Motul
Aktualnie czytasz:
Czyszczenie układu paliwowego motocykla. W jaki sposób usunąć wodę i zanieczyszczenia
1

Czy posiadanie wtrysku paliwa w nowoczesnym motocyklu pozwala zapomnieć o konieczności czyszczenia układu paliwowego? Jak w prosty sposób poradzić sobie z zanieczyszczeniami?

W przeszłości standardowym procederem podczas serwisowania motocykla było czyszczenie gaźnika oraz ewentualna synchronizacja w motocyklach kilkucylindrowych. Normy emisji spalin wymusiły od producentów motocykli zastosowanie wtrysku paliwa, dzięki czemu motocykle nie tylko są bardziej ekologiczne, ale także wymagają mniej obsługi. Nie można jednak zapominać, że jakość paliw bywa przeróżna, a zanieczyszczenia oraz woda osadzają się w układzie paliwowym naszego pojazdu.

Jest wiele sposobów na poprawienie sprawności jednostki napędowej w motocyklu i zadbanie o to, żeby nasz ukochany pojazd długo nam posłużył. Pisaliśmy już o regularnej wymianie oleju silnikowego. Jednym z zadań oleju silnikowego jest właśnie oczyszczanie jednostki napędowej.

W przypadku układu zasilania (paliwowego) należy zastosować dedykowane rozwiązania. Najbardziej inwazyjnym sposobem będzie czyszczenie wtryskiwaczy. Najlepiej taki proces przeprowadzić w sprawdzonym warsztacie motocyklowym, który posiada myjkę ultradźwiękową (wideo poniżej). Często jednak nie ma konieczności posuwać się do rozbierania silnika. Odpowiedni, dedykowany dodatek do paliwa powinien wystarczyć.

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

Czyszczenie układu paliwowego w motocyklu krok po kroku

  • Kupujemy dedykowany preparat do czyszczenia układu paliwowego, np. MOTUL Fuel System Clean
  • Czytamy na ulotce w jakich proporcjach z paliwem musi zostać zmieszany (np. 200:1)
  • Dodajemy preparat do paliwa

I to wszystko! Regularne stosowanie preparatów czyszczących układ paliwowy zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń w 100% usuwa wodę z układu. Ten łatwy proces pozwoli oczyścić układ także z wody. Stosowanie preparatów (dodatków) do paliwa jest zupełnie bezpieczne, a częstotliwość korzystania z nich zależy od użytkownika motocykla oraz sposobu eksploatacji pojazdu.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Warto dodać, że preparaty czyszczące układ paliwowy sprawdzą się także w motocyklach wyposażonych w gaźnik. Na sam koniec dobrze pamiętać o tankowaniu paliwa na większych, renomowanych stacjach benzynowych.

Jaka jest Twoja reakcja?
67%
0%
0%
  • Zdjęcie profilowe Wombat
    30 lipca 2019 at 21:30

    ale PO CO? skoro takie preparaty są w paliwie w ilościach ujętych normą?
    jak nie tankujemy na bocznicy kolejowej z rosyjskiego pociągu to nie ma ryzyka jakiejś wody która nam zostanie w zbiorniku (a raczej zbiorniczku) motocykla