Mycie motocykla i skutera. Wybrać myjkę ciśnieniową czy gąbkę?

Jak sprawnie, dokładnie i bezpieczenie umyć motocykl? Wybrać myjkę ciśnieniową czy umyć go ręcznie? Podpowiadamy krok po kroku jak to zrobić!

Dbanie o motocykl zaczyna się od mycia. Czysty motocykl nie tylko lepiej wygląda – to gwarancja, że pojazd dłużej będzie sprawny, mniej wyeksploatowany i finalnie sprawi mniej problemów właścicielowi. Największym plusem jest oczywiście fakt, że każdy motocyklista może swój motocykl umyć bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu i tajemniej wiedzy. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Mycie motocykla: Myjka ciśnieniowa czy mycie ręczne?

W miarę możliwości zawsze lepiej umyć motocykl lub skuter ręcznie. Myjka ciśnieniowa może uszkodzić uszczelki, łożyska i łańcuch. Wysokie ciśnienie jest niekorzystne dla powłoki lakierniczej, naklejek, elementów chromowanych. Jeśli myjemy motocykl lub skuter pod wysokim ciśnieniem to tylko po wstępnym opłukaniu i tylko z wykorzystaniem dedykowanej, motocyklowej chemii.

Nie ma nic gorszego dla motocykla niż samoobsługowe myjnie przy stacjach benzynowych! Stosowana tam chemia jest zbyt mocna dla delikatnych podzespołów motocyklowych, a źle spłukana może wżerać się w lakier czy elementy aluminiowe. Najlepiej umyć motocykl ręcznie, a jeśli posiadacie myjkę to można z niej korzystać jako pomocy przy myciu.

Mycie motocykla. Co będziemy potrzebować?

  • Dwa wiadra
  • Gąbkę
  • Czyste szmatki
  • Małe gąbki lub mała szczotki o miękkim włosiu
  • Chemię motocyklową
  • Dostęp do bieżącej wody

Zimny motocykl stawiamy na centralnej stopce we wcześniej przygotowanym miejscu. Pamiętajcie o stosowaniu biodegradowalnej chemii motocyklowej do mycia i postawieniu pojazdu w cieniu.

Mycie motocykla krok po kroku

1. Spłukać

W pierwszej kolejności motocykl lub skuter należy spłukać z brudu, który się na nim nagromadził. Wystarczy do tego ogrodowy wąż. Można robić to z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej, ale z odpowiedniej odległości. Unikamy kierowania dyszy w okolice piast, łańcucha, mocowania wahacza, główki ramy i wiązek elektrycznych.

2. Mycie zasadnicze

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Proponujemy dwa sposoby: Pierwszym będzie nałożenie warstwy dedykowanej chemii motocyklowej w spray’u, np. MOTUL MC CARE E2 Moto Wash. Jeśli motocykl nie jest mocno zabrudzony wystarczy po kilku minutach ją spłukać. Chemia tego typu pozostawia na powierzchniach delikatną warstwę ochronną (która ułatwia późniejsze mycie) – nie jest też szkodliwa dla plastików, chromów, elementów gumowych czy lakieru.

Jeśli motocykl jest bardziej zabrudzony po nałożeniu chemii motocyklowej używamy gąbek do mycia. W jednym wiadrze rozróbcie ciepłą wodę z dedykowaną chemią motocyklowa, w drugim wystarczy zimna woda. Gąbkę zawsze płuczemy we wiadrze z zimną wodą (żeby nie przenosić brudu z powrotem na motocykl). Nie odkładajcie gąbki na ziemię i zawsze sprawdzajcie czy jest czysta. Zasada do zapamiętania: „Tylko czysta gąbka dotyka motocykla”.

3. Jak myć motocykl?

Motocykl myjemy zawsze z góry na dół. Myjcie go sekcjami (np. czasza, zbiornik paliwa itp.), a po zakończeniu prac nad sekcją spłukujcie ją. Sekwencja czynności wyglądałaby następująco: mycie gąbką z płynem (wiadro z ciepłą wodą), płukanie gąbki (wiadro z zimną wodą), płukanie danego elementu / sekcji. Do płukania wykorzystujcie bieżącą wodę lub myjkę ciśnieniową.

4. Mycie detali

Do mycia detali wykorzystajcie mniejsze gąbki (kuchenne, ale bez „zielonej strony”!), szczotki z miękkim włosiem lub szmatki. Zasada działania jest ta sama, czyli motocykla dotyka tylko czysta gąbka lub czysta szczotka. Małe gąbki przydają się zwłaszcza w okolicach felg, wahacza czy jednostki napędowej.

5. Finalne płukanie

Po umyciu wszystkich elementów pozostaje finalne spłukanie motocykla. Tutaj także można wykorzystać myjkę ciśnieniową (trzymając się powyższych zasad), ale nie trzeba – wystarczy wąż ogrodowy, a nawet polanie motocykla czystą wodą z wiadra. Motocykl możecie pozostawić do wyschnięcia w cieniu lub czystą ścierką zebrać wodę.

6. Konserwacja

Pierwszą rzeczą po umyciu i wyschnięciu motocykla lub skutera powinno być wyczyszczenie łańcucha. Jak zrobić to poprawnie? Przeczytajcie NASZ PORADNIK!

Teraz możemy przejść do kosmetyki. Specjalne środki pozwolą położyć ochronne powłoki na skórzane siedzenie, plastiki czy elementy matowe. To prosta i przyjemna robota, która zabezpieczy motocykl.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button