Aktualnie czytasz:
Unia zabija dwusuwowe silniki 50 ccm. Będzie zakaz sprzedaży motorowerów 2T: Moim Śladem #9
30
Publikowane felietony w ramach serii Moim Śladem nie wyrażają linii programowej Portalu i stanową prywatną opinię autora.

Tak, to prawda. Normy emisji spalin ustalane przez Komisję Europejską dotkną również małolitrażowe silniki, które napędzają motorowery i skutery. Popularne jednostki dwusuwowe będą oferowana na rynku wyłącznie do końca 2017 roku.

Silniki napędzane mieszanką paliwowo-olejową nie są w stanie spełnić norm emisji Euro 4, która od 2018 oku będzie obowiązywać także jednoślady. Emitują one zbyt dużo zanieczyszczeń (w tym stałych) na skutek nie tylko małej sprawności cieplej, ale przede wszystkim przez spalanie oleju. Od 2018 roku wszystkie motorowery nie mogą emitować więcej, niż 1 000 mg dwutlenku węgla na km. Mocno obcięto także limit tlenków azotów – do 170 mg/km.

Dwutakt nie był w stanie sprostać tym wymaganiom. Komisja Europejska jednak największe zagrożenie widziała w cząstkach stałych (sadzach). Przeciętny, współczesny silnik 50 ccm 2T emitował ich przeciętnie 0,070 g/km. Udawało osiągać się ich nieco niższy poziom stosując odpowiedniej klasy oleje oraz poprzez zubożenie mieszanki. Jednak ich całkowite wyeliminowanie okazuje się niemożliwe. Tego właśnie wymaga Euro 4 – norma, która zabiła silniki dwusuwowe.

Małolitrażowe jednostki dwusuwowe (2T) były przez dekady najczęściej stosowane w motorowerach ze względu na swoją prostotę oraz zdumiewające osiągi. Były również bardzo podatne na tuning mechaniczny, który dawał niezwykłe przyrosty mocy. Oczywiście miały też wady – małą sprawność cieplną, co przejawia się dużym spalaniem oraz teoretycznie niską trwałość w porównaniu z 4T.

2016 Aerox NakedNajbliższe 14 miesięcy będzie ostatnią okazją do nabycia nowego jednośladu wyposażonego w silnik dwusuwowy. Przygotowują się na to także producenci. Najlepszym przykładem może być Yamaha Aerox, która już dziś oferowana jest także w wersji 4T. Zaraz po jej premierze zebrało się larum – fani marki zarzucali Japończykom, że popełniają motoryzacyjne świętokradztwo. Jednakże to krok wymuszony przez Komisję Europejską a nie zdrowy rozsądek. Odmiana dwusuwowa będzie musiała zostać wycofana ze sprzedaży wraz z końcem przyszłego roku.

Czy wszystkie jeżdżące motorowery dwusuwowe będą musiały zostać wycofane? Nie, to dotyczy tylko sprzedaży nowych jednośladów. Trudno byłoby sobie wyobrazić akcję wyłączenia z eksploatacji kilku milionów sprzętów z rynku wtórnego UE.

Nie mniej jednak normy emisji spalin dla motorowerów to moim zdaniem równie trafiony pomysł jak nakaz informowania o zbieraniu ciasteczek. Albo świetlówek z trującą rtęcią. Idea może słuszna, tylko wszyscy muszą codziennie bluzgać. Szukanie problemu na siłę, tam, gdzie go nie ma.

Przypomnijmy, że mamy do czynienia z malutkimi jednostkami napędowymi, które emitują w porównaniu z innymi pojazdami śladowe ilości trujących substancji. W większości państw EU nie są też eksploatowane tak intensywnie jak samochody. W skali całej Wspólnoty to tysięczna promila emitowanych trucizn. To w moim przekonaniu nadgorliwość, której wynikiem są krzywdzące rezultaty nie tylko dla obywateli, ale także całej branży.

Problem widzi się tam, gdzie go nie ma, a prawdziwe źródło zanieczyszczeń pozostaje niezauważalne. Największymi „trucicielami” na naszych drogach nie są dwusuwy, tylko wysłużony złom z silnikiem diesla. Jego cząstki stałe, w przeciwieństwie do tych, które produkują 2T są rakotwórcze. Sadze oleju napędowego odkładają się w naszych płucach i pozostają tam do końca naszego życia. W międzyczasie drażnią nabłonek przez co dochodzi do zmian w strukturze poszczególnych komórek. One z czasem mogą się przekształcić w nowotwór.

Sprawny silnik diesla, nie tylko ten spełniający normy Euro 5 i 6 nie dymi w sposób zauważalny. Znaczące ilości sadzy są emitowane wtedy, kiedy ciśnienie wtrysku paliwa wyraźnie spada, albo w komorze spalanie jest nieoptymalna ilość tlenu. Stąd tak duże problemy sprawia awaria wtryskiwaczy lub turbiny. Aut z takimi usterkami na naszych drogach jest mnóstwo. Pewnie wielokrotnie widywaliście samochody, które pozostawiają za sobą czarną chmurę. To właśnie resztki niedopalonego oleju napędowego. Silnie trujące i rakotwórcze cząstki stałe.

Niestety policja, zwłaszcza polska nie widzi tego problemu. Z prostego powodu – są mobilizowani niemal wyłącznie do mierzenia prędkości. Stąd tak wiele na naszych drogach samochodów, które już na pierwszy rzut oka powinny wylądować na szrocie. I to nie kwestia wyłącznie tego, że jesteśmy biedni jako Polacy i nie stać nas na nic lepszego. To wynik wieloletnich zaniedbań i kupowania samochodów z przekręconymi blatami o 200 000 km. Bo każdy chce dziesięcioletniego diesla z Niemiec z przebiegiem do 120 000 km. Takich samochodów nie ma. Nikt nie inwestuje w silnik wysokoprężny, aby jeździć 12 000 km rocznie. Absurd i totalna naiwność. Stąd w Polsce przekonanie, że diesel powyżej setki przebiegu musi kopcić. Gówno prawda.

Teoretycznie też takie samochody powinny być eliminowane przez diagnostów na przeglądach. Wciąż jednak wiele z nich dokonywanych jest „zaocznie”. Przychodzisz do OSKP z samym dowodem i extrasem. To też niesprawiedliwość względem tych, którzy mają nowsze samochody. Muszą ponosić wyższe koszty nabycia nowego diesla poprzez dodatkowy osprzęt jak szyna common rail, filtr cząstek stałych czy EGR. A obok nich może jechać przekręcony o dwie setki VW, który jak depnie to gaśnie słońce.

Na tle tych patologii znajduje się mały motorower, który pyrka sobie przez 5 miesięcy w roku przy prawej krawędzi emitując te swoje 0,0070 g sadzy. To ja chyba wole te komunikaty o ciastkach na każdej stronie. Dziękuję Ci Komisjo Europejska.

Poznaj nasz komentarz do tej sprawy:

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
10%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
3%
Grrrr!
27%
Smutne
60%
O autorze
Zdjęcie profilowe Leszek Śledziński
Leszek Śledziński
Zaczynałem jak każdy. Od Komara przez Simsona, chiński skuter... aż do spełniania swoich marzeń. W Jednoślad.pl Tworze swoje moto vlogi, testuje motocykle i motorowery oraz informuję o najważniejszych zmianach w prawie.
30 Komentarze
 • POJEBAŁO ICH
  16 października 2015 at 16:10

  NIE MA WIEKSZYCH PROBLEMOW W UE NIZ MAŁE PIŻDZIKI?

 • DEBILE
  16 października 2015 at 16:42

  Chyba ich jebł… żeby sie piepszyć piździkami w unii 😀 niech sie czym inym zajmująbo już zesrali sprawę z prawem jazdy AM karta motorowerowa była za free a nie jakies gówno… LWG pozdro

 • Mic_hall
  16 października 2015 at 16:48

  Chyba nigdy nie byliście w krajach południowych gdzie plaga tych pierdziawek jest nie do zniesienia. Nawet w PL przejedzie taki jeden 2T i smród ciągnie się za nim na kilometr. Za każdym jak taki wyjedzie przed maskę musze włanczać obieg zamknięty, bo wytrzymać się nie da.

  Ale w czym problem? Bedzie 4T a potem elektryki. Stara kiepska technologia zostanie wyparta przez lepszą. Rozumiem że zakaz spalania śmieci w kotłowniach domowych też wam przeszkadza. tak?

 • jas13
  16 października 2015 at 17:01

  Kiedyś w Technikum podłączyliśmy Syrenę 105 pod analizator spalin. Tlenek węgla był na poziomie aut z katalizatorem i wtryskiem, za to węglowodory wariowały.

 • Zdjęcie profilowe anonim
  16 października 2015 at 16:59

  U nas jest to jakaś choroba psychiczna. Z jednej strony wycięcie nieekologicznych psujów (2T), z drugiej kłopoty z wprowadzeniem na drogę publiczną czegoś, co wygląda na duży motocykl, ale ma napęd elektryczny, czyli – zgodnie z naszymj przepisami – motocyklem nie jest. Czyli proekologicznych sprzętów też nie. Wprowadzamy bezmyślnie nowe ograniczenia jednocześnie nie pozwalając na rozwój. Prawo nie nadąża za rozwojem cywilizacji. Wszystkie stare normy prawne obrastają w kolejne podpunkty:
  a. nie wolno…
  b. zabrania się…
  c. zakazuje się…
  d. podlega karze…
  e. podlega koncesji…
  f. urząd nadzorujący…
  g. …
  I tak do usranej… Smutne to.

 • Zdjęcie profilowe paci
  16 października 2015 at 17:10

  Obawiam się tylko że takie zakazywanie Wszystkiego może się państwem policyjnym (chyba już jest) i ogólnokrajowy wkur..eniem i polska wiosną (Arabowie mają my też możemy) bo gdzieś jest kur.. granica wytrzymałość człowieka.

 • UniaToDno
  16 października 2015 at 18:27

  Po prostu firmy tworzace silniki 4T dali duzo lapowki.

 • Zdjęcie profilowe anonim
  anonim
  16 października 2015 at 18:33

  A kosiarki, piły spalinowe i pompy szlamowe też out…? Pamiętam kiedyś taką panikę, dotyczącą dwusuwów w puszkach, a potem tych pędzonych etyliną… A za chwilę diesli, pofem znów benzynowych… i tak dalej. Co kilka lat od nowa 🙂

 • Zdjęcie profilowe Just_as_planned
  16 października 2015 at 17:34

  U nas jest tradycyjna spolegliwość, a skoro pokorne ciele naraz dwie matki ssie…
  ^
  I tak jesteśmy nadal na rozdrożu, ale zawsze można kupić kilka chińczyków w wykonie 2T na zaś. I będzie MOCNY zapas w kolejnym spichlerzu na następne lata. (2016… 2024).
  Żarówek włóknowych też już teraz mamy w opór. I nadal wszystkie działają. Zaiste, dziki to kraj, a nadal egzystuje sobie całkiem elegancko w tej całej… Unii Europejskiej. Normalnie… spryciarze po komunie my są, albo taka zwykła… wataha europy. 😉

 • Zdjęcie profilowe paci
  16 października 2015 at 18:42

  Wcześniej czy później musiało to nastąpić tylko czy to prawo będzie obowiązywać u Angoli pewnie nie skoro tam caly czas mozna rejestrować nowe jawy 350 2t, niestety póki z Unii bierzemy siano dla kuni to nikt sie nie postawi(angole mogą), najbardziej smrodzi USA,Rosja i Chiny ale oni mają wywalone na europejskie normy

 • Zdjęcie profilowe anonim
  16 października 2015 at 19:56

  Jak znam życie, to tylko wprowadzać do obrotu pojazdu 2T nie będzie można, a silniki 2T chinole będą tłukły do końca świata i o jeden dzień dłużej, zawsze będzie można kliknąć i na wycieraczkę kurier dostarczy 🙂

 • oo kurna
  16 października 2015 at 22:39

  Dobra kupiłem sobie miesiąc temu. A jesli bede chciał sprzedać za 14 miesiecy to co?

 • Zdjęcie profilowe Druid
  16 października 2015 at 22:14

  Małolaty lubią robić na złość, pewnie zakwitnie więc rynek tuningu skuterów z silników 4T na 2T… Ot tak, dla szpanu… ;)))

 • Dziwne to
  17 października 2015 at 02:12

  Mic_hall skutery tak nie walą jak kiedyś komarki, romety, simsony ludzie jeździli, żyli i żyją do dzisiaj, jakoś problemu nie było… tylko teraz jest napędzanie interesu… przecież 4t jest droższe w utrzymaniu … widziałem takie co bardziej kopciły niż 2t… a ty jak czujesz wiecznie jakis smród to idź do lekarza… bo chyba jest wychowany w eko systemie….

 • Zdjęcie profilowe paci
  17 października 2015 at 05:36

  Nie no po co 2t,w końcu konkretne części tuningowe zaczną importerzy sprowadzać,miałem niestety tylko 2 razy okazję robić 4t na konkretnych częściach i po wszystkim nie ustępowały 2t na starcie i v-max,do tej pory importerzy nie widzieli takiej potrzeby aby sprowadzać porządne graty do 4 suwów a teraz sama zaistniała.

 • Zdjęcie profilowe anonim
  17 października 2015 at 17:43

  2T znikną, bo nie spełnią wymogów normy emisji spalin i nie dostaną homologacji. A co z dieslami grupy VW…? Homologacja uzyskana w wyniku oszustwa, czyli przestępstwo, czyli homologacji tak naprawdę nie ma, a auta na drogach publicznych są. Co na to UE? I co na to nasi ubezpieczyciele? Wypłacą odszkodowanie za stłuczkę autem bez homologacji? Czy odeślą z roszczeniami do VW? Ale by były jaja, jak ktoś na poważnie by zaczął egzekwować prawo i wycofał te diesle z ruchu… A tak, w UE jak w naszym Trybunale Konstytucyjnym: przepis niezgodny z Konstytucją, ale obowiązuje do utworzenia nowego… Jaka szkoda… :-)))

 • Zdjęcie profilowe paci
  17 października 2015 at 18:02

  Ale za ten wałek w wv to bym temu co wymyślił rękę podał mial Łeba tylko szkoda ze mu nie wyszło:)

 • Zdjęcie profilowe Krupek
  17 października 2015 at 18:04

  Arasz nikt VW w UE nie wycofa i pewnie konsekwencji też nie będzie wielkich bo UE to Niemcy a Niemcy to UE

 • Zdjęcie profilowe anonim
  17 października 2015 at 19:40

  Ja to wiem 🙂 Sxkoda, że VW nie żyje z produkcji 2T, bo by pewnie tak szybko nie wyleciały :-)))

 • Kacpes12
  17 października 2015 at 20:53

  A to tylko 50cc czy wszystkie 2T ?

 • Zdjęcie profilowe pustelnig
  18 października 2015 at 10:30

  teraz to dopiero spadnie sprzedaż 50ccm. A1 time!

 • Zdjęcie profilowe paci
  19 października 2015 at 18:58

  pustelnig napisał:

  teraz to dopiero spadnie sprzedaż 50ccm. A1 time!

  Wątpię, kto ma kupić to kupi,jak miał kupić w 2t to kupi 4t są już dostępne na wtrysku,wielu juz nie pójdzie na prawko a 18 skończyli przed zmianą i też kupią,jak pisałem wczesniej nie było i jeszcze nie ma dobrych tuningowych części do 4t a dobrze podkręcone nie wiele ustępują 2t.Tak samo było z piłami,kosiarkami itp i co? 4t kupowane były i są,bo są cenione za mniejsze spalanie,mniej kopcenia,mniej hałasu i praktycznie bezobsługowe.

 • Zdjęcie profilowe Wombat
  7 marca 2016 at 23:19

  jeszcze długo będą. Nie bój. Są setki tysięcy zarejestrowanych takich pojazdów i trzeba je naprawiać.

 • Zdjęcie profilowe FilipNowyNaMotorach
  8 marca 2016 at 00:06

  Czy części do nich będą również wycofywane?

 • hsu
  17 marca 2016 at 09:18

  to niech ta sama unia europejska wprowadzi całkowity zakaz sprzedaży pojazdów na olej…. czy to diesel czy benzyna wszystko jedno gdyby był NAKAZ produkcji samochodów i innych pojazdów na wodór odcielibyśmy się od arabów sprzedających nam ropę

 • anonim
  12 maja 2017 at 18:56

  Bez sensu czemu w Europie takie głupie prawo.
  Unia się spina oto że niby motorowery, motocykle itp. 2T produkują niby dużo spalin. Jakoś w Ameryce jeżdżą dieslami 4, 5 litrowymi i nic im Ameryka nie zrobi chociaż oni najbardziej zatruwają środowisko. Porównajcie sobie 4.0 z 50ccm lub 125ccm. Poprostu żal.

 • Antek
  21 sierpnia 2017 at 21:00

  trzeba powoli zegnać się z tym światem

 • Krystian
  22 listopada 2017 at 13:26

  może zróbmy jakiś zamach na urzędników z unii albo lepiej nie, tylko strajk silny protest !!! ???