Aktualnie czytasz:
Dowód rejestracyjny: Co grozi za jazdę bez przeglądu rejestracyjnego motoroweru i motocykla
2

Mały stempelek w dowodzie rejestracyjnym naszego motocykla czy motoroweru, o którym lepiej żebyśmy pamiętali. Co to takiego? To potwierdzenie posiadania aktualnych badań technicznych. Co grozi za jazdę bez aktualnego przeglądu rejestracyjnego?

Jeżeli kupujemy nowy jednoślad możemy zapomnieć o potrzebie wizyty na stacji diagnostycznej przez trzy lata od pierwszej rejestracji. Dopiero po upływie 3 lat musimy pokazać swój pojazd uprawnionemu diagnoście w stacji kontroli pojazdów. Pierwszy przegląd, który nasz pojazd przejdzie pozytywnie ważny jest przez kolejne dwa lata. Następny – już tylko rok.

Jeżeli zostaniemy zatrzymani przez policję i w trakcie kontroli okaże się, że nie posiadamy ważnego przeglądu możemy mieć dwojakie konsekwencje tego zdarzenia.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Motocykl/motorower nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym – jest sprawny technicznie

Policja zabiera nam nasz dowód rejestracyjny za pokwitowaniem, które ważne jest przez 7 dni i uprawnia nas do dojechania do stacji diagnostycznej na przegląd. Tam po badaniu technicznym otrzymujemy wydruk z komputera, zaświadczenie, ważne przez 30 dni, z którym możemy zgłosić się po odbiór dowodu rejestracyjnego do wydziału komunikacji w naszym urzędzie.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Motocykl/motorower stwarza zagrożenie w ruchu drogowym – jest niesprawny

W takim przypadku policjant ma prawo nie tylko zabrać nam dowód rejestracyjne, ale także zabronić nam kontynuowania jazdy. To wiąże się często z potrzebą transportu pojazdu na lawecie co nie jest tanią przyjemnością.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
18%
Interesujące
18%
heh...
9%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
45%
  • Mario
    19 września 2016 at 09:56

    Pan reaktor jest wybitnie niedouczony. Otóż, jeśli nie mamy przeglądu Policjant może nam dać pokwitowanie DO 7 dni. A to oznacza, że okres ten zależy tylko i wyłącznie od policjanta i może wynosić od 1 do 7 dni. A nie jak pisze ten pismak zawsze na 7 dni, co z kolei oznacza, że warto być miłym dla policjanta. Jeśli pojazd zagraża bezpieczeństwu, co również jest rzeczą ocenną przez policjanta, ten zatrzymuje DR zakaz dalszej jazdy – to się zgadza tylko do tego może być mandat do 1000 zł( do 500 za stan techniczny 97kw w zw. z 66 PRD plus do 500 zł za nie poddanie pojazdu obowiązkowemu badaniu tech. 97 kw. w zw. z 81 PRD)zjazd na lawecie, na lawecie przyjazd i odjazd ze stacji diagnostycznej. A dlaczego odjazd? Bo w polskich przepisach nie ma artykułu który zezwalałby poruszać się po drogach publicznych na „wydruku ze stacji diagnostycznej” przez 30 dni. Art 38 prd określa wyraźnie trzy dokumenty, które trzeba mieć aby móc jeździć. Dowód rejestracyjny, OC i Prawo jazdy. Nie ma zastępników ww. dokumentów. A ludzie to czytają Łosiu doucz się zanim wprowadzisz innych w błąd i narazisz na nieprzyjemności

  • Belus
    18 września 2018 at 23:48

    Dlaczego autor pisze slowo ..policjant wielka litera? Nie rozumiem..