Bezterminowe prawo jazdy. Będziesz musiał je wymienić!

Bezterminowe prawa jazdy całkowicie znikną. Za jakiś czas każdy kto posiada prawo jazdy bez wyznaczonego terminu ważności będzie musiał je wymienić. Jednak spokojnie, do daty zero zostało jeszcze sporo czasu!

Obecnie w Polsce nie wydaje się już bezterminowych dokumentów zezwalających na poruszanie się pojazdami po drogach publicznych – wydawano je do 2015 roku. W każdym dokumencie prawa jazdy wydanym po roku 2015 jest wyznaczony termin wygaśnięcia ważności dokumentu. Obecnie najdłuższy okres to 15 lat – wszystko zależy od stanu zdrowia kierowcy i jego możliwości psychofizycznych. Jeśli lekarz w trakcie badania wykryje jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, może skrócić okres ważności dokumentu. Nie oznacza to jednak, że wydane wiele lat temu prawa jazdy są nieważne.  Bezterminowe dokumenty będą ważne jeszcze przez wiele lat – także póki co możecie spać spokojnie.

Ten stan rzeczy będzie się jednak zmieniać od roku 2028. To właśnie wtedy rozpocznie się proces wymiany dokumentów. Wymiana prawa jazdy przeciągnie się do roku 2033. Zmiany te mają związek z wprowadzeniem nowego wzoru blankietu potwierdzającego posiadanie uprawnień.

Wymiana prawa jazdy. Ile to kosztuje?

Obecnie wymiana dokumentu prawa jazdy to koszt 100 zł. Dodatkowo kierowca ponosi opłatę w wysokości 50 groszy z tytułu opłaty ewidencyjnej. Bardzo mało prawdopodobne jest utrzymanie cen wymiany dokumentów do czasu wdrożenia obowiązkowej wymiany wzoru dokumentu. Musimy pamiętać, że obecnie chcąc wymienić prawko na nowe musimy również ponieść koszty związane z wykonaniem badania lekarskiego (200 zł) oraz do wniosku o wydanie dokumentu, dołączyć aktualne zdjęcie – jego wykonanie również może być dodatkowym kosztem.

Nowe dokumenty będą wydawane z 15-letnim okresem ważności. To oznacza, że najpóźniej w roku 2033 nikt nie będzie już posiadał bezterminowego prawa jazdy. Po upłynięciu ważności wyszczególnionej w dokumencie, kierowca będzie zobowiązany wymienić dokument.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

 

[Trending]

Inne publikacje na ten temat:

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button