Wszyscy kierowcy wymienią prawo jazdy, nawet bezterminowe – czekają nas zmiany w prawie. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy w 2021?

Zmiany przepisów spowodują, że już niedługo wszyscy będziemy posiadaczami terminowego prawa jazdy. Co powinniśmy wiedzieć?

W skrócie
 • Wymiana dokumentu prawa jazdy będzie dotyczyć wszystkich kierowców - nawet tych, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy
 • Bezterminowe prawa jazdy będą ważne do roku 2033. Jednak wymiana tego typu dokumentów rozpocznie się już w roku 2028.
 • Wymiana dokumentu prawa jazdy. Co należy wiedzieć i na jaki wydatek należy się przygotować
 • Dokumenty, które będziesz musiał przygotować zanim udasz się do urzędu - zestawienie.
 • Więcej informacji, porad i wiadomości ze świata motocykli znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoslad.pl

Bezterminowe prawo jazdy już za jakiś czas całkowicie zniknie z portfeli polskich kierowców. Wszystko za sprawą zmian w przepisach, które regulują „trwałość” bezterminowego dokumentu. Wymiana będzie dotyczyć wszystkich kierowców. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy i do kiedy będziemy musieli to zrobić?

Zmiana w prawie drogowym, dotyczącym dokumentu prawa jazdy dotknie wszystkich kierowców. Każda osoba uprawniona do kierowania pojazdami, chcąca móc nadal poruszać się po drogach publicznych, będzie musiała stawić się w starostwie i wnioskować o wydanie nowego dokumentu prawa jazdy – terminowego. Bez wyjątków.

Obecnie w Polsce nie możemy stać się właścicielem bezterminowego prawa jazdy – urzędy już ich nie wydają. Każdy dokument posiada termin ważności. Zupełnie inaczej niż miało to miejsce kilka lat temu. Kierowcy, jeśli lekarz nie widział przeciwwskazań, otrzymywali bezterminowe prawo jazdy. Obecnie takiej możliwości już nie ma. Najdłuższy okres trwałości prawa jazdy to 15 lat. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli lekarz przed podjęciem kursu wykryje jakieś schorzenia lub jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, mogące mieć wpływ na zdolność kierowcy do prowadzenia pojazdów, ważność prawa jazdy może być krótsza. Od wielu lat najczęstszym powodem (również w czasach kiedy dostępne było bezterminowe prawo jazdy) skrócenia ważności prawa jazdy są problemy ze wzrokiem. Jeśli lekarz takowe wykrył, to kierowca mógł stać się posiadaczem prawa jazdy ważnego przez np. 5 lat. Po tym okresie musiał udać się na badania lekarskie, a następnie do starostwa w celu przedłużenia uprawnień.

Obecnie żaden kierowca nie może stać się posiadaczem bezterminowego prawa jazdy. Oznacza to, że jeśli jesteś zdrowy jak ryba, to maksymalnie możesz się stać posiadaczem prawa jazdy, które będzie ważne przez 15 lat. Jeśli lekarz wykryje jakieś nieprawidłowości, to dokument będzie ważny tyle, na ile otrzymaliśmy uprawnienia do kierowania pojazdami. Może to być 5 lat.

Bezterminowe prawo jazdy. Czy wymiana będzie obowiązkowa?

Tak, niestety wszyscy kierowcy podlegają obowiązkowi wymiany prawa jazdy – nawet jeśli w Twoim dokumencie widnieje napis „bezterminowe”. Wymiana prawa jazdy, według mocodawców, ma związek z wprowadzeniem do obiegu nowego wzoru dokumentu prawa jazdy.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Wymiana bezterminowego prawo jazdy. Wszystko co musisz wiedzieć – do kiedy, cena, dokumenty,

Wymiana bezterminowych dokumentów prawa jazdy rozpocznie się dopiero w roku 2028. Oznacza to, że jeśli dysponujesz bezterminowym dokumentem uprawniającym się do poruszania się np. motocyklami po polskich drogach, to obowiązek wymiany dokumentu dotknie Cię dopiero w roku 2028. Zatem nie jest tak źle – mamy jeszcze minimum 7 lat na cieszenie się dokumentem, który nie ma terminu przydatności. Warto jednak zaznaczyć, że proces wymiany dokumentów będzie rozłożony w czasie i będzie trwać przez kilka lat: najpóźniej prawo jazdy wymienimy w roku 2033. Dokumenty otrzymane w przyszłości będą posiadać (tak jak obecnie wszystkie wydawane prawa jazdy) 15-letni okres ważności. Oznacza to, że w roku 2033 na polskich drogach nie będzie już kierowców legitymujących się dokumentem bezterminowego prawa jazdy. Po upływie tej daty, kierowca chcący przedłużyć uprawnienia, które do tej pory były bezterminowe nie będzie zobligowany do wizyty lekarskiej. Wymianie podlegać będzie tylko dokument. Wizyta u lekarza będzie zatem zbędna.

Prawo jazdy 2021: jakie zmiany czekają na kierowców? Za co będzie odbierane? Nachodzą nowe przepisy

Wymiana dokumentu prawa jazdy obecnie kosztuje nieco ponad 100 zł. Oczywiście, jeśli w grę nie wchodzą badania lekarskie i jesteśmy w posiadaniu aktualnego zdjęcia. Koszty wydania prawa jazdy to dokładnie 100, 50 zł, z czego 50 gr stanowi opłata ewidencyjna. Do wniosku o wydanie dokumentu prawa jazdy musimy dołączyć aktualne zdjęcie. Oznacza to, że jeśli nie posiadamy zdjęcia, to do wydania dokumentu będziemy musieli doliczyć koszty wykonania fotografii. Jeśli jednak jesteś w posiadaniu terminowego prawa jazdy, zanim złożysz podanie o wydanie nowego dokumentu będziesz musiał odwiedzić lekarza. Wizyta u lekarza, to stały koszt 200 zł. Oznacza to, że całkowity koszt wymiany prawa jazdy może wynieść około 350 zł. Nie jest to mało – zważywszy na to, że sama wymiana kosztuje zaledwie nieco ponad 100 zł.

Szczęście mają Ci, którzy dzisiaj są w posiadaniu bezterminowego prawa jazdy – oni nie podlegają kontrolnej wizycie u lekarza. Wymianie w takim przypadku ulega tylko sam dokument. Oznacza to, że wymiana dokumentu będzie tańsza nawet o 200 zł!

Wymiana prawa jazdy. Jakie dokumenty muszę przygotować?

 • Wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy – wniosek znajdziesz w urzędzie lub na stronie internetowej.
 • Do wymiany dokumentu prawa jazdy będziesz potrzebować również kolorowe, aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm.
 • Potwierdzenie opłaty ewidencyjnej. Pieniądze uiścisz w kasie urzędu lub przelewem (w razie płatności przelewem będziemy potrzebować dodatkowo potwierdzenie przelewu).
 • Oświadczenia o zapoznaniu z treścią art. 233 kk. oraz art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami – oświadczenia znajdziesz tam gdzie wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy
 • Przyda się również kserokopia prawa jazdy, którym posługiwałeś/aś się do tej pory.

Przeczytaj również:

Bezterminowe prawo jazdy. Będziesz musiał je wymienić!

 

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

 1. podobno prawo nie działa wstecz.. nabyłem bezterminowe uprawnienia i mnie to wali, wymienię sobie w UK na bezterminowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button