Aktualnie czytasz:
Simson S51: Dlaczego tak wiele osób twierdzi, że najlepsze już za nami?
0

Pamiętacie czasy, w których Simson S51 uchodził za motocykl, o którym marzył każdy młodzian? Ja aż nad to – tym bardziej, że nigdy nie udało mi się spełnić marzenia i nigdy nie zostałem posiadaczem tego motoroweru.

Kilkanaście lat temu, a nawet już grubo ponad 20., Simson uchodził za motocykl (wybaczcie, ale tak będę go nazywać w tym artykule) totalnie awangardowy. Rodzime produkcje wypadały na jego tle blado. Osiągi, bezawaryjność i ponadczasowy wygląd sprawiały, że każdy chciał go mieć. Niestety czasy były trudne i nie każdego w tamtych czasach było stać na motorower z NRD. Co ciekawe czas jakby wtedy płynął wolniej i tak jak na początku lat 90-tych (a nawet 80-tych) Simson był marzeniem młodzieży, tak i na przełomie milenium nadal był obiektem westchnień tej samej grupy, zresztą nie tylko tej.

>>>Czy tak może wyglądać nowy Simson?<<<

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Co ciekawe Simson (z tego co pamiętam) „zawsze” kosztował 2,5 tysiąca złotych i zawsze to było za dużo. Dzisiaj już tyle nie kosztuje – tzn. można dorwać pojedyncze zarżnięte sztuki w tej cenie, ale Janusze biznesu i ich umiejętności spekulacyjne sprawiły, że dzisiaj za ładnego Simsona trzeba dać nawet 6 tysięcy – horror. Dlatego Simson pozostanie jednym z moich niespełnionych marzeń.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Najlepszy motorower?

Kwota jaką trzeba wyłożyć za poczciwego Simsona jest spora – oczywiście, możemy traktować go jako zabytek, ale wystarczy wyjechać z miasta i dobrze porozmawiać z ludźmi, a okaże się, że w co drugiej chałupie ktoś ma Simsona, albo zna kogoś kto nadal nim dojeżdża do pracy – zabytek w mojej opinii żaden, chociaż z drugiej strony może już zasługiwać na to miano – przecież produkcja S51 ruszyła już 1980 roku. Inwestycja? Być może.

Simson bez wątpienia był motocyklem wszędobylskim, wjeżdżał wszędzie i zawsze zadziwiały mnie jego właściwości terenowe – konia z rzędem temu, kto nie widział nigdy młodziana katującego tą dzielną pięćdziesiątkę w terenie, a mimo to tych sprzętów nadal jeździ wiele i są w całkiem niezłym stanie – to chyba potwierdza wcześniejsze słowa o odporności na zużycie, czyli jakości. Poza tym w czasach świetności, motorower z NRD bardzo często służył jako środek lokomocji nie tylko dla pojedynczych osób, ale i nawet dla całych rodzin – jakkolwiek brzmi to egzotycznie. Ludzie jeździli nim do pracy i w pracy – często był pojazdem wykorzystywanym przez listonoszy.

Miała na to wpływ legendarna wytrzymałość silnika oraz relatywnie niskie spalanie. Simson bez remontu mógł przejechać naprawdę wiele kilometrów. Producent określił wręcz żywotność skrzyni biegów na 40 tysięcy kilometrów – co w tamtych czasach było zdecydowanie dobrym wynikiem. Dwusuwowa pięćdziesiątka spokojnie osiągała 70 km/h i ucierała tym samym nosa wszystkim polskim produkcjom w swojej klasie. Poza tym już w w trakcie projektowania jednostki, producent przewidział możliwość zwiększenia pojemności do 70 ccm.

>>>Co takiego ma w sobie motorower Simson?<<<

Czy dzisiaj zakup tego jednośladu ma sens? Zdecydowanie tak jeśli chcesz go postawić w garażu, zerkać od czasu do czasu i cieszyć oko oraz wspomnienia. Jednakże uczestniczenie w nadmuchiwaniu bańki spekulacyjnej nie ma totalnie sensu, tym bardziej jeśli poszukujesz motocykla do jeżdżenia. Za 6 tysięcy złotych możesz bez problemu, jeżdżenia i innych kombinacji kupić motocykl nowy, o znacznie lepszych osiągach i do tego z gwarancją – np. taki Junak 126, który obecnie kosztuje 5600 zł. Poza tym Simsona wspominasz tak dobrze przez stare czasy, w których jednoślad był Twoim marzeniem, lub jeśli miałeś więcej szczęścia to szpanowałeś nim po okolicy. Tak, Simson to zdecydowanie był szpan na dzielni. Dziś jego zalety bez problemu odnajdziesz w maszynach klasy 125.
Oczywiście nie będzie nosić kultowego emblematu S51, ale będzie posiadać nowczesne podzespoły: hamulce, opony, silnik, zawieszenie, wszystko. Dzięki temu jazda rano po bułki do sklepu będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza. Poza tym znika ryzyko, że trafisz na egzemplarz, który tylko ładnie wygląda z wierzchu, a „pod spodem” wymaga gruntownego remontu. Zresztą 125-tka również nie wymaga robienia prawa jazdy kat. A (jeśli posiadasz kategorię „B” od przynajmniej 3 lat), a dynamika silnika będzie zdecydowanie wyższa niż w kultowym motorowerze z DDR. No i jakkolwiek Simson byłby bezawaryjny i odporny na ostre traktowanie, to nadal pojazd dwusuwowy, a więc ciężko będzie Ci uniknąć brudzenia rąk w oleju czy benzynie.

Dowiedz się więcej o Simsonie!

Nie zrozumcie mnie źle, Simson to nadal jeden z najlepszych motorowerów jakim jeździłem, ale zmieniły się czasy, nasze wymagania i przyzwyczajenia a także zatłoczenie dróg w miastach i nie tylko. Bardziej dynamiczny silnik może w praktyce okazać się bezpieczniejszy. No i w końcu co nowe, to nowe, a możliwości? Jeszcze większe!

Jaka jest Twoja reakcja?
33%
33%
33%