocnych ulegnie ujednoliceniu.
  • Od 1 czerwca w terenie zabudowanym będziemy mogli się poruszać z prędkością maksymalną 50 km/h bez rozróżnienia na godziny. Wyjątkiem będą miejsca objęte tzw. strefą zamieszkania (znak D-40) - na takich obszarach nadal będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 20 km/h.
  • Więcej informacji o planowanych zmianach w prawie drogowym znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoslad.pl!

Rząd o dawna zapowiada zmiany w prawie drogowym, których zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Pierwsza zmiana zostanie powołana do życia z dniem 1 czerwca 2o21 i będzie dotyczyć jazdy nocą. Co należy wiedzieć, aby ustrzec się mandatu?

Z dniem 1 czerwca 2021 zacznie obowiązywać jedna z szumnie zapowiadanych zmian w prawie drogowym, która ma sprawić, że jazda po zmroku będzie bezpieczniejsza. Zmiana dotyczyć będzie prędkości maksymalnej z jaką będą mogli się poruszać w terenie zabudowanym kierowcy. Prędkość maksymalna w mieście w godzinach 23.00-5.00 ulegnie zmianie.

Do tej pory kierowcy poruszający się nocą (w godzinach wspomnianych powyżej), mogli poruszać się z prędkością 60 km/h. Z dniem 1 czerwca nie będzie to możliwe - prędkość zmniejszy się z 60 km/h do 50 km/h. Powyższa zmiana podyktowana jest względami bezpieczeństwa: jazda w godzinach nocnych w związku z brakiem odpowiedniej widoczności wymaga od kierowcy większego skupienia za kierownicą. Dodatkowo w grę wchodzi zmęczenie, które ma realny wpływ na percepcję osoby, która prowadzi motocykl lub samochód. Według specjalistów w godzinach nocnych i na drogach nieoświetlonych ryzyko śmierci w wyniku wypadku jest zdecydowanie większe niż nocą - w co czwartym wypadku ginie człowiek. Taka statystyka wpływa na wyobraźnię.

Zmiany w prawie: nie wszędzie pojedziemy z prędkością 50 km/h

- Podczas jazdy w nocy dodatkowo niebezpieczną okoliczność może stanowić naturalne o tej porze zmęczenie kierowcy. Jeszcze trudniej zauważyć wtedy pieszego czy rowerzystę, którzy mogą nie posiadać świateł odblaskowych, dlatego po zmroku za kierownicą musimy zachować szczególną czujność

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

- mówi w rozmowie z portalem prawodrogowe.pl Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Należy jednak wspomnieć, że chociaż prędkość maksymalna w godzinach nocnych z dniem 1 czerwca zostanie ujednolicona, to w terenach objętych tzw. strefą zamieszkania (informuje o tym znak D-40) dopuszczalną prędkością maksymalną nadal będzie prędkość 20 km/h.

prędkość nocą

Jazda na motocyklu w godzinach nocnych, szczególnie latem potrafi być bardzo odprężająca i przyjemna. Niestety taka przyjemność wymaga od kierowcy zdecydowanie większej uwagi i ostrożności. O ile w godzinach nocnych przeciętny człowiek może mieć problem z oszacowaniem odległości np. samochodu jadącego z przeciwka w podjąć w związku z tym katastrofalne w skutkach decyzje, to jednak zdecydowanie częściej będziemy borykać się z zaburzeniami percepcji, wynikającymi ze zmęczenia.

Praktycznie każdy człowiek proporcjonalnie do zmęczenia traci zdolność do szybkiej reakcji, jest mniej spostrzegawczy i zdecydowanie gorzej radzi sobie z koordynacją ruchową, co ma ogromny wpływ na umiejętne i bezpieczne poruszanie się motocyklem po drogach. Do tego dochodzą sytuacje na które nie mamy wpływu: zwierzęta przechodzące przez drogę, dziury w nawierzchni, których nocą nie zauważymy czy inni, również zmęczeni uczestnicy ruchu drogowego.

Przeczytaj również:

Zmiany prawo jazdy 2021: Od dziś wchodzą nowe przepisy (lista zmian)

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button