Zmiany w prawie 2022: skarbówka dowie się skąd kupiłeś motocykl

Wydziały komunikacji będą informować urzędy skarbowe o tym jak kupiłeś motocykl

W skrócie
  • Rząd pracuje nad projektem zmian w myśl których wydziały komunikacji będą udzielać dodatkowych informacji urzędom skarbowym.
  • Kwota wpisana na umowie nie ma znaczenia. Może czas to zmienić?
  • Więcej porad oraz artykułów o zmianach w prawie znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoslad.pl

Wydziały komunikacji najprawdopodobniej już niedługo uzyskają nowe możliwości, a raczej obowiązki, do których należeć będzie udzielanie urzędowi skarbowemu dodatkowych informacji o zakupionych pojazdach. Obecnie projekt zmian trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Urząd skarbowy chce wiedzieć jak i od kogo kupiłeś motocykl i już niedługo będzie mógł pozyskać takie informacje od miejskich wydziałów komunikacji – nad zmianami w prawie pracuje rząd. Projekt ustawy jest w trakcie uzgodnień między resortowych – być może już niedługo trafi do sejmu i zostanie poddany głosowaniu.

Dzięki zmianom w prawie urzędy komunikacji odpowiedzą urzędowi skarbowemu na wiele pytań, na temat których US mógł się do tej pory jedynie domyślać – tak przynajmniej czytamy w tekstach źródłowych. Przecież do tej pory, tuż po zakupie motocykla i tak z umową musieliśmy się udać do Urzędu Skarbowego i tam opłacić odpowiedni podatek. W całym tym zamieszaniu towarzyszyła nam umowa zakupu motocykla, z której można było wyczytać wszystkie niezbędne informacje na temat nowego nabytku.

Chodzi o zmiany w rozporządzeniu w sprawie informacji podatkowych. Wynika z niego, że urzędy rejestrujące samochody muszą przekazywać skarbówce szereg informacji. Między innymi dane zbywcy i nabywcy, datę rejestracji, markę, rok produkcji i parametry auta. Okazuje się, że to fiskusowi nie wystarczy. Chce też wiedzieć, jaki dokument potwierdza nabycie pojazdu. Może to być umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, faktura czy zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Skarbówka chce także poznać wartość pojazdu.

-czytamy na stronie www.rp.pl.

Może zaczną traktować kwotę na umowie na serio?

Bardzo interesuje nas jednak jedna zasadnicza kwestia. Skoro Urząd Skarbowy tak bardzo chce wiedzieć skąd i za ile kupiliśmy motocykl, to czy umowa kupna/sprzedaży będzie dla urzędu na tyle wartościowa, że to właśnie od kwoty wpisanej w umowę będziemy płacić podatek PCC-3? Czy nadal będzie tak, że wszystkie dane będą dla urzędu wiarygodne, a kwota wpisana na umowie będzie bez znaczenia? Do tej pory bardzo często podatek PCC-3 był wystawiany w oparciu o wartość rynkową pojazdu, a nie o stan faktyczny pojazdu i kwotę ustaloną przez obie strony. Ta kwestia najczęściej była niekorzystna dla osoby kupującej motocykl (szczególnie w kiepskim stanie). Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nowi nabywcy bardzo często sami zaniżali kwotę zakupu, aby zapłacić jak najniższy podatek PCC-3.

Urząd Skarbowy tłumaczy, że powyższe zmiany pozwolą na wyeliminowanie zbędnego wzywania podatników do złożenia wyjaśnień lub przedłożenia dodatkowych dokumentów.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button