Taryfikator mandatów 2022: czy przez nieudolność urzędników nie wejdzie w życie? Sprawa bez precedensu

Zmiany w prawie drogowym bulwersują nie tylko przez wysokie kwoty, opieszałość urzędników jest niesamowita

Nowy taryfikator mandatów 2022 oraz zmiany w prawie drogowym na przyszły rok, nie schodzą z ust kierowców w całym kraju. Mandaty będą wysokie, nie będzie pobłażania dla kierowców, punkty karne będą się utrzymywać przez dwa lata, a stawka obowiązkowego ubezpieczenia OC będzie zależała od ilości punktów karnych na koncie kierowcy. No chyba, że zmiany w prawie nie wejdą w życie…

Informacje o zmianie prawa drogowego i nowym taryfikatorze docierają do nas z każdej strony i dzisiaj ciężko byłoby znaleźć kierowcę, który nie słyszał o planowanych zmianach. Jest tylko jedno małe “ale” akt zmian prawnych w sprawie wysokości nakładanych grzywien nie został w dniu 30.12 nadal opublikowany. Oznacza to, jeśli zmiany w prawie faktycznie wejdą w życie, to kierowcy i funkcjonariusze policji oficjalnie dowiedzą się o nich tuż przed ich wdrożeniem. To bardzo dziwna sytuacja.

– Choć rozporządzenie nie wprowadza nowych typów czynów zabronionych, a jedynie podwyższa kary za już istniejące wykroczenia, obywatel powinien zawczasu wiedzieć, jaka sankcja grozi mu za dane przewinienie. Projektodawcy tak dużo mówią o prewencyjnym efekcie zmian. Można go jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy kierowca będzie świadom, że w razie czego musi się liczyć z koniecznością zapłaty już nie np. 500 zł, lecz 1500 zł. Dlatego publikacja taryfikatora na ostatnią chwilę jest niepoważna

– mówi prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną

Nowy taryfikator mandatów 2022: policja nie wie czy go stosować

Obecnie najwyższy mandat karny jaki może nałożyć funkcjonariusz policji na kierowcę wynosi 500 zł. Po 1 stycznia 2020 najwyższa kara finansowa będzie stanowić dziesięciokrotność tej kwoty, czyli 5000 zł! To bardzo duża zmiana nie tylko dla kierowców, ale i budżetu który będzie zasilany w większym stopniu z pieniędzy kierowców. Problem jednak polega na tym, że na trzy dni przed wcieleniem zmian, policja nadal nie wiedziała jaki taryfikator ma oficjalnie stosować. To sprawa bez precedensu.

Przeczytaj również:

Tabela mandatów 2022

„Gazeta Prawna”, która wywlekła problem na światło dzienne opisuje sprawę w artykule pt. . „Od 1 stycznia 2022 r. wyższe kary za wykroczenia drogowe. Mandaty na wariackich papierach” pisze w nim:

 

Na trzy dni przed wejściem w życie zmian podwyższających grzywny za wykroczenia drogowe policja nie wiedziała, jaki taryfikator ma stosować. (…) do zamknięcia tego wydania DGP wciąż nie został opublikowany taryfikator, czyli rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Przedstawiciele Rządowego Centrum Legislacji wyjaśniali nam, że za przygotowanie dokumentu odpowiada Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, podczas gdy resort odsyłał do KPRM, które powinno „lada chwila” opublikować rozporządzenie.. Więcej jak ustaliła przywołana redakcja: (…) z uwagi na możliwe zmiany kształtu taryfikatora po przekazaniu go z MSWiA do KPRM policja nie informowała podległych jednostek o jego treści do czasu publikacji ostatecznej wersji w Dzienniku Ustaw.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

Dnia 29 grudnia Rządowe Centrum Legislacji w swoim Biuletynie Informacji Publicznej w Wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów utworzyła zakładkę z informacją: Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. W zakładce znalazła się informacja o autorze projektu, czyli o Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nadano nawet numer w wykazie – 147. Szkopuł jednak jest w tym, że to tyle. W środku nie znajdował się żaden tekst aż do 31 grudnia br. Tekst rozporządzenia prezesa rady ministrów trafił na stronę dopiero 31.12 i oczekuje na podpisanie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button