Aktualnie czytasz:
Opony zimowe do skutera i motocykla: Kiedy zmieniać opony na zimowe?
7

Dziś zaskakująco niska temperatura, zwłaszcza na wschodzie. Jeśli w Waszym domu nie grzeją kaloryfery to nie zazdrościmy Wam poranka. Patrząc na termometr można doznać szoku, a jednocześnie zostać zainspirowanym do tematu opon zimowych w jednośladzie. Czy i kiedy zmienić ogumienie?

Opona zimowa z kolcami własnej roboty

Opona zimowa z kolcami własnej roboty

To, że istnieją opony zimowe do jednośladów - skuterów i motocykli chyba nie dziwi już nikogo. Może wybór nie jest ogromny, jednak na rynku można spotkać wiele propozycji różnych producentów. Na początek jednak odpowiedzmy sobie na pytanie: Czym się różni opona letnia od zimowej?

1. Mieszanka gumowa: Zimowe ogumienie jest o wiele bardziej miękkie od standardowego. Przez to lepiej przylega do powierzchni podczas niskich temperatur. Zwykłe opony poniżej 7 stopni staje się bardzo sztywne.
2. Bieżnik: Różnice widać gołym okiem. Zimówki są wyposażone w lamele - są to te drobne i liczne wcięcia w oponie. Dodatkowo jej wzór posiada nie tylko równoległe, ale także poprzeczne wcięcia zapewniające lepszą przyczepność na śniegu.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Należy dodać również, że występują opony wyczynowe wyposażone w kolce i przystosowane do montażu łańcuchów. Jednak poruszanie się nimi w Polsce po drogach publicznych nie jest dozwolone.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Osoby, które chcą podróżować przez cały rok na skuterze czy motocyklu powinny wymienić opony na zimowe zawczasu. Czyli kiedy? Najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie jednej zasady - jeśli średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni Celsjusza należy dokonać zmiany ogumienia. Właśnie to jest wartość graniczna dla zwykłych opon. Twardnieją przez co nawet w przypadku jazdy po wodzie dużo łatwiej jest o wpadnięcie w poślizg.

Jaka jest Twoja reakcja?
14%
29%
14%
 • Zdjęcie profilowe
  24 października 2014 at 07:46

  wojtek_pl napisał:

  I znowu propaganda…
  Ja kupiłem opony całoroczne Heidenau K66. I muszą wystarczyć. W mieście i tak odśnieżają ulice.

  .
  Jak coś jest do wszystkiego, to zazwyczaj jest do niczego 😉

 • Zdjęcie profilowe wojtek_pl
  24 października 2014 at 09:09

  I znowu propaganda…
  Ja kupiłem opony całoroczne Heidenau K66. I muszą wystarczyć. W mieście i tak odśnieżają ulice.

 • Zdjęcie profilowe
  24 października 2014 at 08:38

  Właściwie to opony całoroczne to jest niezła…. propaganda:) A kolega Wojtek niech sobie poczyta o własciwościach mieszanek na opony w różnych zakresach temperatur.

 • Zdjęcie profilowe
  24 października 2014 at 09:24

  Oczywiście, że nie, ale kombinacja zimnego asfaltu (to tez ma znaczenie) i twardszych gum znacząco wpływa na przyczepność.
  Jeżdźić sie da i poniżej zera, ale ryzyko poślizgu wzrasta bardziej niż w deszczowy dzień.

 • Zdjęcie profilowe wojtek_pl
  24 października 2014 at 11:02

  To nie jest tak, że przy 6.5C (poniżej 7C !) opony letnie są twarde ja kamień i nie nadają się do użytku i NATYCHMIAST trzeba założyć zimowe.

 • Zdjęcie profilowe Miro
  24 października 2014 at 16:12

  Zbyt duży kłopot, lepiej zwyczajnie nie jeździć jednośladem w zimie, a zwłaszcza po śliskim.

 • Zdjęcie profilowe piter
  24 października 2014 at 17:41

  Zgadzam się z Tobą w 100%. Lepiej przezimować w garażu 🙂