Od 14 marca pijani kierowcy stracą swoje pojazdy – przepisy wchodzą w życie!

No i stało się!

W skrócie
  • W 2022 roku na polskich drogach pijani kierowcy spowodowali 1 415 wypadków drogowych (7,3% wszystkich), w których zginęły 172 osoby
  • Przepisy pozwalające na konfiskatę pojazdu wejdą w życie 14 marca 2024 roku
  • Nowy bat na pijanych kierowców - piłeś i prowadzisz pojazd? Stracisz go

Od dawna zapowiadane zmiany, które początek miały jeszcze za poprzedniego rządu, wejdą w życie 14 marca. Kierowcy jeżdżący na podwójnym gazie strzeżcie się, gdyż na mocy najnowszych przepisów sąd będzie mógł orzec przepadek waszego pojazdu. Tak wyglądać będzie najnowszy bat na zmotoryzowanych, którzy wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu.

O owych zmianach mówi się już od dłuższego czasu i wydawać się może, że wszystko w kwestii samej konfiskaty oraz wytycznych zostało już powiedziane. Kierowcy jednak powinni wiedzieć, że już w czwartek 14 marca 2024 roku w życie wchodzą przepisy o obowiązkowym przepadku pojazdu kierowanego przez nietrzeźwą osobę. Tak ogromnych zmian jeszcze w Polsce nie było, ale warto wspomnieć, że sprawnie przepadek funkcjonuje w Danii od 31 marca 2021 roku, gdzie od stężenia 1,2 promila następuje automatyczna utrata prawa jazdy, a przy stężeniu 2 promili i więcej policja ma prawo zarekwirować samochód i sprzedać go na aukcji.

Zgodnie z przepisami, które zostały przyjęte jeszcze za czasów poprzedniego rządu już niebawem w życie wejdą zapisy znowelizowanego Kodeksu karnego, przewidujące obligatoryjny przepadek pojazdu w związku z przestępstwami związanymi z prowadzeniem pojazdu po pijanemu.

Najważniejsze informacje:

  1. Przepisy pozwalające na konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę wejdą w życie 14 marca 2024 roku.
  2. Przepadek może zostać orzeknięty, gdy kierowca zostanie zatrzymany podczas jazdy mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub spowoduje wypadek mając 0,5 promila.
  3. Konfiskata pojazdu to nie wszystko – zmiany kar dla kierowców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia lub doprowadzili do wypadku śmiertelnego kierując pod wpływem alkoholu.

Przeczytaj również:

Prawo drogowe 2024: Najważniejsze zmiany i przepisy, które musisz znać

Zmiany będą z pewnością drastyczne, ale jednocześnie koniecznie jest wprowadzenie ich, co potwierdzają statystyki dotyczące zmotoryzowanych wsiadających za kierownicę pod wpływem alhokolu. W 2021 roku zarówno kierujący, piesi oraz pasażerowie będący pod wpływem alkoholu uczestniczyli w 2488 wypadkach drogowych (10,9% wszystkich wypadków) i w ich wyniku śmierć poniosło 331 osób (14,7%), a 2805 osób odniosło obrażenia (10,6%). W 2022 roku polska policja zatrzymała 97 856 pijanych kierowców, czyli o ponad 19 tysięcy osób więcej niż rok wcześniej (wzrost o 25%). Z danych wynika, że policja średnio każdego dnia zatrzymywała 268 kierowców pod wpływem alkoholu, z czego 156 kierowało w stanie nietrzeźwości. Nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że to najwyższy czas na radykalne zmiany.

Przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu

Już od 14 marca 2024 roku każdy kierowca, który zostanie zatrzymany podczas jazdy mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi straci swój pojazd bez względu na to czy doprowadzi do wypadku lub kolizji drogowej, czy będzie to jedynie rutynowa kontrola. Dodatkowo konfiskata będzie również możliwa w przypadku, gdy zmotoryzowany spowoduje wypadek mając we krwi co najmniej 0,5 promila alkoholu, ale także w sytuacji recydywy. Sąd będzie mógł odstąpić od przepadku jedynie w sytuacji, gdy poziom alkoholu we krwi nie przekraczał 0,5 promila, ale także wtedy, gdy pojazd nie będzie własnością kierowcy lub został zniszczony. Wówczas orzeczony zostanie przepadek równowartości kwoty sprzed wypadku, a według przepisów za kwotę tę uznaje się wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym doszło do wypadku, a w przypadku jej braku średnią wartość rynkową pojazdu. Konfiskata pojazdu ponadto nie będzie możliwa jeśli samochód, motocykl lub ciężarówka nie była własnością kierującego, a wykonywał od czynności zawodowe lub służbowe, które polegały na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim przypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych, a maksymalnie 100 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jak będzie wyglądał proces konfiskaty pojazdu? Na początku zostanie on zajęty przez policję na okres maksymalnie siedmiu dni, a następnie prokurator wystosuje orzeczenie, które dotyczyć będzie zabezpieczenia motocykla lub samochodu. Finalnie sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przepadek samochodu to nie wszystko

Oczywiście sama konfiskata pojazdu nie będzie jedyną karą za jazdę pod wpływem alkoholu, a zaostrzenie przepisów w tej kwestii miało miejsce 1 października 2023 roku, gdy zmieniona została kara za spowodowanie wypadku śmiertelnego kierując w stanie po spożyciu alkoholu. Jeszcze przed tym terminem sprawca mógł trafić do więzienia na co najmniej dwa, a maksymalnie dwanaście lat. Po wprowadzenie zmian dolna granica wzrosła do 5 lat, a maksymalnie jest to 20 lat. Jeśli ofiara wypadku dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu sąd może orzec karę pozbawienia wolności od 3 do 16 lat. Dodatkowo po nowelizacji ucieczka z miejsca wypadku jest traktowana na równi ze spowodowaniem wypadku pod wpływem alkoholu i dokładnie takie same konsekwencje spotkają kierowcę, który był trzeźwy w momencie ucieczki.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button