Motul
Aktualnie czytasz:
Przygotowanie skutera i motocykla do zimy. 5 rzeczy, które warto zrobić przed zimowaniem
0

Jesienna pora to doskonały moment, aby zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniem jednośladu do zimowania. Poznaj proste czynności serwisowe, które wiosną zaprocentują dobrym stanem technicznym Twojego motocykla lub skutera. 

Każdy jednoślad wymaga właściwego przygotowania do zimy. Brak odpowiedniego zabezpieczenia z pewnością przyniesie przykre konsekwencje. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym samodzielnie przygotujesz swoją maszynę do kilkumiesięcznego przestoju. Poznaj 5 podstawowych czynności, które warto wykonać tuż przed zimowaniem.

Pamiętaj o myciu i konserwacji 

Pierwszym krokiem powinno być dokładne umycie pojazdu. Pozbądź się śladów po letnich eskapadach - brudu, kurzu, żwiru, błota, trawy czy owadów. Gruntowne wyczyszczenie motocykla czy skutera zmniejsza ryzyko powstania korozji. Po umyciu łatwiej będzie też sprawdzić stan techniczny poszczególnych podzespołów. Zima to dobry czas na ewentualną wymianę uszkodzonych elementów. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Pamiętaj, że warto użyć środków do konserwacji, dzięki którym zabezpieczysz lakier, jak i metalowe powierzchnie. Popularne są preparaty zawierające wosk, które nie tylko chronią nadwozie, ale dzięki efektowi nabłyszczania nadają mu estetyczny wygląd. 

Zadbaj o układ paliwowy

Nie zapomnij o zatankowaniu swojego jednośladu pod korek. Dzięki temu zyskasz pewność, że metalowy zbiornik na paliwo nie ulegnie korozji od wewnątrz. Im starszy motocykl lub skuter, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się rdzy. Warto również rozważyć zastosowanie dodatków zapobiegających procesom utleniania, czy też stabilizatorów paliwa. W przypadku plastikowego baku ten etap możesz sobie odpuścić. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Pomyśl o wymianie oleju

Przygotowanie do zimowania to doskonała sposobność, aby zatroszczyć się o wymianę oleju. Zużyty olej zawiera szkodliwe składniki takie jak opiłki metali, które są efektem procesu spalania benzyny. Takie zanieczyszczenia sprzyjają powstawaniu korozji. Nowoczesne oleje długo zachowują swoje właściwości smarne, zatem wymiana może się odbyć kilka miesięcy przed rozpoczęciem kolejnego sezonu motocyklowego. Przy okazji możesz się także pokusić o wymianę filtra olejowego. 

Sprawdź układ hamulcowy

Wymiana płynu hamulcowego przed zimą jest jak najbardziej uzasadniona przez wzgląd na jego higroskopijne właściwości. Im starszy płyn, tym większe ryzyko pochłaniania wilgoci z otoczenia, a to już krótka droga do pojawienia się pierwszych oznak rdzy. Warto również sprawdzić stan tarcz hamulcowych i klocków. Pamiętaj, że to właśnie układ hamulcowy wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, dlatego warto tej kwestii poświęcić szczególną uwagę. 

Zabezpiecz instalację elektryczną

Przygotowując się do zimowania, należy również zwrócić uwagę na instalację elektryczną. Warto przeczyścić styki, jak i zabezpieczyć przewody specjalnymi preparatami, które służą ochronie izolacji. Jeżeli nie dysponujesz ogrzewanym garażem, zastanów się nad wymontowaniem akumulatora, aby na czas zimy pozostawić go w suchym miejscu. Pamiętaj także o systematycznym doładowywaniu. Wygodnym rozwiązaniem może się okazać automatyczny prostownik, który utrzyma baterię w dobrej kondycji.

Jaka jest Twoja reakcja?
56%
0%
22%