Mandat za mycie motocykla na własnym podwórku? Uważaj na “życzliwych” sąsiadów!

Myjesz motocykl na podwórku lub poza myjnią? Uważaj na mandat, ktoś może zadzwonić po policję

W skrócie
  • Mycie motocykla w miejscu do tego nieprzystosowanym może podlegać karom finansowym. Ich wysokość zależy od gminy.
  • Mandat za mycie motocykla przed blokiem czy na podwórku może wynosić nawet 500 zł!
  • Dozwolone jest mycie np. motocykla na własnej posesji jeśli miejsce, w którym wykonujemy tą czynność wyposażone jest w odpływ sanitarny. Jest to jedyny wyjątek.
  • Więcej wiadomości i informacji dotyczących prawa drogowego znajdziesz na naszej stronie, jednoslad.pl!

Czyszczenie motocykla, polerowanie i wreszcie mycie, dla wielu osób te czynności są rytuałem nierozerwalnie związanym z motocyklami. Mało jednak kto wie, że za mycie auta lub motocykla na własnej posesji może grozić mandat. Jaki i dlaczego?

Mycie motocykla jest ważne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale i czysto praktycznego – zabrudzenia motocykla mogą nie tylko przenosić się na ubrania, ale wpływać na pracę elementów ruchomych takich jak dźwignia sprzęgła lub hamulca, mechanizm gazu, czy nawet (w ekstremalnych przypadkach) na zużycie układu napędowego. Poza tym błoto i wszelkie inne zabrudzenia w zastraszającym tempie potrafią negatywnie wpłynąć na stan lakieru czy elementów błyszczących – takie zmiany potrafią przyprawić o dreszcze!

Mandat za mycie motocykla? Przecież to chore!

W związku z tym, że motocykl jest dużo bardziej wrażliwy na zabrudzenia niż np. samochód. wielu z nas pieczołowicie dba o jego czystość. Z tym wiąże się jeden problem: mycie motocykla na podwórku lub przed garażem może grozić mandatem!

Mycie motocykla na własnym podwórku. Czy grozi za to mandat?

Oczywiście jeśli używasz myjki ciśnieniowej, a do mycia motocykla nie wykorzystujesz chemii, to żaden policjant nie wystawi Ci mandatu. Niestety bardzo często zanieczyszczenia drogowe są na tyle trudne do usunięcia, że bez użycia odpowiednich środków chemicznych nie ma co zaczynać mycia.

Tutaj zaczyna się niemały konflikt prawny, ponieważ bez znaczenia gdzie mieszkasz: czy jest to miasto, czy wieś przepisy dotyczące ochrony środowiska są podobne i w obu przypadkach obowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku na terenach gminnych. W tejże ustawie możemy znaleźć informację, że zabrania się mycia pojazdów w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego. Czym są te miejsca? To przede wszystkim chodniki, ulice, pobocza, parkingi, tereny zielone. W tych miejscach obowiązuje kategoryczny zakaz mycia motocykli oraz samochodów.

Oznacza to, że w świetle prawa nie możesz myć auta na przyblokowym parkingu, nawet jeśli nikomu to nie przeszkadza, a ty jakimś cudem znalazłeś dostęp do bieżącej wody. Problem jednak jest nawet jeszcze bardziej złożony i dotyczy nawet osób, które myją samochody oraz motocykle na własnej posesji. W tym przypadku możemy jednak znaleźć jeden wyjątek: dozwolone jest mycie np. motocykla jeśli miejsce, w którym wykonujemy tą czynność wyposażone jest w specjalny odpływ nieczystości do kanalizacji. W takim przypadku możemy myć swoje pojazdy do woli. Należy jednak zaznaczyć, że mowa jest o odpływie sanitarnym a nie deszczowo-burzowym.

Mandat za mycie motocykla. Chemia nie ma znaczenia

Jestem więcej niż pewien, że informacja o zakazie mycia motocykla bez specjalnego odpływu wielu osobom podniosła ciśnienie. Jeśli jesteś wrażliwy i już zdążyło Ci podskoczyć ciśnienie to odejdź na chwilę, pooddychaj i spróbuj się uspokoić, bo jest jeszcze gorzej niż możesz myśleć.

Mycie motocykla na własnym podwórku. Czy grozi za to mandat?

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Oczywiście, rozumiemy jak duży, a przy okazji negatywny wpływ na środowisko może mieć chemia do mycia powłok lakierniczych czy silników. Warto jednak wspomnieć, że większość producentów opracowało biodegradowalne środki do mycia, które przy okazji są bezpieczne dla środowiska. Może to oznaczać, że jeżeli mamy sprawny motocykl (czyt. pozbawiony wycieków), to do środowiska nie powinny przedostać się zanieczyszczenia inne niż te, które znalazły się na motocyklu na skutek jazdy, czyli już zalegały na drodze. Niestety tak nie jest.

Mycie motocykla: chemia to nie wszystko

Ustawodawca nie przewidział dopuszczenia mycia pojazdów, nawet jeśli używamy najlepszej i najbezpieczniejszej dla środowiska chemii – to nie piana jest w tym przypadku kluczowa, a inne pierwiastki, które spływają z motocykla. Wystarczy zerknąć na układ hamulcowy: w wyniku tarcia z klocka hamulcowego wydobywał się cała masa opiłków oraz pyłu, a np. z napędu może spływać smar łańcuchowy.

Przeczytaj również:

Najbardziej szpanerskie motocykle 125: Nasz ranking TOP 5 najciekawszych jednośladów na prawko B

Kolejną niewiadomą jest faktyczny skład użytych środków czyszczących. Czy faktycznie są bezpiecznie i przyjazne naturze? O tym informuje nas etykieta, ale czy mamy podstawy, aby bezgranicznie ufać napisom na etykietach? To prowadzi do kolejnych nieścisłości: mało który przeciętny człowiek wie, które składniki są szkodliwe, a które nie. Ocena składu chemii użytej do mycia motocykla nie może być zatem rolą policjanta, strażnika miejskiego czy przedstawiciela innych służb.

Wychodzi zatem na to, że najbezpieczniej i dla świętego spokoju najlepiej jest umyć motocykl po prostu na myjni. Nie przed blokiem, garażem, a w miejscu do tego stworzonym, a przy okazji wyposażonym w odpływ sanitarny. W gwoli ścisłości musimy wspomnieć, że aby zostały podjęte kroki prawne w celu ukarania osoby, która myje pojazd w miejscu do tego nieprzystosowanym, musi znaleźć się delikwent, który zgłosi odpowiednim służbom zaistniałą sytuację. Dopiero wtedy zostanie podjęta interwencja. Co grozi za mycie auta np. przed blokiem? Przede wszystkim ustalone przez gminę kary finansowe. Ich wysokość najczęściej nie przekracza 500 zł.

 

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. “zabrania się mycia pojazdów w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego” może autor artykułu wyjaśni, bo pisze, że na własnej posesji na wsi nie mozesz myc motocykla, jakież to miejsce publiczne jest moja prywatna posesja,?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button