Polscy motocykliści na Rajdzie Dakar 2024 – wyniki po piątym etapie

Gaaaazuuuuuuuuu!

W skrócie
  • Rajd Dakar 2024 - wyniki w kategorii motocykli po czwartym etapie
  • Na linii startu na motocyklu stanął Konrad Dąbrowski, Maciej Giemza oraz Bartłomiej Tabin
  • Dziś przed zawodnikami piąty etap liczący prawie 650 km

Rajd Dakar 2024 trwa w najlepsze i wszystkie oczy motoryzacyjnego świata skierowane są na zmagania odbywające się w Arabii Saudyjskiej. Na linii startu znalazło się wielu zawodników z Polski, którzy ścigają się zarówno na motocyklach, jak i najróżniejszymi pojazdami czterokołowymi.

Piąty etap zakończył się i tym razem poprowadził startujących w Rajdzie Dakar z miasta Al Hofuf, które znajduje się niedaleko oazy, w której rosną prawie trzy miliony palm daktylowych, aż do Shubaytah trasą liczącą prawie 650 km. Pomimo tak ogromnego dystansu warto jednak dodać, że jedynie 118 km z całego dystansu było odcinkiem pomiarowym. Nikt jednak nie mógł narzekać na nudę, gdyż dzisiejszy dzień wiódł przez wydmy na pustyni Ar-Rab al-Chali (czyli Empty Quarter), która znajduje się na pograniczu Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zawodnicy mieli dziś okazję zatem pobijać kolejne rekordy prędkości.

O tym, że działo się sporo najlepiej jednak świadczą zmiany na prowadzeniu, a także stres związany nową formuła startu, która rozpocznie się już jutro i potrwa do piątku.

Najważniejsze informacje:

  1. Rajd Dakar 2024 trwa w najlepsze – dziś obył się piąty etap, który prowadził z Al-Hofuf do Shubaytah i liczył prawie 650 KM.
  2. Wyniki Rajdu Dakar po piątym etapie – Polscy motocykliści z problemami.
  3. Przed zawodnikami do przejechania dystans 7891 km – finał rajdu odbędzie się 19 stycznia.

W tych piaskowych warunkach do mety jako pierwszy dojechał Pablo Quintanilla, który jednocześnie wygrał swój pierwszy etap w tegorocznej edycji (teoretycznie zwyciężył w trzecim etapie, jednakże otrzymał sporo kar czasowych, przez które stracił prowadzenie). Chilijczyk wyprzedził o 37 sekund swojego kolegę z zespołu, czyli Adriana van Beverena, a na najniższym stopniu podium zameldował się zdobywca drugiego miejsca w ubiegłorocznej edycji – Toby Price.

Wśród zawodników mamy również 3 reprezentantów Polski – z numerem 26. startuje Konrad Dąbrowski, syn wielokrotnego uczestnika Rajdu Dakar Marka Dąbrowskiego. Numer 31. na swoim motocyklu ma Maciej Giemza, który w Rajdzie Dakar startuje od 2018 roku i dotychczas jego najlepszy wynik to 17. miejsce, które zdobył w 2020 roku. Ostatnim zawodnikiem jest tegoroczny debiutant, czyli Bartłomiej Tabin z numerem startowym 102.

Najszybszy z Polaków był Maciej Giemza, który dojechał do mety na 25. miejscu ze stratą nieco ponad 10 minut do zwycięzcy. Pechowy był piąty etap dla Konrada Dąbrowskiego, który już na 12. kilometrze odcinka zatrzymał się w związku z awarią motocykla. Usunąć awarię próbował pomóc także partner z zespołu Duust Rally Team, czyli Jacob Argubright, jednakże finalnie na metę Konrad dotarł na 120. pozycji ze stratą wynoszącą 3 godziny i 43 minuty. Na 68. miejscu dojechał Bartłomiej Tabin.

Sporo roszad mamy również w klasyfikacji generalnej, gdyż na najwyższy stopień na podium wrócił Ross Branch, który wykorzystał 14. pozycję w piątym etapie Jose Ignacio Cornejo i wyprzedził go zaledwie o minutę i 14 sekund w generalce. Na najniższym stopniu podium aktualnie jest Ricky Brabec tracąc do lidera niecałe cztery minuty. Czwarty jest Adrien van Beveren ze stratą 18 minut, a piąty Kevin Benavides – 21 minut.

Jutro i w piątek przed zawodnikami tegoroczna nowość, czyli etap o nazwie 48H Chrono, który jest rozłożony na dwie doby. Przez kolejne dwa dni uczestnicy nie będą znali wyników, a dodatkowo motocykliści startujący w klasie GP wystartują w kolejności odwrotnej do wyników z piątego etapu – oznacza to, że aktualny lider klasyfikacji generalnej Pablo Quintanilla wystartuje dopiero jako siedemnasty. Warto dodać, że każdy ze startujących ma czas jedynie do godziny 16:00, aby dotrzeć jak najdalej. Nockę zawodnicy spędzą na jednym z ośmiu biwaków, gdzie zaparkowane na zamkniętym parkingu będą również pojazdy. W piątek ponownie na trasę będą mogli wrócić o godzinie 7:00. Podczas dwudniowej rywalizacji dystans będzie liczył 835 km z czego 626 to odcinek pomiarowy.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Wyniki w kategorii motocykli po piątym etapie:

1. Pablo Quintanilla (Chile/Honda) 1:32.53
2. Adrien Van Beveren (Francja/Honda) strata 37 s
3. Toby Price (Australia/KTM) 1.39

25. Maciej Giemza (Polska/Husqvarna FR 450 Rally) 10.03
68. Bartłomiej Tabin (Polska/Husqvarna 450 Rally) 31.43
120. Konrad Dąbrowski (Polska/KTM 450 Rally) 3:43.53

Zbiór informacji o Rajdzie Dakar

Tegoroczna edycja odbędzie się w Arabii Saudyjskiej i zawodnicy wystartują z Al-Ula, po czym trasa przebiega na drugą stronę kraju i z powrotem, a kończy się w Yanbu. Całkowity dystans Rajdu Dakar wynosi 7 891 km, z czego 4 727 km to odcinki specjalne, na których zawodnicy rywalizują z czasem. Jest to najdłuższa trasa od momentu, kiedy impreza przeniosła się do Arabii Saudyjskiej. Rajd Dakar składa się z 12 etapów oraz Prologu, który otwiera imprezę 5 stycznia. W sumie 778 zawodników, w tym indywidualnych kierowców i zespołów, będzie walczyć w Rajdzie Dakar 2024 w ośmiu kategoriach: Motocykle, Quady, Samochody, Challenger, SSV, Ciężarówki, M1000 i Classic. Pierwsza edycja rajdu w 1979 roku – zwana wówczas Rajdem Paryż-Dakar – obejmowała jedynie samochody, motocykle i ciężarówki. Na metę zawodnicy dotrą 19 stycznia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button