Ponad 700 wypadków z udziałem motocyklistów w 2017 roku. I to nasza wina

700 wypadków w 2017 z udziałem motocyklistów i, na oko, to nasza wina. Jak podaje Polska Agencja Prasowa w oparciu o dane Komendy Głównej Policji, w 2017 roku na drogach doszło do ponad 700 wypadków z udziałem motocyklistów.  W publikacji p. Grzegorza Dyjaka z PAP możemy wyczytać:

Jak podkreślają policjanci, wielu z tych tragedii można było uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa, a kierowcy szanowali ich prawa. Często przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest ich brawura m.in. wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, „na trzeciego”, czy zbyt dużą prędkość.

Do tego dochodzą takie konkrety jak: „przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy” oraz mój niepozorny faworyt: „z policyjnych statystyk wynika, że od początku roku doszło do ponad 700 wypadków z udziałem pojazdów jednośladowych. Zginęło w nich kilkadziesiąt osób, a ponad 700 zostało rannych.”.

Brakuje niestety konkretnych statystycznych danych oraz najważniejszego – przyczyn wypadków. W naszym krótkim poradniku cytowaliśmy dane KGP za zeszły rok:

Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów było:

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

– niedostosowanie prędkości do warunków – nieprawidłowe wyprzedzanie
– niezachowanie bezpiecznej odległości
– nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu

Do 47,5% wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi.

Kto był sprawcą 700 wypadków w tym roku? Jakie były przyczyny? Jeśli sugerować się zeszłorocznymi danymi to ok. połowa z 700 wypadków była spowodowana przez innych użytkowników dróg. Czy ktokolwiek pisał o 350 sprawcach wypadków w którym zostali poszkodowani motocykliści?

Z jedną rzeczą można się jednak w ciemno zgodzić: jeśli sami nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo, to nikt inny tego za nas nie zrobi.

Foto: gas2.org

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. O ile wiem to w statystykach Policji nie ma w ogóle pozycji : niewłaściwe oznakowanie drogi lub droga uszkodzona .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button