Ile można mieć promili w Polsce w 2022? Jazda po alkoholu na motocyklu. Co grozi, jaki mandat i kara

Jazda pod wpływem jest surowo zabroniona, co grozi osobom, które złamią tez zakaz? Prawo drogowe 2022

W skrócie
 • Kiedy jazda po alkoholu jest przestępstwem, a kiedy wykroczeniem? Różnica jest spora!
 • Jaki mandat grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?
 • Czy mandat to jedyna kara jaką mogę dostać za jazdę pod wpływem?
 • Jaka kara czeka na pijanego kierowcę, który doprowadził do kolizji lub wypadku drogowego?
 • Taryfikator mandatów. Najważniejsze zmiany: dotyczą one również osób przyłapanych na jeździe po spożyciu alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu bez dwóch zdań powinna być – i jest – srogo karana. A teraz, wraz z nowelizacją prawa drogowego zaostrzono kary z jazdę na “podwójnym gazie”. Niestety, to nadal ogromny problem na polskich drogach. Ile można mieć promili w organizmie w Polsce w 2022 roku i co grozi za jazdę pod wpływem? Odpowiadamy! 

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu są bardzo poważne i dobrze. Ten niebezpieczny proceder docelowo powinien zostać zupełnie zlikwidowany. Występują dwa typy jazdy pod wpływem alkoholu, z czego jeden to wykroczenie, a drugi to przestępstwo. W świetle prawa mówi się o jeździe „po spożyciu” (0,2 – 0,5 promila) oraz „w stanie nietrzeźwości” (pow. 0,5 promila).

Prowadzenie motocykla pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych to jedno z najbardziej nieodpowiedzialnych, głupich i skrajnie niebezpiecznych zachowań za kierownicą. Osoby kierujące pod wpływem alkoholu zagrażają nie tylko swojemu bezpieczeństwu, ale przede wszystkim osobom trzecim, a to w tej sytuacji jest kluczowe. Zmiana w taryfikatorze mandatów 2022 dotyczy również mandatów i kar za jazdę po spożyciu alkoholu. Nowe prawo drogowe wraz z nowym taryfikatorem mandatów obowiązuje od 1 stycznie 2022. Co się zmieniło?

Jazda po alkoholu. Kiedy jest przestępstwem?

Tytułem wstępu musimy wyjaśnić, że osoby przyłapane na jeździe pod wpływem alkoholu możemy podzielić na dwa typy: tych którzy dokonali wykroczenia oraz tych, którzy popełnili przestępstwo. Czym to się różni? Granica jest bardzo cienka:

 1. Do wykroczenia dochodzi wtedy kiedy mówimy o stanie po użyciu alkoholu, a więc kiedy badanie krwi wskaże od 0,2 do 05, promila lub od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu w przypadku badania alkomatem.
 2. Do przestępstwa dochodzi w sytuacji, w której kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości. Do takiej sytuacji dochodzi w momencie, w którym we krwi znajduje się 0,5 promila alkoholu lub powyżej 0,25 mg alkoholu w litrze wydychanego powietrza.

Z całą stanowczością należy podkreślić, że wykroczenie nie zakończy się tylko mandatem i będziemy mogli zapomnieć o sytuacji. W myśl nowego kodeksu wykroczeń (art. 87) kara będzie zdecydowanie surowsza i mamy nadzieję, że odstraszy ona mniej odpowiedzialnych kierowców od popełniania takich czynów. W artykule czytamy:

“Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych”.

Przeczytaj również:

100 nieoznakowanych, nowych radiowozów dla policji. Spokojnie, szybko się zwróci: mandat 5 tys. zł od 1 stycznia

Należy podkreślić, że to o czym mowa to tylko kara finansowa oraz ewentualna kara pozbawienia wolności. Nowy taryfikator mandatów oraz zmiany w prawie drogowym 2022 nie zmieniły jednej rzeczy – osoba przyłapana na jeździe pod wpływem alkoholu obligatoryjnie była i jest karana zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oprócz tego należy podkreślić, że kara finansowa, o które wspomina artykuł 87, to najniższa możliwa kwota grzywny. Najwyższa kara od 1 stycznia wynosi nawet 30 tysięcy złotych. Do tej pory kierowca mógł zostać ukarany mandatem karnym w wysokości maksymalnie 5000 zł. To sześć razy więcej! Z kolei jeśli wybierzesz się na przejażdżkę np. rowerem i jesteś pod wpływem alkoholu, to zostaniesz ukarany mandatem karnym w wysokości minimum 1000 zł.

Poza tym za jazdę po alkoholu kierowca może zostać ukarany 30-dniowym aresztem.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Grzywna nałożona przez sąd jest uzależniona od dochodu kierowcy złapanego na jeździe pod wpływem alkoholu. Finalna kwota grzywny będzie pochodną ilości stawek dziennych nałożonych przez sąd na kierowcę (od 10 do 540 stawek dziennych, wynoszącą od 10 do 2000 zł za stawkę dzienną). Osoby, które dopuściły się przestępstwa wynikającego z jazdy pod wpływem alkoholu mogą zostać również skazane na karę pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto prawo jazdy takich delikwentów wraz z prawem do kierowania pojazdami mechanicznymi zostanie zatrzymane na okres od 3 do 15 lat. Myślisz, że to wszystko? Na szczęście nie: sąd może orzec karę zapłaty od 5 do 60 tysięcy złotych sankcji na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jazda po pijaku. Kary mogą zaskoczyć… i dobrze!

Obowiązujące kary finansowe za jazdę pod wpływem alkoholu to jedno. Inną kwestią jest fakt, że od 17 września 2022, zgodnie z nowymi rozporządzeniami Twoja historia występków drogowych będzie udostępniana towarzystwom ubezpieczeniowym. Oznacza to nie mniej, nie więcej, że składki obowiązkowych ubezpieczeń OC będą uzależnione od Twojej historii, karalności i np. ilości mandatów. Jeśli zatem zostaniesz przyłapany przez policje, będziesz musiał/a zapłacić więcej za kolejną polisę OC.

Przeczytaj również:

Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych od 2022: lista zmian. Tabela mandatów

Wcześniej wspomniane kary za jazdę pod wpływem alkoholu wydają się wysokie, lecz pamiętajmy, że prawdziwe karanie zaczyna się w momencie, w którym naprawdę coś się wydarzy na drodze (chociaż sam fakt jazdy po alkoholu jest “czymś”) i dojdzie do wypadku drogowego. Konsekwencje będą proporcjonalne do następstwa wypadku.

Jeśli w wyniku wypadku nikt nie zginie, kierowca może podlegać karze pozbawienia wolności do 4,5 roku. Oprócz tego zostanie na niego nałożony zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz grzywna w wysokości od 10 tys. do 60 tys. złotych. Jeśli jednak w wyniku prowadzenia w stanie nietrzeźwości dojdzie do wypadku drogowego, w którego wyniku dojdzie do utraty życia, to kara będzie zdecydowanie wyższa.

Taki przestępca może liczyć na pozbawienie wolności od 3 do 12 lat, obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów oraz karę finansową w wysokości od 10 do 60 tysięcy złotych. Na dokładkę należy wspomnieć, że jeśli jesteś nietrzeźwy i spowodujesz kolizję drogową, to oprócz wcześniej wspomnianych kar finansowych możesz ponieść koszty związane z naprawą uszkodzeń pojazdu poszkodowanego lub innych przedmiotów – towarzystwo ubezpieczeniowe lub Ubezpieczniowy Fundusz gwarancyjny mogą ubiegać się o tzw. regres.

Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tej wielkości kary, może im to całkowicie zrujnować życie, krótko mówiąc więzienie, utrata pracy itd., nie mówiąc o karach finansowych, też dla niektórych olbrzymich karach. Oni po prostu uważają, że nic się nie stanie, że jadą tylko do najbliższego sklepu, że jakoś dojadą no i cóż, ich trzeba po prostu jakoś eliminować z dróg, a wcześniej próbować zmienić ich myślenie

– mówił w rozmowie z TVP Marek Dworak, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. Ruchu Rowerowego i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Taryfikator mandatów 2022. Zmiany w prawie drogowym:

 1. Za nieujawnienie sprawcy wykroczenia – mandat do 8 tys. zł
 2. Za spowodowanie kolizji drogowej, w której będą osoby poszkodowane – mandat 1,5 tys. zł
 3. Za spowodowanie kolizji drogowej pod wpływem alkoholu – mandat 2,5 tys. zł
 4. Jazda bez wymaganych uprawnień (kategoria prawa jazdy przypisana do pojazdu, którym aktualnie się poruszasz) – mandat 1,5 tys. zł
 5. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu – mandat 1,5 tys. zł
 6. Wjazd za szlaban kolejowy – mandat 2 tys. zł
 7. Wyprzedzanie na zakazie lub niedozwolonym miejscu – mandat 1 tys. zł
 8. Niewskazanie kierującego ze zdjęcia wykonanego przez fotoradar – mandat 8 tys. zł.

Zmiany w prawie drogowym oraz zaostrzenie przepisów dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu były konieczne, aby ograniczyć niebezpieczny proceder, który w naszym kraju niestety nadal jest bardzo popularny. Osoby nietrzeźwe (pod wpływem alkoholu oraz innych używek) spowodowały w 2021 roku 162 wypadki drogowe i ponad 870 kolizji. W wyniku prowadzenia aut przez osoby nietrzeźwe, życie straciło 9 osób, a 188 odniosło obrażenia.

Jednoznacznie możemy stwierdzić, że problem istnieje i jest dosyć duży. Wysokie kary finansowe, ograniczenie wolności i daleko idące konsekwencje wynikające z jazdy pod wpływem alkoholu są jedynym skutecznym środkiem działającym na psychikę niektórych kierowców.

Pamiętaj o jednej bardzo ważnej zasadzie, jeśli w ogóle zastanawiasz się czy możesz jechać, to nie jedź. Po prostu. Jeśli z jakiegoś powodu musisz to udaj się na posterunek policji i poproś o przebadanie lub wyposaż się w atestowany, dobry alkomat, jednakże pamiętaj o kolejnej sprawie. To, że alkomat wskaże wyczekiwane “0,0” to wcale nie znaczy, że powinieneś wsiadać na motocykl lub za kierownicę auta.

W wyniku szkodliwej działalności alkoholu organizm traci swoją percepcję, a ślady jego obecności w ciele człowieka zostają niestety dłużej niż mogłoby się to wydawać. Problemy ze skupieniem, senność, opóźniony refleks to trzy najważniejsze problemy, z którymi borykają się kierowcy na kacu. Ból głowy przeminie, ale złe rzeczy, do których mogłeś doprowadzić po ostrej balandze mogą zostać w Twojej głowie do końca życia. Myślmy zatem!

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

 1. Do katalogu kar powinna dołączyć również konfiskata samochodu. i obowiązek posiadania alkomatu. Już kilka razy jak się zbadałem alkohitem, wyszło, że nie mogę prowadzić. Po prostu czasem człowiek odeśpi imprezę, wypije kawę, a tu nadal znajdą się niedozwolone ułamki promili pomimo, wrażenia trzeźwości.

 2. Nieprawda, ze jazda pod wpływem wszystkich substancji psychoaktywnych jest skrajnie niebezpieczna. Przemawia za tym nauka i fizjologia. Wystarczy sięgnąć do prac Uniwersytetów Medycznych, jak się samemu tylko piwsko chleje.

 3. Nieprawda, że jazda po wszystkich substancjach psychoaktywnych jest skrajnie niebezpieczna. Przemawia za tym nauka i fizjologia. Wystarczy przeczytać prace naukowe Uniwersytetów Medycznych, jak samemu się tylko piwsko chleje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button