Aktualnie czytasz:
Przegląd techniczny motoroweru i skutera: Co grozi za brak badań technicznych?
1

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważnym elementem są badania techniczne naszego skutera. Poza ewidentnym zagrożeniem w postaci niewykrytych usterek i uszkodzeń, jeśli nie posiadamy aktualnego przeglądu, czekają nas przykre konsekwencje. Wyjaśniamy, co grozi nam za brak badań technicznych.

Przeprowadzenie przeglądu technicznego skutera jest obowiązkiem każdego kierowcy. Jeśli mamy nowy pojazd, musimy je wykonać przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji, następnie po 2 latach. Potem okres skraca się do roku. Trzeba pamiętać, że serwisując odpowiednio pojazd unikniemy przykrych przygód nie tylko z policją, ale też na stacji diagnostycznej. Diagnosta bowiem może policzyć nas za przeprowadzony przegląd, nawet jeśli skuter go nie przejdzie. W takim wypadku musimy jeszcze raz zgłosić się na stację diagnostyczną po usunięciu niedomagań skutera.  Co w przypadku kiedy zatrzyma nas Policja a my nie mamy przeglądu? Jeśli nasz skuter/motorower nie stwarza zagrożenia na drodze, funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu i skieruje nas na badania. Wystawi przy tym dokument upoważniający nas do dojazdu do najbliższej stacji diagnostycznej – ważny jest on tylko 7 dni. Jeśli na stacji dostaniemy zaświadczenie (ważne 30 dni) że nasz skuter spełnia wymogi i jest sprawny, możemy udać się po odbiór dowodu rejestracyjnego do urzędu – wydział komunikacji.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli podczas kontroli przez policję okaże się że nasz motorower nie może kontynuować jazdy. Wtedy zostanie zabrany na lawetę co wiąże się z dużymi kosztami.

Jak widać, nie warto jeździć bez przeglądu, bo konsekwencje za to wykroczenie są dotkliwe.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
12%
9%
25%