Nie zapłacisz za wymianę prawa jazdy, jeśli to wina samorządu. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie prowadzonej na wniosek Rzecznika Praw Obywatela. W orzeczeniu czytamy, że obywatel nie może być obciążony kosztami wymiany dokumentu w sytuacji, w której wymiana następuje z powodu działania władzy (np. zmiany nazwy ulicy). 

Kierowca nie powinien być obciążany kosztami wymiany prawa jazdy, gdy konieczność taka wynika z niezależnych od niego działań władz samorządowych – czytamy w Rzeczpospolitej jednogłośne orzeczenie Trybunał Konstytucyjnego.

Orzeczenie dotyczy wniosku Rzecznika Praw Obywatela Adama Bodnara, który w listopadzie 2015 roku zgłosił wątpliwości do tego, czy konstytucyjnym jest pobieranie opłaty od obywatela za wymianę prawa jazdy, gdy wymiana wynika z działań władzy. Chodziło dokładnie o fakt, że z jednej strony obywatel zmuszony jest na wymianę dokumentu, gdy zmienia się jego miejsce zamieszkania, a z drugiej – w teorii – miejsce zamieszkania zmienia się, gdy np. władze samorządowe zmieniają nazwę ulicy przy której mieszka.

Takie sytuacje zdarzały się ponoć częściej niż mogłoby się wydawać i, zgodnie z rozporządzeniem z 2013 roku, do tej pory obywatel był zobowiązany zgłosić zmiany i uiścić opłatę w wysokości 100 zł za wydanie nowego dokumentu.

Trybunał jednogłośnie orzekł, że jest to niekonstytucyjne, co oznacza, że od dnia orzeczenia obywatel nie będzie ponosił kosztów “zmiany” adresu zamieszkania, jeśli wynikają one z działania władzy (jak w przykładzie powyżej).

Co ciekawe, TK zasugerował, że najważniejszy dokument obywatel Polski – dowód osobisty – nie posiada adresu zamieszkania, a więc adres taki nie powinien być konieczny w prawie jazdy.

Ustawodawca powinien zatem rozważyć, czy konieczne jest zamieszczanie tego rodzaju danych w prawach jazdy, dowodach rejestracyjnych i innych podobnych dokumentach – dodał TK.

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy 2018 bez adresu zamieszkania? Wszystko zależy od CEPiK 

Pomysł o likwidacji adresu zamieszkania z prawa jazdy wnoszono zresztą niedawno w interpelacji poselskiej. Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, Marek Chodkiewicz, w odpowiedzi na interpelację zaznaczył, że ministerstwo zakłada takie rozwiązanie.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Źródło: RP.pl, tvn24bis.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button