Aktualnie czytasz:
Okres próbny 2018: Jednak będzie obowiązywał! 
3

Okres próbny 2018: Jednak będzie obowiązywał! 

autor: Michał Mikulski10 kwietnia 2018

Portal prawodrogowe.pl dotarł do informacji dotyczących okresu próbnego 2018. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, projekt zmiany ustawy nie zakłada uchylenia okresu próbnego! 

Okres próbny jednak od 4 czerwca 2018? Najprawdopodobniej tak. Cytując projekt ustawy o zmianie ustawy z 5 kwietnia 2018, portal prawodrogowe.pl informuje o uchyleniu możliwości przesunięcia okresu próbnego: 

W tej propozycji w art. 2 wprowadzającym zmiany w ustawie o kierujących pojazdami nie ma już punktu uchylającego rozdział 14 dotyczący okresu próbnego, która pojawiła się w wersji z marca. Nie ma także propozycji zmian w art. 99 dotyczącym tzw. punktów karnych (Rozdział 15 - Nadzór nad kierującym). Nie ma także wcześniej proponowanych uchyleń a dotyczących skierowanie na kurs dokształcający w zakresie brd i praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Co to oznacza? Upraszczając, nowy projekt zakłada etapowe podejście do wdrażania funkcjonalności systemu CEPiK 2.0 (tak jak informowaliśmy wcześniej), ale - w odróżnieniu od wcześniejszych zapowiedzi - nic nie zmienia się w kwestii okresu próbnego, punktów karnych i kursów reedukacyjnych. 

W takiej sytuacji tzw. młody kierowca po 4 czerwca trafi na okres próbny. W czasie jego trwania będą obowiązywały specyficzne, mocno rygorystyczne ograniczenia prędkości (przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego):

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

 • teren zabudowany: 50 km/h
 • poza terenem zabudowanym: 80 km/h
 • autostrady i ekspresowe drogi dwujezdniowe: 100 km/h

Pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego każdy młody kierowca będzie zmuszony przejść przez krusty doszkalające, które będą prowadzone przez WORD-y i ODTJ-y. W wojewódzkich ośrodkach będą prowadzone 2-godzinne kursy teoretyczne o tematyce związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Dodatkowym kursem będzie 1-godzinny kurs praktyczny odbywający się w Ośrodkach Doszkalania Techniki Jazdy. Ten także będzie dotyczył tematyki związanej z bezpieczeństwem.

Źródło: prawodrogowe.pl

Jaka jest Twoja reakcja?
6%
2%
5%
 • Zdjęcie profilowe
  WojtekZbik
  10 kwietnia 2018 at 14:36

  8 miesięcy okresu próbnego szybko zleci, a może to trochę ostudzi pierwsze emocje nowych kierowców 🙂

 • zbig
  11 kwietnia 2018 at 07:50

  i znów nie podaje się jakie kategorie będzie to dotyczyło

 • Jarek
  23 kwietnia 2018 at 09:26

  Kim jest „młody kierowca” w rozumieniu ustawy? Liczy się staż posiadania prawka w ogóle czy danej kategorii?