Co warto zwiedzić podczas wakacyjnej podróży na Nordkapp?

Malownicze wyspy i tunele. Gęste lasy i renifery. To i jeszcze więcej czeka na Ciebie i Twój motocykl w drodze na Nordkapp.

W skrócie
  • Jadąc na Nordkapp możesz wybrać zarówno Finlandię, Szwecję jak i Norwegię. Jedno jest pewne. Przynajmniej w jedną stronę zdecyduj się na jazdę wzdłuż wybrzeża Norwegii a “Finlandię”, możesz zabrać ze sobą.
  • Więcej historii motocyklowych znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoślad.pl

Zwyczajowo nazywany najdalej wysuniętym na północ punktem Europy. Mimo że nie do końca nim jest, to jest na pewno tym najsławniejszym i bardzo chętnie wybieranym na podróże motocyklowe. To legendarna miejscówka, którą na pewno wielu z nas motocyklistów ma na swojej liście marzeń. Niestety nie jest najtaniej ze względu na wysokie ceny w krajach skandynawskich. Jeżeli masz taką możliwość i planujesz się tam wybrać, poniżej przedstawiam listę miejsc, które warto odwiedzić po drodze. Być może przekonają Cię, żeby dodać tę trasę na swoją listę. 

Nordkapp to miejsce znane każdej osobie, która choć trochę interesuje się podróżami motocyklowymi. W końcu, patrząc na mapę i wybierając kierunek na północ od Polski, chcąc, czy niechcąc, skończymy właśnie na Nordkapp. To miejsce to jednak tylko punkt – nic porażająco zjawiskowego. Za to cała trasa, którą każdy motocyklista będzie nakręcać po drodze na koła swojego motocykla, potrafi położyć na łopatki. NIe tylko widokami, ale całym klimatem urzekającej pod wieloma względami, surowej i zarazem egzotycznej Skandynawii.

Jak dostać się motocyklem na Nordkapp?

Jazda wzdłuż wybrzeża Norwegii to najbardziej polecana trasa. Czasami wybierając się na przykład w góry, docieramy na miejsce, chwilę się tam pokręcimy i wracamy a dotarcie na miejsce traktujemy bardziej zwyczajnie. W przypadku jazdy na Nordkapp wybrzeżem Norwegii sytuacja, staje się niesamowita, bo przez większość drogi widoki zapierają dech w piersiach. Wracając, możesz poznać Szwecję lub Finlandię. Malownicze krainy spowite gęstymi lasami, które mi osobiście często kojarzą się z legendarnych rajdów samochodowych WRC.

Trzy najważniejsze informacje o tym co dodać na listę miejsc do odwiedzenia w drodze na Nordkapp:

  1. Bardzo malownicza trasa przebiega wzdłuż wybrzeża Norwegii. Wracając możesz wybrać Finlandię bądź Szwecję ale weź pod uwagę to, że podróż może okazać się dłuższa w zależności od trasy.
  2. Droga numer 17 w Norwegii to trasa, którą na pewno będziesz chciał się wybrać. Piękne widoki gwarantowane jako pakiet podstawowy. Oczywiście jeżeli trafisz na dobrą pogodę.
  3. Poniżej w artykule kilka różnych propozycji. Dostosuj plan do ilości czasu jakim dysponujesz i wybierz te najbardziej interesujące lub zróżnicowane, aby mieć pełniejszy obraz Norwegii.

Miejsca warte przystanku w drodze na Nordkapp

Czas na taką wycieczkę jest ograniczony. Trasa na Nordkapp z Polski to tysiące kilometrów. Dobrze więc precyzyjnie zaplanować sobie co jest warte naszej uwagi. Jadąc na Nordkapp możesz oczywiście wybrać główne drogi i dotrzeć tam szybko, tylko po co, a raczej, jaki jest tego sens? Zdecydowanie piękniejsze miejsca dostrzeżesz jadąc mniejszymi drogami.

Fiordy Geiringer to z pewnością miejsce warte uwagi na które dotrzesz, jadąc drogą 63. To jedna z najbardziej spektakularnych okolic w Norwegii, do których warto zajrzeć i nawet zatrzymać się na moment.


Trollstigen to miejsce, które docenią sympatycy krętych górskich dróg prowadzonych przez przełęcze. Aby lepiej to zobrazować, powiedzmy, że jest podobne do Stelvio we Włoszech. Podobnie też w ładną pogodę tworzą się tam godziny szczytu, a droga jest oblegana na co warto uważać.

Co jeszcze zobaczyć wybierając się motocyklem na Nordkapp?

Droga numer 64 bardziej znana jako Atlantic Ocean Road to z pewnością miejsce zapierające dech w piersiach. To krótki 8- kilometrowy odcinek, który ze względu na swoją wyjątkowość wprost zwala z nóg. Przebiega wzdłuż archipelagu i łączy odcinki, mostami. Jeden z nich to częsty obraz wykorzystywany jako wizytówka tego miejsca. Jest tam most z charakterystyczną wypukłą konstrukcją, na tle którego zrobisz bardzo ciekawe zdjęcia. To miejsce, które zachwyca prostotą i sposobem ujarzmienia przeszkód, aby gdzieś dotrzeć a z drugiej strony napawa lekkim przerażeniem przed wodą, która może przestać być spokojna, a która otacza Cię dookoła.

Muzea to miejsca, które nie są typowo nastawione na piękne krajobrazy przy drodze, ale na piękne wrażenia i dostrzeżenie bogactwa koła podbiegunowego. Przecież nie jedziesz tam tylko i wyłącznie dla jazdy. Pozwól sobie odpocząć w tych ciekawych i profesjonalnie przygotowanych miejscach, w którym możesz na przykład pogłaskać futro wilka. Jako smaczek na sezon 2023 wspomnę, że planowane jest otworzenie wtedy Muzeum wielorybów na wyspie Andøya co z pewnością będzie wielką gratką dla odwiedzających. Jeżeli wolisz trzymać się motocyklowego klimatu, śmiało, Arctic Circle Motorcycle Museum będzie otwarte dla Ciebie.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przeczytaj też:

Kirgistan: wyprawa motocyklowa, która przypomniała mi dlaczego to wszystko ma sens. Motul Azja Tour

Nordkapp motocyklem. W te miejsca warto zajrzeć.

Droga numer 17 to malownicza trasa wzdłuż wybrzeża Norwegii, dzięki której poznasz co to Fiordy. Chodzi tu oczywiście o liczne, ostro zakończone zatoki, a nie o konie, które też tak właśnie się nazywają. W trakcie tej trasy trafisz także na przeprawy promem.

Jeżeli już mowa o promach, na pewno atrakcją jest wskoczenie na prom i przedostanie się na Lofoty, czyli ciągnący się ponad 100 km archipelag. To właśnie tam na pewno nie będziesz się nudzić, bo wiele skalistych wysp połączonych jest mostami i tunelami. To jedne z najbardziej malowniczych wysp, jakie można zobaczyć. Dodatkowo jeżeli interesujesz się wędkarstwem, to dla Ciebie dodatkowa gratka, bo jest to miejsce zapaleńców tego hobby. Dla tych i dla pozostałych osób Lofoty z pewnością mają wiele do zaoferowania. Wioski jak z pocztówki i piękne krajobrazy na pewno będą wywierać na Tobie wrażenie i choć karta pamięci będzie zapełniać się niezwykle szybko od zdjęć w telefonie, pozwól sobie na chwilę relaksu i odetchnij.

Nordkapp: Wisienka na geograficznym torcie Europy

Jadąc do celu swojej podróży, czyli na Nordkapp wkrótce zaczniesz czuć, że coś nadchodzi. Zauważysz, że zamiast fiordów, dookoła Ciebie droga zamienia się w przepastne przestrzenie. Na poboczach brakuje drzew i wysokiej roślinności. Zaczynają Ci doskwierać silne podmuchy wiatru. Bardzo łatwo wypatrzysz tu renifery. To piękne zwierzęta, na które oczywiście należy uważać i uszanować ich przestrzeń do życia. Na końcu obowiązkowo zadbaj o zdjęcie z wielką statuą globusa. W tej scenerii odnajdą się osoby zimnolubne i te, które fascynują się Norweskimi kryminałami w postaci książek i filmów. Oczywiście to miejsce sprawia wrażenie nie tylko na tych osobach, o czym świadczy popularność tego miejsca wśród motocyklistów.

To właśnie tam możesz zdobyć odznakę, naklejkę na swój motocykl. Jadąc na Nordkapp położony na końcu wyspy Magerøya, bądź przygotowany. To nie tylko częste, długie na kilka kilometrów, zimne tunele i widoki jak z obrazka, ale też częsta mgła i niska temperatura. To nie będzie łatwa i oczywiście nie tania podróż. Jeżeli trafisz na deszczowe dni, a jest na to duże prawdopodobieństwo to też mało przyjemna przeprawa. Otuchy dodadzą Ci widoki, jakimi Norwegia rekompensuje trud włożony w dotarcie tam, mijając wiele kamperów. Ciekawym doświadczeniem będzie także spotkanie się ze zjawiskiem dnia polarnego na przylądku północnym powodującego, że aby zasnąć, przyda Ci się opaska na oczy. Szerokiej drogi.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button