Aktualnie czytasz:
Jak zabezpieczyć motocykl i skuter przed złodziejami? 5 porad
5

Ilość kradzieży w Polsce spada. Zarówno samochodów jak i motocykli. Jednak ten sezon może okazać się wyjątkowy i zachwiać ten trend. Na naszych drogach w tym roku przybyło niezwykle dużo jednośladów, każdy z nich może prowokować ludzi o niskiej moralności.

Stąd też przypominamy Wam kilka zasad o których warto pamiętać podczas pozostawiania motocykla w osamotnieniu.

1. Miejsce jest najważniejsze. Paradoksalnie im więcej ludzi wokół tym moto jest bezpieczniejsze. Jeśli mieszkasz w mieście jest szansa, że okolica pozostaje pod kontrolą kamer monitoringu. To bardzo skuteczne zabezpieczenie nie tylko przed kradzieżą, ale również aktami wandalizmu. Unikaj tak zwanych ciemnych zaułków i nie zostawiaj jednośladu w takich miejscach na noc. Złodzieje i wandale tylko na to czekają.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

2. Ochrona. Warto wyposażyć się w gruby łańcuch, stalową linkę a w ostateczności disclock (blokada na tarczę hamulcową). Staraj się przypinać motocykl/skuter w oparciu o stałe elementy krajobrazu. Dobre są latarnie i stalowe płoty. Głupotą może okazać się owinięcie łańcucha wokół niskiego słupka. Choć również jest to jakieś utrudnienie. Z kolei blokady na koła/tarcze mają jedną zdecydowaną wadę – nie chronią przed władowaniem motocykla na lawetę i wywózkę.

3. Oznakuj swój motocykl, umieść specjalną naklejkę informującą, że w razie kradzieży fakt ten zostanie odnotowany w bazie pojazdów kradzionych. Być może ten fakt jest w stanie kogoś odstraszyć. Jednak na ile skutecznie? Pytanie otwarte w oczekiwaniu na Wasze opinie.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

4. Nie zostawiaj motocykla na zbyt długo. Jednoślad stojący w jednym miejscu zbyt długo kusi. Złym pomysłem jest trzymanie moto pod chmurką przez kilka czy kilkanaście dni/nocy. Pół biedy jeśli dwa kółka są osamotnione na strzeżonym osiedlu…

5. Jeśli motocykl padnie ofiarą jakieś łachudry to zadbaj o to, aby jego części były trudne do zbycia. Dobrym zwyczajem jest trwałe znakowanie dosłownie wszystkiego co mamy okazję rozebrać przy okazji remontów. Wewnętrzne strony plastików, felg, obudowa przekładni, półka lagów i tak dalej. Zadanie pracochłonne i kontrowersyjne. Jednak skuteczne.

Jaka jest Twoja reakcja?
36%
0%
14%
 • Zdjęcie profilowe alande
  26 maja 2015 at 22:26

  Oprócz tych które wyczytałem na skuterowo:

  – ukryty przełącznik zapłonu
  – jakaś dioda – zazwyczaj robi wrażenie i nikt się nawet nie dotyka
  – może naklejka GPS…, albo gdzieś ukryty nadajnik, nawet w formie starego telefonu w który można zdalnie zlokalizować komendą sms – ale to raczej rozwiazanie chwilowe ze wzgl. na prądozerność
  – ukryta kamera z przesyłaniem obrazu przez GSM… szalejemy

  Każdy odpowiada za swój pojazd. Jak złodziej bedzie miał do wyboru taki sam lub podobny model do ukradnięcia to wybierze ten z mniejszą ilością zabezpieczeń zazwyczaj.

 • Zdjęcie profilowe WodzuWGK
  26 maja 2015 at 23:50

  Nie popadajmy w paranoję – może jeszcze elektrycznego pastucha rozwinąć w około sprzętu ?
  Najlepszym zabezpieczeniem na złodzieja jest polisa AC.

 • Zdjęcie profilowe Druid
  27 maja 2015 at 14:50

  Też tak uważam, nawet zakładanie blokady bez alarmu uważam za zbędny wysiłek, bo technika kradzieży, to wstawienie przez panów skutera z wszystkimi blokadami do dostawczaka… Realna ochrona to tylko AC… niestety… ;))

 • Zdjęcie profilowe Cruel
  27 maja 2015 at 16:31

  Ja tam mam blokadę na tarczę i mi to starcza, jestem spokojny jak zostawiam go na mieście gdzieś.
  A jak idę do sklepu to często tylko korzystam z blokady kierownicy bo nie chce mi się blokady zakładać. Poza tym i tak mam AC.
  Z łańcucha nie wyobrażam sobie jak miałbym korzystać na mieście. Strasznie ciężko o miejsce z latarnią czy płotkiem. A jak miałbym po prostu ot tak łańcuch założyć to i tak wolę swoją blokadę na tarczę.

 • tramam
  15 czerwca 2016 at 13:39

  Przydatne porady. Ale najważniejszą i zapewniającą największy spokój ducha jest montaż systemu radiowego Lojack.