Prawo jazdy 2016/2017: Czy noworoczne zmiany w przepisach dotkną też motocyklistów? Odpowiadamy

W związku z informacją, podaną przez nas na początku tygodnia, o zmianach w przepisach dotyczących osób, które po 4 stycznia 2017 roku otrzymają prawo jazdy, dostaliśmy od was wiele zapytań dotyczących tego, czy obostrzenia dotkną także świeżo upieczonych motocyklistów. Odpowiadamy.

Zadaliśmy pytanie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, najpierw telefonicznie, a później mailowo. Oto treść naszego zapytania:

"Zgodnie z rozmową telefoniczną chciałbym zapytać o nowe przepisy dotyczące młodych kierowców, które mają wejść w życie w styczniu 2017 roku. Czy odnosić się one będą tylko i wyłącznie do kierowców kategorii B? Co z osobami, które np. od razu zrobią prawo jazdy kat. A na duże motocykle (mają ukończone 24 lata), a nie posiadają i nigdy nie posiadały kategorii B? Czy tej grupy kierowców zmiany także będą dotyczyć?"

A to oficjalna odpowiedź pani rzecznik prasowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Elżbiety Kisil:

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

"Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

Oznacza to, że osoba która, nie posiadając prawa jazdy kategorii B, uzyska prawo jazdy innej kategorii (np. A1, AM, A2, A, B1, T czy pozwolenie do kierowania tramwajem) nie będzie podlegała 2 letniemu okresowi próbnemu i związanymi z nim warunkami i obostrzeniami. Osoba taka dopiero po uzyskaniu po raz pierwszy prawa jazdy kategorii B będzie podlegała okresowi próbnemu."

Jednym słowem motocykliści mogą spać spokojnie, chyba że nie mając ich, będą chcieli zdobyć uprawnienia kat. B.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button