Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy 2016/2017: Czy noworoczne zmiany w przepisach dotkną też motocyklistów? Odpowiadamy
0

W związku z informacją, podaną przez nas na początku tygodnia, o zmianach w przepisach dotyczących osób, które po 4 stycznia 2017 roku otrzymają prawo jazdy, dostaliśmy od was wiele zapytań dotyczących tego, czy obostrzenia dotkną także świeżo upieczonych motocyklistów. Odpowiadamy.

Zadaliśmy pytanie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, najpierw telefonicznie, a później mailowo. Oto treść naszego zapytania:

„Zgodnie z rozmową telefoniczną chciałbym zapytać o nowe przepisy dotyczące młodych kierowców, które mają wejść w życie w styczniu 2017 roku. Czy odnosić się one będą tylko i wyłącznie do kierowców kategorii B? Co z osobami, które np. od razu zrobią prawo jazdy kat. A na duże motocykle (mają ukończone 24 lata), a nie posiadają i nigdy nie posiadały kategorii B? Czy tej grupy kierowców zmiany także będą dotyczyć?”

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 15%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka.

A to oficjalna odpowiedź pani rzecznik prasowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Elżbiety Kisil:

„Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Oznacza to, że osoba która, nie posiadając prawa jazdy kategorii B, uzyska prawo jazdy innej kategorii (np. A1, AM, A2, A, B1, T czy pozwolenie do kierowania tramwajem) nie będzie podlegała 2 letniemu okresowi próbnemu i związanymi z nim warunkami i obostrzeniami. Osoba taka dopiero po uzyskaniu po raz pierwszy prawa jazdy kategorii B będzie podlegała okresowi próbnemu.”

Jednym słowem motocykliści mogą spać spokojnie, chyba że nie mając ich, będą chcieli zdobyć uprawnienia kat. B.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
26%
Interesujące
21%
heh...
11%
Że co?
16%
Grrrr!
0%
Smutne
11%