Dziś rusza nowa akcja policji we współpracy z Yanosikiem “Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”

Oślepianie innych kierowców poprzez źle ustawione światła jest bardzo niebezpieczne

W skrócie
  • Już dziś rusza ogólnopolska akcja policji o nazwie "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo"
  • Policjanci szczególną uwagę skupią na prawidłowym oświetleniu pojazdów, ale kierowcy dodatkowo otrzymają możliwość bezpłatnego skontrolowania świateł w stacji kontroli pojazdów
  • Sprzymierzeńcem funkcjonariuszy w tej akcji będzie aplikacja Yanosik

Policja co rusz przeprowadza kolejne akcje, które mają na celu poprawić bezpieczeństwo kierowców na polskich drogach. Zazwyczaj są to trzeźwe poranki lub masowe kontrole motocyklistów, ale zbliżająca się jesień i zima sprawiły, że najbliższa kampania będzie niezwykle ważna dla każdego uczestnika ruchu drogowego.

Nie jestem już w stanie zliczyć sytuacji, w których miałem chęć zatrzymać kierowcę przejeżdżającego pojazdu i wytłumaczyć mu, aby możliwe najszybciej wybrał się na stacje diagnostyczną w celu odpowiedniego ustawienia światem. Zmrok za oknem, któremu najczęściej towarzyszy ogólnopanująca szarówka i opady deszczu sprawiają, że warunki do jazdy samochodem lub motocyklem stają się coraz trudniejsze. Widoczność znacznie spada, drogi robią się śliskie, a zewsząd dobiegające oświetlenie może rozpraszać. Wystarczy dodać do tego jeszcze przejeżdżające pojazdy z fatalnie wyregulowanymi lampami i mamy spory problem.

O tym, że prawidłowe ustawienie świateł, a także odpowiedni dobór żarówki jest ważny, powinien wiedzieć każdy kierowca, jednakże każdego roku przypominają o tym policjanci, którzy po raz kolejny przeprowadzają akcję pod nazwą “Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”. Nie jest to jednodniowe wydarzenie, a cykl, w którym funkcjonariusze chcą zwrócić uwagę zmotoryzowanych na właściwe ustawienie świateł. W okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne, sprawne, prawidłowo wyregulowane światła nabierają szczególnego znaczenia. Między innymi pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem.

Najważniejsze informacje:

  1. “Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” – już dzisiaj rusza ogólnopolska akcja policji, w której funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów.
  2. Akcja potrwa aż do 15 grudnia i w ramach jej trwania kierowcy mogą udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie bezpłatnie przeprowadzona zostanie kontrola świateł.
  3. Które SKP biorą udział w akcji i w jakich dniach można skorzystać z bezpłatnego badania?

Ogólnopolska akcja rusza już dziś, czyli 19 października i potrwa aż do 15 grudnia, jednakże główne punkty tegorocznej kampanii zostaną przeprowadzone w dniach:

•    21 października 2023 roku (sobota),
•    28 pażdziernika 2023 roku (sobota),
•    18 listopada 2023 roku (sobota),
•    9 grudnia 2023 roku (sobota).

Wówczas na wielu stacjach diagnostycznych w całej Polsce możliwe będzie bezpłatne sprawdzenie świateł w pojeździe oraz ich regulacji. Lista dostępnych SKP, które biorą udział w kampanii policji znajduje się w aplikacji Yanosik, która poprzez jedno kliknięcie ustali waszą trasę do najbliżej stacji kontroli pojazdów, w której diagnosta dokładnie przyjrzy się oświetleniu.

– To nie tylko kwestia widoczności, jaką mamy za kierownicą my, ale  i inni użytkownicy dróg. Osoba jadąca z naprzeciwka, oślepiona światłami, przez kilka sekund nie widzi co dzieje się na drodze. A w tym czasie może dojść do bardzo niebezpiecznych zdarzeń. – przestrzega mł.asp. Tomasz Klimczewski

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Niezwykle zachęcam wszystkich kierowców, którzy od dłuższego czasu nie kontrolowali oświetlenia w swoim pojeździe lub wymieniali ostatnio żarówki, aby poświęcili kilka chwil i skorzystali z akcji organizowanej przez policję. Nadchodzi naprawdę ciężki okres do jazdy samochodem ze względu na trudne warunki atmosferyczne i prawidłowe oświetlenie nie tylko ułatwi wam jazdę, ale także znacząco poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

– W dzisiejszych czasach producenci reflektorów nie ułatwiają nam zadania, miejsca na montaż jest niewiele. Bywa, że kierowcy chcąc sobie polepszyć oświetlenie, montują żarówki bez homologacji czy nieprzystosowane do danego reflektora. Na szczęście świadomość kierujących w tym zakresie się zwiększa. – dodaje pracownik SKP Grzegorz Iwański.

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, DEKRA, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, a także Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button