Prawo jazdy 2016/2017: Czy noworoczne zmiany w przepisach dotkną też motocyklistów? Odpowiadamy

W związku z informacją, podaną przez nas na początku tygodnia, o zmianach w przepisach dotyczących osób, które po 4 stycznia 2017 roku otrzymają prawo jazdy, dostaliśmy od was wiele zapytań dotyczących tego, czy obostrzenia dotkną także świeżo upieczonych motocyklistów. Odpowiadamy.

Zadaliśmy pytanie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, najpierw telefonicznie, a później mailowo. Oto treść naszego zapytania:

“Zgodnie z rozmową telefoniczną chciałbym zapytać o nowe przepisy dotyczące młodych kierowców, które mają wejść w życie w styczniu 2017 roku. Czy odnosić się one będą tylko i wyłącznie do kierowców kategorii B? Co z osobami, które np. od razu zrobią prawo jazdy kat. A na duże motocykle (mają ukończone 24 lata), a nie posiadają i nigdy nie posiadały kategorii B? Czy tej grupy kierowców zmiany także będą dotyczyć?”

A to oficjalna odpowiedź pani rzecznik prasowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Elżbiety Kisil:

“Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

Oznacza to, że osoba która, nie posiadając prawa jazdy kategorii B, uzyska prawo jazdy innej kategorii (np. A1, AM, A2, A, B1, T czy pozwolenie do kierowania tramwajem) nie będzie podlegała 2 letniemu okresowi próbnemu i związanymi z nim warunkami i obostrzeniami. Osoba taka dopiero po uzyskaniu po raz pierwszy prawa jazdy kategorii B będzie podlegała okresowi próbnemu.”

Jednym słowem motocykliści mogą spać spokojnie, chyba że nie mając ich, będą chcieli zdobyć uprawnienia kat. B.

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button