Ustawa o konfiskacie pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu przegłosowana! Wiemy, kiedy wejdzie w życie! [DATA, PRZEPISY, PRAWO]

Piłeś? Nie jedź!

W skrócie
  • Konfiskata auta za jazdę po pijanemu będzie dotyczyć kierowców, którzy prowadzili pojazd mając 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,5 promila w przypadku osób, które doprowadziły do wypadku
  • Ustawa o konfiskacie pojazdów wejdzie w życie 14 marca 2024 roku
  • Najnowsza nowelizacja zwiększa również karę pozbawienia wolności w przypadku kierowców, który doprowadzili do wypadku będąc pod wpływem alkoholu lub uciekli z miejsca zdarzenia

Widmo konfiskaty pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu pojawiło się już stosunkowo dawno, jednakże w końcu znamy datę, kiedy nowelizacja zacznie obowiązywać. Rząd przegłosował ustawę o konfiskacie auta za jazdę po pijanemu i już 14 marca 2024 roku czeka nas spora zmiana. Kolejne zaostrzenie obowiązujących norm mają na celu przyczynienie się do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Rządzący robią wszystko, aby na naszych drogach było bezpieczniej. Pomóc w tym ma świeżo przegłosowana ustawa o konfiskacie pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu, która wejdzie w życie 14 marca 2024 roku. Wówczas pijany kierowca, który zostanie zatrzymany może stracić swój pojazd. Jednakże wbrew pozorom sam zapis, który reguluje możliwość zabrania pojazdu jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i ustawodawca przewidział również kilka wytycznych, które muszą zostać spełnione, aby konfiskata była w ogóle możliwa.

Zmiany będą dosyć drastyczne, jednakże sama idea jest zdecydowanie jak najbardziej właściwa. Chodzi przede wszystkim o walkę ze zmotoryzowanymi, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Statystyki jasno pokazują, że jest to spory problem na polskich drogach. W 2021 roku kierujący, piesi oraz pasażerowie będący w stanie po spożyciu alkoholu uczestniczyli w 2488 wypadkach drogowych (10,9% wszystkich wypadków) i w ich wyniku śmierć poniosło 331 osób (14,7%), a 2805 osób odniosło obrażenia (10,6%). W 2022 roku polska policja zatrzymała 97 856 pijanych kierowców, czyli o ponad 19 tysięcy osób więcej niż rok wcześniej (wzrost o 25%). Z danych wynika, że policja średnio każdego dnia zatrzymywała 268 kierowców pod wpływem alkoholu, z czego 156 kierowało w stanie nietrzeźwości. Liczby te pokazują, że zmiany są konieczne.

Najważniejsze informacje:

  1. Nowy bat na kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu – już 14 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę pojazdu.
  2. Piłeś? Sąd może orzec przepadek twojego pojazdu lub zobowiązany zostaniesz do wpłacenia kwoty w wysokości średniej wartości motocykla lub samochodu sprzed wypadku.
  3. W jakich przypadkach sąd może skonfiskować pojazd?
  4. Nie tylko konfiskata pojazdu – zmiany kar dla kierowców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia lub doprowadzili do wypadku śmiertelnego kierując pod wpływem alkoholu.
  5. W 2022 roku na polskich drogach pijani kierowcy spowodowali 1 415 wypadków drogowych (7,3% wszystkich). Zginęły w nich 172 osoby.

Przeczytaj również:

Jak zarejestrować motocykl, ile to kosztuje i jakie dokumenty należy mieć? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu

Od 14 marca kierowca, który zostanie zatrzymany na jeździe mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi straci swój pojazd i warto dodać, że stanie się to niezależnie od tego, czy będzie to jedynie rutynowa kontrola czy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Konfiskata pojazdu dodatkowo będzie możliwa w przypadku, gdy kierowca spowoduje wypadek mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi, ale także w sytuacji recydywy. Początkowo pojazd zostanie zajęty przez policję na okres maksymalnie siedmiu dni. Następnie prokurator wystosuje orzeczenie dotyczące zabezpieczenia samochodu lub motocykla, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w sytuacji jedynie jazdy w stanie nietrzeźwości nie przekraczając 0,5 promila alkoholu we krwi. Konfiskata nie będzie również możliwa w przypadku, gdy pojazd został sprzedany lub zniszczony, albo nie jest wyłączną własnością kierowcy. Wówczas sąd orzeknie przepadek równowartości samochodu lub motocykla sprzed wypadku, a według przepisów za kwotę tę uznaje się wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym doszło do wypadku, a w przypadku jej braku średnią wartość rynkową pojazdu. Dodatkowo nie będzie to również możliwe, gdy pojazd nie był własnością kierowcy, a wykonywał on czynności zawodowe lub służbowe, które polegały na prowadzeniu pojazdy na rzecz pracodawcy. W takim przypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych, a maksymalnie 100 000 złotychna rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nie tylko konfiskata pojazdu

Zaostrzenie przepisów w sprawie kierowców, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu miało miejsce 1 października w ubiegłym roku i wówczas zmieniona została kara za spowodowanie wypadku śmiertelnego w stanie po spożyciu alkoholu. Jeszcze przed wprowadzonymi zmianami taki kierowca mógł trafić do więzienia na co najmniej dwa, a maksymalnie dwanaście lat, jednakże po nowelizacja dolna granica wzrosła do 5 lat, a maksymalnie może być to kara pozbawienie wolności do 20 lat. Jeśli ofiara wypadku dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sąd może orzec karę od 3 do 16 lat pozbawienia wolności. Warto również dodać, że po zmianie w przepisach ucieczka z miejsca wypadku traktowana będzie na równi ze spowodowaniem wypadku pod wpływem alkoholu i dokładnie tak samo traktowany będzie zmotoryzowany, który był trzeźwy w momencie ucieczki.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Po raz pierwszy projekt zawierający możliwość konfiskaty pojazdu pijanemu kierowcy trafił do Senatu 4 sierpnia 2022 roku i  podczas obrad został odrzucony. Ustawa zatem ponownie trafiła z powrotem do odpowiednich komisji oraz Sejmu i finalnie w nocy z 16 na 17 listopada 2022 roku 229 posłów zagłosowało za przyjęciem nowelizacji. Zgodnie z ustawą przepisy dotyczące konfiskaty wejdą w życie po upływie roku od jej ogłoszenia, czyli 13 grudnia 2023 roku. Teraz dokumenty otrzymały podpis prezydenta i następnie wejdą w życie 3 miesiące po wpisaniu ich do Dziennika Uchwał. Wobec tego zaczną one obowiązywać 14 marca 2024 roku.

 

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button