Wszystko o wyprzedzaniu: na pewno wiesz kiedy wyprzedzasz? Mandaty się sypią, a kierowcy nie znają podstawowych przepisów

Wyprzedzanie na i przed przejściem dla pieszych

Ostatnio po sieci krąży wiralowe wideo, w którym niczego nieświadomi kierowcy dowiadują się o tym, że właśnie dokonali wykroczenia i będzie ich to kosztować aż 1500 zł. Na samą myśl robi się bardzo smutno, ale sprawa smuci podwójnie, bo okazuje się, że duża liczba kierowców nie zna podstawowych przepisów ruchu drogowego. Chodzi o wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych oraz na przejściu dla pieszych oraz związanych z tym wykroczeniem nowych wysokich mandatach. Jak więc sprawa wygląda w świetle prawa?

Oglądając takie filmy można dojść do wniosku, że sami (najczęściej nieświadomie) prosimy się o wlepienie mandatu. A te od 1 styczna 2022 bolą o wiele bardziej. Mandaty to jednak tylko jedna strona medalu, bo chodzi tu także, a właściwie przede wszystkim o bezpieczeństwo. Na filmie kierowcy, którzy ewidentnie dopuścili się wykroczenia, odmawiają przyjęcia mandatu słysząc o karze w wysokości aż 1500 zł. Twierdzą, że podczas jazdy po drodze wielopasmowej nikogo nie wyprzedzali i nie istnieje podstawa mówiąca o złamaniu przepisów prawa. Problem w tym, że w tym wypadku wizyta w sądzie okaże się bolesną przegraną i doliczeniem kosztów postępowania. Dlaczego?

Co to jest wyprzedzanie: na pewno wiesz?

Manewr wyprzedzania – co to takiego? Teoretycznie wiedzą to nie tylko osoby posiadające prawo jazdy. Każdy zna to słowo. Jednak co wyprzedzanie oznacza w świetle prawa? Tu zaczynają się strome schody.

Co mówi na temat wyprzedzania ustawa Prawo o ruchu drogowym? Jaka jest definicja wyprzedzania?

Zgodnie z art. 2 pkt 28 Prawa o ruchu drogowym wyprzedzanie jest definiowane jako przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.
Tylko tyle i aż tyle, chciałoby się rzec, ponieważ ta definicja odnosi się do znacznie większej ilości sytuacji niż obejmuje świadomość większości kierowców. Nie wiedzieć dlaczego utarło się, że wyprzedzanie odbywa się tylko i wyłącznie na drogach dwukierunkowych, czyli wtedy, gdy musimy zmienić pas i wjechać na jezdnię o przeciwnym kierunku, by wyprzedzić jadący przed nami pojazd. Definicja manewru wyprzedzania nie mówi jednak nic o rodzaju jezdni. Jadąc drogą wielojezdniową, czyli taką, która ma więcej niż jeden pas prowadzący w tym samym kierunku nie włączamy kierunkowskazów i nie zmieniamy pasa, ale nadal wyprzedzamy pojazd jadący po naszej prawej stronie. To także jest manewr wyprzedzania.
Nawet gdy poruszamy się drogą posiadającą trzy pasy w jednym kierunku, znajdując się na skrajnym lewym pasie, nadal wyprzedzamy pojazd, który znajduje się na skrajnym prawym. Nie musimy przejeżdżać bezpośrednio obok tego pojazdu by w świetle przepisów i w rzeczywistości wykonać manewr wyprzedzania. Ta kardynalna zasada zdaje się być nagminnie lekceważona, lub nie zauważana przez kierowców.

Przeczytaj także:

Ile można mieć promili w Polsce w 2022? Jazda po alkoholu na motocyklu. Co grozi, jaki mandat i kara

Ponadto w przepisach ruchu drogowego można znaleźć taki zapis:

Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

1)

jednokierunkowej;

2)

dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

Tutaj wyraźnie jest mowa o wyprzedzaniu na jezdni jednokierunkowej.
Do wyprzedzania na jezdniach jednokierunkowych wielopasmowych dochodzi bardzo często. Dokonujemy tego czasami setki razy dziennie w drodze do i z pracy. Ot, jedziemy swoim pasem z większą prędkością niż pojazdy na innych pasach, nie włączamy kierunkowskazów, nie zmieniamy pasa. W takiej sytuacji właśnie może się mylnie wydawać, ze nie wykonujemy żadnego manewru. A tu niespodzianka, bo właśnie wyprzedzamy! W takiej sytuacji obowiązują te same zakazy co podczas wyprzedzania na drodze dwukierunkowej

Manewry na drodze: omijanie, wymijanie, wyprzedzanie – znasz je i wiesz czym się różnią?

Do problemów z wyprzedzaniem dochodzi fakt, że kierowcy często mylą wykonywane manewry, nazywając np. wyprzedzanie wymijaniem, podczas gdy są to co do kierunku całkowicie przeciwstawne działania.

Wyprzedzanie już przytoczyliśmy, ale warto także przypomnieć sobie kolejna dwa z trzech najczęściej wykonywanych w trakcie jazdy po drogach.

Omijanie – manewr, który wykonujemy podczas przejeżdżania (przechodzenia) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody

Wymijanie – mianem tym z kolei określa się przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku

Celowo w tym wypadku podkreślamy najważniejszą cechę każdego z tych manewrów. Warto aby każdy kierowca zapamiętał te definicje raz na zawsze.

Przeczytaj też:

Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych od 2022: lista zmian. Tabela mandatów

Zakaz wyprzedzania na przejściu dla pieszych oraz przed przejściem dla pieszych: Dlaczego to takie ważne?

Wyprzedzanie na i przed przejściem dla pieszych. temat niby jasny i niby znany, ale okazuje się, że duża liczba kierowców w Polsce wykłada się na tym podstawowym zagadnieniu. Jak to możliwe?

Teoretycznie większość z nas kierowców wie, że nie wolno wyprzedzać na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, a nawet to, że należy zwolnić dojeżdżając do takiego miejsca. Jednak wygląda na to, że z powodu braku znajomości definicji manewru wyprzedzania, dopuszczamy się nagminnie tego wykroczenia na jezdniach o większej ilości pasów jednokierunkowych. Dlaczego to takie ważne i zarazem niebezpieczne? Wystarczy wyobrazić sobie, że dla lepszego zobrazowania sytuacji wyprzedzamy ciężarówkę, lub autobus. Pojazdy te całkowicie uniemożliwiają wgląd w to czy do przejścia zbliża się z prawej strony posiadający od 1 czerwca 2021 roku pierwszeństwo pieszy. Wówczas jedyne co nam pozostaje to zdać się niejako na fakt, że kierowca samochodu na prawym pasie ma wystarczający wgląd w sytuację i zachować szczególną ostrożność przejeżdżając przez przejście dla pieszych. Jeśli w takim wypadku dopuszczamy się wyprzedzania, a na przejście właśnie wszedł pieszy, którego nie widzimy, to skutki takiego zdarzenia mogą być znacząco gorsze od naszych wyobrażeń.

Praktyka pokazuje, że na prawym pasie wcale nie musi znajdować się duży pojazd, bo wystarczy motocykl, by na chwilę usunąć pieszego z pola widzenia kierowcy. Dojeżdżając do przejścia dla pieszych w takiej sytuacji należy zwolnić i dostosować prędkość do wyprzedzanego pojazdu.

Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych. Kiedy można, a kiedy nie?

Art. 26 ust. 3 pkt. 1. Ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi: “Kierującemu pojazdem zabrania się (…) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany.” Tak, ten zakaz dotyczy również wyprzedzania na jezdniach jednokierunkowych.

Zatem na przejściu dla pieszych można wyprzedzać, ale tylko wówczas gdy np. wyposażone jest w odpowiednią i działającą sygnalizację świetlną, lub gdy ruchem kieruje policjant.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button