Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy 2016/2017: Czy noworoczne zmiany w przepisach dotkną też motocyklistów? Odpowiadamy
0

W związku z informacją, podaną przez nas na początku tygodnia, o zmianach w przepisach dotyczących osób, które po 4 stycznia 2017 roku otrzymają prawo jazdy, dostaliśmy od was wiele zapytań dotyczących tego, czy obostrzenia dotkną także świeżo upieczonych motocyklistów. Odpowiadamy.

Zadaliśmy pytanie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, najpierw telefonicznie, a później mailowo. Oto treść naszego zapytania:

„Zgodnie z rozmową telefoniczną chciałbym zapytać o nowe przepisy dotyczące młodych kierowców, które mają wejść w życie w styczniu 2017 roku. Czy odnosić się one będą tylko i wyłącznie do kierowców kategorii B? Co z osobami, które np. od razu zrobią prawo jazdy kat. A na duże motocykle (mają ukończone 24 lata), a nie posiadają i nigdy nie posiadały kategorii B? Czy tej grupy kierowców zmiany także będą dotyczyć?”

A to oficjalna odpowiedź pani rzecznik prasowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Elżbiety Kisil:

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

„Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

Oznacza to, że osoba która, nie posiadając prawa jazdy kategorii B, uzyska prawo jazdy innej kategorii (np. A1, AM, A2, A, B1, T czy pozwolenie do kierowania tramwajem) nie będzie podlegała 2 letniemu okresowi próbnemu i związanymi z nim warunkami i obostrzeniami. Osoba taka dopiero po uzyskaniu po raz pierwszy prawa jazdy kategorii B będzie podlegała okresowi próbnemu.”

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jednym słowem motocykliści mogą spać spokojnie, chyba że nie mając ich, będą chcieli zdobyć uprawnienia kat. B.

Jaka jest Twoja reakcja?
26%
16%
11%