Jak się przygotować do motocyklowej podróży na Nordkapp?

W tym artykule znajdziecie informacje o polecanym stroju, w co i jak się spakować oraz jak przygotować na to swój organizm.

W skrócie
  • • Nordkapp, czyli Przylądek Północny to urokliwe miejsce, w którym pogoda jest niezwykle zmienna. Jest tam oczywiście zazwyczaj dużo zimniej niż w Polsce. Teraz w lipcu często w Polsce jest w dzień około 30°C a na Nordkapp 13°C
  • • Na Nordkapp można dojechać motocyklem, ale lepiej przygotować samego siebie do tej podróży, aby móc cieszyć się pięknem tego miejsca w pełni.
  • • Więcej historii motocyklowych znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoślad.pl

Nordkapp, czyli Przylądek Północny. Marzenie wielu motocyklistów, które nie jest zbyt łatwe do zrealizowania, po drodze może nawet czasami być nieprzyjemnie, a jednak daje ogromną dawkę szczęścia. To szczególne piękno dostępne jest jednak bardzo ulotnie, co jest spowodowane oknami pogodowymi. Brzmi jak opowieść o wspinaczce alpejskiej i w rzeczy samej ma z nią sporo wspólnego. 

Nordkapp to znany wszystkim motocyklistom cel jednośladowych podróży, który nieodzownie kojarzy się z wielką przygodą. Cała Skandynawia ze swoją egzotyką, piękną przyrodą, odmienną kulturą i bardzo często również warunkami atmosferycznymi, powoduje, że wyprawa na sam jej “szczyt”, to temat, do którego warto odpowiednio podejść, by zamiast walczyć o przetrwanie i męczyć się w siodle, czerpać przyjemność z odkrywania tych krajów i miejsc w motocyklowym siodle.

Jak ubrać się na Nordkapp?

Oczywiście pamiętajmy, że Nordkapp to tylko jedno małe miejsce na które chcemy dojechać. Aby tam dojechać, trzeba wziąć pod uwagę, że wyruszając z Polski, warunki atmosferyczne będą się diametralnie zmieniać. Trzeba więc zaopatrzyć się w różne warstwy wierzchnie. Co więcej, najlepszą radą, którą być może i zlekceważycie, ale przyznacie mi racje w trakcie wyprawy, może być rada, aby nauczyć się ubierać i rozbierać. Wyobraźcie sobie, że jesteście już fajnie spakowani, macie niezbędne rzeczy, ale w czasie drogi, warunki pogodowe nagle się zmieniają. Sporo o tym możecie przeczytać w tym artykule. Jak już warunki szybko się zmienią, nie będzie czasu na to, aby zatrzymywać całą grupę znajomych lub nawet siebie samemu i moknąć. Poświęćcie na ten etap tylko tyle ile konieczne. Pomyślcie, że to poranna musztra w wojsku.

Wododporne rękawiczki i odzież przeciwdeszczowa muszą być przygotowane i łatwo dostępne na wierzchu bagażu. Chowanie ich głęboko na dnie plecaka lub też w torbie przypiętej wieloma pasami z klamrami może spowodować, że będziesz już mocno przemoczony zanim uda Ci się do nich dostać. Reszta bagażu też przy okazji zapewne ucierpi. Podstawą będzie pełny strój motocyklowy, czyli buty powyżej kostki, spodnie, kurtka, kask i rękawice. Do tego wszystkiego trzeba dołożyć jeszcze rzeczy, które pozwolą Wam nie tylko na utrzymanie ciepła, ale też na regulowanie ciepłoty.

Świetnie więc sprawdzi się tutaj bielizna termoaktywna, czyli skarpetki, spodnie i koszulka. W zimniejsze rejony dokładamy do tego zwykłą odzież, którą łatwo zdjąć i założyć. Przede wszystkim mam na myśli tutaj bluzę/kurtkę. Pamiętajmy, że jedziemy na motocyklu, a takie rzeczy zajmują dużo miejsca. Zadbajmy więc żeby były uniwersalne. Taka bluza czy kurtka powinna stanowić dobrą ochronę przed wiatrem i być rozpinana. Spokojnie użyjesz jej do zwiedzania okolicy pieszo. Trzeba też wiedzieć co i gdzie spakować o czym napisałem poniżej.

5 najważniejszych informacji o przygotowaniu się do podróży na Nordkapp:

  1. Pogoda na Nordkapp jest bardzo zmienna. Słońce szybko zamienia się miejscem ze srogim wiatrem i opadami lub co gorsza – gęstą mgłą.
  2. Miejsce jest przygotowane i zabezpieczone logistycznie na przyjęcie turystów.
  3. Przygotuj się na wysokie ceny w Norwegii. 500 zł za nocleg nie będzie niczym dziwnym.
  4. Po wyjechaniu czy też raczej wypłynięciu z Polski nie warto przekraczać prędkości. Drogi będą kusić, ale wiąże się to z ryzykiem wysokiego mandatu. Naprawdę wysokiego mandatu.
  5. Ubieraj się warstwami i ich ilością reguluj ubiór w zależności od warunków pogodowych.

O czym pamiętać jadąc motocyklem na Nordkapp?

Pamiętaj o szacunku do otaczającej Cię przyrody. Jazda offroadowa czy wspinanie się poza głównymi szlakami turystycznymi może być niezwykle niebezpieczna ze względu na luźne skały. Na miejscu znajdziesz bazę przygotowaną pod odwiedzających to miejsce turystów. Zapłacisz w euro, ale też w dolarach i funtach brytyjskich oraz kartą w dowolnej walucie. Oczywiście obowiązuje także Korona Norweska. Wjazd w to urokliwe miejsce jest biletowany, a cena to około 140 zł. Po drodze będą zdarzały się także inne płatne odcinki trasy. Musicie przygotować się na to, że w drodze na Nordkapp i ogólnie w Norwegii i całej Skandynawii jest zauważalnie drożej niż w Polsce.

Przeczytaj również:

Co warto zwiedzić podczas wakacyjnej podróży na Nordkapp?

Wyprawa na Nordkapp niesie więc za sobą ryzyko. Można zyskać naprawdę niesamowite przeżycia i piękne widoki. Z drugiej strony trzeba do tego podejść odpowiedzialnie i z realnymi oczekiwaniami, aby nie wrócić i wspominać jedynie, że nocleg kosztował nas 500 zł za noc, a jadąc nie widzieliśmy nic poza mgłą. Nordkappowa loteria może jednak przynieść Wam szczęście i najlepszą podróż motocyklową, którą będziecie opowiadać przez lata. Aby móc to opowiadać oczywiście ważne będzie spokojne nastawienie, aby zachować bezpieczeństwo. Nie wszyscy są przyzwyczajeni do jazdy w bardzo gęstej mgle, silnych podmuchach wiatru i nieustającego deszczu jeżeli taki się trafi. Jeżeli lubisz dźwięk swojego motocykla, tutaj go pokochasz, bo przejeżdżając przez tunele będziesz miał okazję posłuchać tego wzmocnionego rasowego i basowego brzmienia. Do tego posłuchasz też brzmienia innych motocykli, bo to popularny kierunek wypraw.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przeczytaj też:

MOTUL Europa Tour – Etap 1: skandynawski Golden Gate

Czego oczekiwać od wyprawy na Nordkapp i co zabrać ze sobą?

Na pewno ciekawym przeżyciem będzie spróbowanie lokalnych przysmaków, np. skosztowanie wielkiego kraba królewskiego, czy norweskich kiszonych śledzi. Mam więc nadzieję, że będziesz miał żołądek przyzwyczajony do różnych smaków, ale na wszelki wypadek zabierz leki na uspokojenie zmieniającej się flory bakteryjnej, które zapewnią Ci spokojną dalszą drogę. Z leków zabierz te też przeciwgorączkowe. W trakcie drogi istnieje duże prawdopodobieństwo, że złapie Cię deszcz. Przydatne więc mogą okazać się ogrzewacze chemiczne, które możesz kupić w sklepie turystycznym. Zwyczajnie wyjmuje się je z opakowania i umieszcza w butach i rękawiczkach i po krótkiej chwili odczuwa dość długo utrzymujące się przyjemne ciepło. Jeżeli już o deszczu mowa, oprócz stroju przeciwdeszczowego, oczywiście przygotuj się na zabranie swojego bagażu w nieprzemakalne torby podróżne. Idealnie sprawdzą się oczywiście plastikowe czy aluminiowe kufry, ale torby wodoodporne też dadzą radę. W takich warunkach suszenie rzeczy nie jest najłatwiejsze.

Jeśli zechcesz poświętować w Norwegii, trunki wysokoprocentowe możesz kupić w specjalnych sklepach. W zwykłych sklepach spożywczych legalne będą co najwyżej piwa. Warto pamiętać, aby nie przesadzać w tym aspekcie, bo oczywiście nie powinniśmy prowadzić pod wpływem alkoholu niezależnie co w danym kraju w kodeksach jest zapisane, ale akurat tam oprócz mandatu możesz też zostać pozbawiony wolności. Nie warto też oczywiście przekraczać prędkości szczególnie w zamieszkałych rejonach, bo mandaty mogą zwyczajnie zrujnować budżet wyprawy. Droga na Nordkapp to z pewnością miks radości i wyzwań. Podróż z Warszawy to, w zależności od wybranej drogi, od ok 2500 do 3300 kilometrów. Podróż ta, może być niesamowitym przeżyciem. Po prostu bądź na nią gotowy.

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button