Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy 2016/2017: Czy noworoczne zmiany w przepisach dotkną też motocyklistów? Odpowiadamy
0

W związku z informacją, podaną przez nas na początku tygodnia, o zmianach w przepisach dotyczących osób, które po 4 stycznia 2017 roku otrzymają prawo jazdy, dostaliśmy od was wiele zapytań dotyczących tego, czy obostrzenia dotkną także świeżo upieczonych motocyklistów. Odpowiadamy.

Zadaliśmy pytanie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, najpierw telefonicznie, a później mailowo. Oto treść naszego zapytania:

„Zgodnie z rozmową telefoniczną chciałbym zapytać o nowe przepisy dotyczące młodych kierowców, które mają wejść w życie w styczniu 2017 roku. Czy odnosić się one będą tylko i wyłącznie do kierowców kategorii B? Co z osobami, które np. od razu zrobią prawo jazdy kat. A na duże motocykle (mają ukończone 24 lata), a nie posiadają i nigdy nie posiadały kategorii B? Czy tej grupy kierowców zmiany także będą dotyczyć?”

 
Czytaj
REKLAMA

SŁONECZNA OFERTA SUZUKI

AdvertisementStreet czy Adventure? Teraz w tej samej cenie!

A to oficjalna odpowiedź pani rzecznik prasowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Elżbiety Kisil:

„Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Oznacza to, że osoba która, nie posiadając prawa jazdy kategorii B, uzyska prawo jazdy innej kategorii (np. A1, AM, A2, A, B1, T czy pozwolenie do kierowania tramwajem) nie będzie podlegała 2 letniemu okresowi próbnemu i związanymi z nim warunkami i obostrzeniami. Osoba taka dopiero po uzyskaniu po raz pierwszy prawa jazdy kategorii B będzie podlegała okresowi próbnemu.”

Jednym słowem motocykliści mogą spać spokojnie, chyba że nie mając ich, będą chcieli zdobyć uprawnienia kat. B.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
26%
Interesujące
21%
heh...
11%
Że co?
16%
Grrrr!
0%
Smutne
11%