Czyszczenie i odtłuszczanie układu hamulcowego w motocyklu i skuterze. Prosty sposób na poprawę ich wydajności

Najłatwiejszy sposób na poprawienie wydajności układu hamulcowego w motocyklu to regularne dbanie o jego stan. Dziś przyglądamy się tematowi czyszczenia i odłuszczania tarcz hamulcowych oraz prostego sposobu na czyszczenie zacisków hamulcowych. 

Najważniejsze na początek: układ hamulcowy dba o Wasze bezpieczeństwo. Jeśli nie jesteście pewni czy jest sprawny – udajcie się do profesjonalnych mechaników. Czyszczenie nie zastępuje regularnego serwisu oraz markowych podzespołów. Mimo to, czyszczenie układu hamulcowego pozytywnie wpłynie na jego wydajność, a zajmuje mało czasu i jest nieskomplikowane. 

Podczas hamowania z klocków hamulcowych wydzielają się substancje potrafiące osadzić się na tarczy hamulcowej. Tarczę powinniśmy czyścić także po serwisowaniu łańcucha czy myciu motocykla.

Odłuszczanie tarczy hamulcowej w motocyklu 

Co będzie potrzebne? 

  • Stojak motocyklowy
  • Środek czyszczący MOTUL MC CARE™ P2 BRAKE CLEAN
  • Czysta szmatka
  • Włóknina czyszcząca (taka, która nie zawiera metalu) 

Jak to zrobić? 

Postaw motocykl na stojaku tak żeby przednie i tylne koło było w powietrzu. „Złap” tarczę hamulcową we włókninę czyszczącą i kręć kołem, aż tarcza będzie czysta. Nie należy stosować dużej siły, a włóknina musi być wysokiej jakości – nie chcemy porysować tarczy, a jedynie zdjąć z niej osad / brud. 

Teraz nałóż środek czyszczący MOTUL MC CARE™ P2 BRAKE CLEAN na czystą szmatkę i powtórz operację. Przecieraj tarczę tak długo aż będzie czysta, kręcąc kołem. Wyczyść wszystkie tarcze hamulcowe w motocyklu. 

Taki sposób na czyszczenie i odtłuszczanie poprawi wydajność układu hamulcowego. To prosta czynność, którą możecie wykonać regularnie – po każdym myciu motocykla, smarowaniu łańcucha lub dłuższej jeździe. 

Czyszczenie zacisku hamulcowego w motocyklu

Ważne: Jeśli nie wiesz jak bezpiecznie zdemontować i zamontować zacisk hamulcowy – udaj się do specjalistów. Poniżej przedstawiamy sposób na proste wyczyszczenie zacisku, nie jego serwis. 

Co będzie potrzebne? 

  • Stojak motocyklowy
  • Środek czyszczący MOTUL MC CARE™ P2 BRAKE CLEAN
  • Podstawowy zestaw narzędzi
  • Papier ścierny (wodoodporny) o wysokiej granulacji – P1500 

Jak to zrobić?

Po demontażu zacisku hamulcowego i klocków hamulcowych oczyść wnętrze zacisku używając środka czyszczącego MOTUL MC CARE™ P2 BRAKE CLEAN. Środek czyszczący powinien usunąć wszelkie zabrudzenia. Na tłoczkach w większości używanych motocykli znajduje się osad, który możesz wyczyścić wodoodpornym papierem ściernym o wysokiej granulacji (1200-1500), a nawet starą szczoteczką do zębów. Nie korzystaj ze szczotek drucianych ani innych sposobów mogących uszkodzić powierzchnię tłoczków. Tłoczki można delikatnie wycisnąć używając klamki hamulca (uwaga by nie wypadły).

To dobry moment, żeby sprawdzić stan uszczelek. Zapobiegają one dostawaniu się brudu do zacisku i najczęściej występują po dwie na tłoczek. Ich zły stan może spowodować blokowanie się hamulców. Jeśli tłoczki pracują ciężko lub „nie wracają” – konieczny będzie kompleksowy serwis zacisku.

Podczas montażu zacisku stosuj dedykowany smar do układów hamulcowych. Po jego montażu wyczyść tarcze hamulcowe. 

Czyszczenie hamulców w motocyklu – podsumowanie

Odtłuszczanie i czyszczenie układu hamulcowego jest bajecznie proste, a pozytywnie wpływa na jego wydajność i nasze bezpieczeństwo. Jeśli nie czujecie się na siłach by demontować zaciski hamulcowe – zostawcie to profesjonalistom. Z drugiej strony wyczyszczenie tarcz hamulcowych przy użyciu odpowiedniej, dedykowanej chemii zajmuje kilka minut i poradzi sobie z nim każdy motocyklista.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button