Eksplozja na Rajdzie Dakar 2022: to mógł być zamach terrorystyczny

Do wybuchu samochodu serwisowego doszło pod hotelem. Ucierpiała jedna osoba

W skrócie
  • W środę, na kilka dni przed rozpoczęciem 44. edycji Rajdu Dakar 2022 doszło do eksplozji jednego z pojazdów serwisowych - o fakcie organizator poinformował dopiero w sobotę.
  • W samochodzie serwisowym poszkodowanej ekipy znajdowało się sześć osób. Tylko jednak została poszkodowana w wyniku wybuchu.
  • Poszkodowanym ekipy Sodicars jest Philippe Boutron, francuski biznesmen, prezydent drugoligowego klubu piłkarskiego US Orleans. Kierowca miał miał wystąpić w Rajdzie Dakar po raz dziewiąty.
  • Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na naszej stronie internetowej, jednoslad.pl

W miniony weekend rozpoczął się Rajd Dakar, w którym zawodnicy pokonają aż 8000 kilometrów po drogach i bezdrożach Arabii Saudyjskiej. Tymczasem z Bliskiego Wschodu docierają do nas dramatyczne informacje. W wyniku eksplozji uszkodzone zostało auto, a jego kierowca doznał poważnych obrażeń nogi. Organizator nie wyklucza ataku terrorystycznego.

W sobotę (1.01) rozpoczęła się kolejna edycja Rajdu Dakar, w której zawodnicy mieli do pokonania krótki, bo zaledwie 19-kilometrowy odcinek specjalny. Zadaniem pierwszego etapu jest poustawianie stawki według odpowiedniej kolejności przed pierwszym, poważnym (czyli drugim) odcinkiem specjalnym. Najczęściej pierwszy etap najtrudniejszego rajdu na świecie nie należy do najbardziej porywających – zawodnicy z czoła stawki jadą tak, aby ukończyć ten etap w pierwszej 20-tce. W ten sposób nie muszą zakładać śladu na pustyni kolejnego dnia. Tymczasem to nie wyniki sportowe stały się najgłośniejszym tematem pierwszego etapu, a zdarzenie, które nie powinno mieć miejsca – wybuch jednego z aut wchodzących w skład karawany dakarowej.

Wybuch na Rajdzie Dakar 2022. Poważna sytuacja

Do eksplozji samochodu doszło w środę, jednak dopiero w sobotę (po pierwszym etapie), organizator, firma ASO wydała oficjalny komunikat w tej sprawie, jednocześnie potwierdzając, że eksplozja samochodu mogła być celowa. Z oświadczenia dowiadujemy się, że do niebezpiecznej sytuacji doszło w miejscowości Dżudda, tuż obok hotelu Donatello, w którym przebywała ekipa Sodicars. W aucie podróżowało 6 osób, a do eksplozji doszło zaledwie po odjechaniu 100 metrów od hotelu – tak przynajmniej relacjonuje Mélanie Gonzalez, córka szefa Sodicars, która o sytuacji informowała media, pozostając jednocześnie we Francji.

– Pojazd serwisowy Team Sodicars odjeżdżając spod hotelu został nagle unieruchomiony, prawdopodobnie z powodu eksplozji, po czym zapalił się. W środku było sześć osób, w tym Philippe Boutron, który ma bardzo poważny uraz nogi. Dziś przeszedł operację, jego stan się polepszył i w ciągu kilku dni powinien wrócić do Francji.

– powiedział Castera dyrektor Rajdu Dakar.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Szczęśliwie dla ekipy podróżującej samochodem Sodicars poszkodowana została tylko jedna osoba – pozostałej piątce nic się nie stało. Poważnie poszkodowany został jednak kierowca auta, który szybko został przewieziony do szpitala w Dżuddach, gdzie przeszedł operację nogi, a następnie w trybie pilnym przetransportowany do Francji, gdzie będzie trwało dalsze leczeniem w tym kolejna operacja nogi.

Okazało się, że osobą poszkodowaną jest Philippe Boutron, francuski biznesmen, który do tej pory wystartował w ośmiu edycjach Rajdu Dakar. Tegoroczna, miała być jego dziewiątym występem. Boutron zadebiutował w Rajdzie Dakar w roku 2007 – niestety nie ukończył swojego pierwszego występu i nie dojechał do mety w Dakarze. Francuski biznesmen rozpoczynał swoją dakarową przygodę jeszcze na bezdrożach Afryki, ścigał się w Ameryce Południowej. W sezonie 2021 ukończył rajd na miejscu 33.

– Władze saudyjskie są w pełnej mobilizacji i prowadzą śledztwo. Nie możemy wykluczyć działania w złej wierze, więc postanowiliśmy istotnie zwiększyć środki bezpieczeństwa.

Mówil Castera w rozmowie ze stacją France 4. Dyrektor Rajdu Dakar 2022. Zaznaczył, że wybuch pod hotelem Donatello mógł być działaniem celowym, co sprawia, że każdy z uczestników Rajdu Dakar powinien zwiększyć swoją czujność. Dodatkowo trasa rajdu, bazy noclegowe w tym hotele i biwaki zostaną objęte dodatkową ochroną.

Przeczytaj również:

Pech Petrucciego przed Rajdem Dakar 2022. Pęknięcie kostki to poważny problem przed debiutem

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button