Prawo jazdy 2016/2017: Od 4 stycznia 2017 nowych kierowców czekają ograniczenia

Planujesz w najbliższym czasie zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii B? Spiesz się… im wcześniej, tym lepiej. Od 4 stycznia 2017 roku nie tyle będzie trudniej zdać egzamin, ile na świeżo upieczonego kierowcę czekają niespotykane dotychczas ograniczenia.

Okres próbny i dwa kursy doszkalające

Pierwsze 8 miesięcy od uzyskania uprawnień do prowadzenia auta to tzw. okres próbny. Każdy kierowca w tym czasie będzie musiał przejść dwa dodatkowe kursy – teoretyczny i praktyczny, oba między 4 a 8 miesiącem od otrzymania dokumentu prawa jazdy kat. B. Pierwszy z nich odbywał się będzie w WORDzie i trwać będzie 2 godziny. Dotyczył będzie problematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego i psychologicznych aspektów prowadzenia pojazdów mechanicznych. Koszt – 100 zł. Drugi kurs trwać będzie godzinę, a polegał będzie na ćwiczeniu praktycznych umiejętności jazdy po śliskiej nawierzchni czy efektywnego hamowania pojazdem wyposażonym w system ABS oraz wychodzenia z poślizgu. Koszt – 200 zł. Oczywiście opłacenie obu kursów będzie po stronie kierowcy, który z dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia powinien zgłosić się do urzędu który wydał mu prawo jazdy.

Nowy kierowca pojedzie wolniej

Do 8 miesięcy od uzyskania uprawnień świeżo upieczony kierowca będzie musiał przestrzegać dodatkowych limitów prędkości wprowadzonych specjalnie dla niego. I tak – w obszarze zabudowanym wolno mu będzie jechać do 50 km/h, poza terenem zabudowanym do 80 km/h, a na autostradzie i drogach ekspresowych maksymalnie 100 km/h – nie będą go zatem dotyczyły limity, które wyznaczają znaki drogowe.

Zakaz pracy, w której auto jest narzędziem

Do 8 miesięcy po wydaniu prawa jazdy nie zostaniesz kierowcą rozwożącym pizzę, kurierem, ani nie otworzysz działalności, która polegać będzie na kierowaniu auta.

Dwa mandaty = dwa lata

Jeżeli nowy kierowca zostanie ukarany dwoma mandatami karnymi za wykroczenia drogowe w ciągu pierwszych 8 miesięcy jazdy, starosta będzie mógł wydać decyzję administracyjną skutkującą przedłużenie okresu próbnego o kolejne dwa lata. Natomiast jedno przestępstwo drogowe lub trzy wykroczenia zaistniałe w czasie tych 8 miesięcy skutkować będą cofnięciem uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Zielony listek

Kolejną rzeczą będzie wymóg poruszania się, do 8 miesięcy po otrzymaniu uprawnień, samochodem oklejonym zielonym listkiem klonu z przodu i tyłu auta.

źródło: bezpiecznapodroz.org

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

7 opinii

  1. mnie bawią te ograniczenia inne niż na znakach. to chyba takie moralne – w duszy.
    Cała masa bzdurnych przepisów i regulacji, kompletnie nie do sprawdzenia – aby wyrwać kilka złotych od ludzi.

  2. NO i zaczyna się zbieranie na 500 plus. jeden 100 drugi 200 i mamy 300 zl w plecy. Mam pytanie czy będzie to też toczyło kat a a2 i a1???

  3. Racja, przepisy są do bani. Ja przymierzam się do kat. A więc musiałem się tematem zainteresować i razi mnie np. konieczność powtórnego zdawania teorii. Samochodami przejechałem ponad 300 tys. km, na jednośladach ponad 30 tys. km (bezwypadkowo-odpukać) i mało, że muszę przejść powtórne badania lekarskie (chociaż na kat. B mam bezterminowe)za min. 200 zł, wyrobić jakiś durny numer w urzędzie komunikacji (W-wa Mokotów, kto był ten wie ile to czasu zajmuje), to jeszcze muszę przejść testy teoretyczne. Umyśliłem sobie, że na razie zdam teorię eksternistycznie, a jak będzie kasa pójdę na kurs praktyczny. Kupiłem dostęp do bazy pytań egzaminacyjnych i widzę,że od 15 lat nic się nie zmieniło. Trzeba rozwiązać wszystkie pytania z bazy i zdajesz 74/74. Kodeksu nie musisz znać, wystarczy że znasz odpowiedzi na pytania. I niech ktoś mi wytłumaczy po co kandydatowi do prawa jazdy kat. A wiedza o maksymalnej długości samochodu osobowego z przyczepą i inne pytania stricte dot. kat. B?

  4. bartek84 też to przechodziłem i zastawiałem się na sensem niektórych pytań. Najbardziej zawsze bawiło mnie pytanie co zrobisz jak znajdziesz odcięty lub urwany palec na miejscu wypadku. Nie wiem jak wy ale ja nigdy w aucie (o motorze nie wspomnę) nie wożę worków z lodem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button